archiwum 2020/2021
Drodzy Rodzice i Opiekunowie,
jeśli zastanawiacie się
nad wyborem szkoły dla swojego dziecka
zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu,
dzięki któremu poznacie bliżej naszą Szkołę !!!
POŻEGNANIE KLASY VIII
Dziś pora wspomnień i refleksji nad tym, co w przeszłość już się zmienia. Więc na ostatniej naszej lekcji dziękujmy, przeprośmy I złóżmy życzenia!
Szkoła podstawowa wprowadziła nas w świat dotąd nieznany, otworzyła przed nami tajemnicze drzwi. Dzisiaj odchodzimy stąd dojrzalsi, gotowi do rozpoczęcia nowego etapu naszego życia.
Pragniemy z całego serca podziękować Wam, drodzy nauczyciele, za wspólnie spędzone chwile, za trud włożony w naszą edukację, za wychowanie, za ogromną cierpliwość i okazaną sympatię.
DZIEŃ Z WYCHOWAWCĄ klasy 2b i 3b
Czwartek przed zakończeniem roku szkolnego spędziliśmy na wycieczce. Byliśmy w krakowskim ogrodzie zoologicznym gdzie mogliśmy zobaczyć wiele zwierząt, których na co dzień nie widujemy. Wśród tych rzadkich były żyrafy, wielbłądy i pingwiny, niestety dzikie koty, ze względu na duże upały pochowały się do swoich wybiegów, ale to nic, rozumiemy je doskonale…, my też odczuwaliśmy te niedogodności związane wysoką temperaturą. W mino zoo obserwowaliśmy kozy, lamy, króliczki, niektórym udało się nakarmić zwierzaka. Tylko tu można karmić, pamiętajcie że poza tym terenem, w całym zoo obowiązuje zakaz dokarmiania zwierząt. Wesoło bawiliśmy się na placu zabaw, w kulturalny sposób, bo przy stole, spożyliśmy posiłek zrobiony w domu lub kupiony w barku przy placu. Upał doskwierał wszystkim, ale nasze wychowawczynie miały dla nas jeszcze niespodziankę. Otóż dalsza część naszej wycieczki to piknik na Bielanach, gdzie doszliśmy o własnych siłach. To fakt, że nie każdy miał już te siły, ale cóż zrobić…, skoro autokar dopiero tam miał po nas przyjechać. Rozłożyliśmy się na polanie, większość z nas przezornie zabrała z domu koce, niektórzy piłki, gumę go skakania, kredy. Większość dobrze się bawiła, byli jednak i maruderzy, ale to się zdarza… Liczymy, że kolejne wycieczki będą równie udane.
Klasie 3b życzę (dla której była to ostatnia wycieczka z wychowawcą z klas młodszych) jeszcze wielu takich zabaw, wyjazdów, wycieczek. Powodzenia w klasie 4!!!
MUZEUM GIER WIDEO
Dzisiaj uczniowie klasy 4b i 7 wybrali się na przedwakacyjną integrację w Muzeum Gier Wideo. Zabawa była udana! Ponad sto gier zajęło naszych uczniów na dwie godziny, który upłynęły zdecydowanie za szybko. Był to czas wspaniałej rozrywki, okazja na ostatnie wspólne chwile przed wakacjami!
W przeddzień Dnia z Wychowawcą, klasy drugie i trzecie zagrały w grę terenową – podchody. Jedni zostawiali zadania i ślady na trasie, drudzy musieli wykonać zadania i kierując się pozostawionymi w lesie czy na drodze śladami, dotrzeć do celu. Na końcu czekała wszystkich zabawa w chowanego, bo klasy, które uciekały musiały się ukryć, a goniące znaleźć wszystkich kolegów. Pomimo wielu przeciwności, w szczególności komarów, kleszczy i padającej mżawki, wróciliśmy do szkoły zadowoleni. Ponieważ warunki pogodowe nie pozwoliły na przeprowadzenie takiej gry w klasach pierwszych, dlatego najmłodsi rywalizowali w wyścigach rzędów na sali gimnastycznej. Śmiechu było co niemiara, chociaż miny zawodników niekoniecznie to pokazywały. Bardzo się cieszymy, bo zaangażowanie klas przewyższyło, oczekiwania nauczycieli. Wakacje już tuż, tuż, dlatego niektórzy uczniowie zmierzyli się też z niełatwym zadaniem, jakim jest resuscytacja. Najpierw pokaz nauczyciela, później już każdy, kto chciał mógł spróbować swoich sił na manekinie. Wszyscy osiągnęli zamierzony cel – klatka piersiowa manekina przy wdechach ratowniczych uniosła się. Gratulacje dla wszystkich!
MISTRZOSTWA W LOTACH SAMOLOTEM PAPIEROWYM
W piątek 18 czerwca w naszej szkole zapoczątkowaliśmy I Mistrzostwa w Lotach Samolotem Papierowym. Mimo upału było super – chroniły nas nakrycia głowy, parasole i namioty. W przerwach prowadziliśmy rozmowy ze strażakami. Mieliśmy możliwość zwiedzania wozu strażackiego i zadawania pytań. Dla ochłody była mgiełka z wody. Z niecierpliwością czekaliśmy na pizzę. Przyjechało ich 90 sztuk.
Oto zwycięzcy:
I Kategoria Indywidualna w lotach samolotem papierowym:
kl. 1 – 3
1 miejsce Adam B. kl. 3 b
2 miejsce Maciej W. kl. 3 b
3 miejsce Natalia W. kl. 1 a
kl. 4 – 8
1 miejsce Mateusz K. kl. 6 b
2 miejsce Julian K. kl. 8
3 miejsce Antoni S. kl. 6 b
II Kategoria Beauty:
1 miejsce Natasza A. kl. 3 a
2 miejsce Bartosz Ś. kl. 2 b
3 miejsce Kamil Ś. kl. 6 a
III Kategoria zespołowa:
Zwycięzca kl. 4 a
Nagroda – zwiedzanie Muzeum Lotnictwa Polskiego ✈✈✈ z przewodnikiem dla całej klasy.
Gratulujemy wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie! Gratulujemy zwycięzcom!
Dziękujemy Łukasz Wantuch Radny Miasta Krakowa Mamy nadzieję, że w przyszłym roku inne szkoły przyłączą się do projektu!
MISTRZOSTWA W LOTACH SAMOLOTEM PAPIEROWYM
Zapraszamy do wspólnej zabawy
w Mistrzostwach w Lotach Samolotem Papierowym,
które odbędą się w naszej Szkole
w dniu 18.06.2021 r.
Chwalimy się tym, że jesteśmy jedyną krakowską szkołą, która zgłosiła się do tego projektu! Dziękujemy Łukaszowi Wantuchowi za zaproszenie do udziału w projekcie . W ramach organizacji Mistrzostw Szkolnych uzyskaliśmy dofinansowanie w kwocie 4000zł od sponsora Westa Investments S.A z Krakowa.
Zapraszamy i zachęcamy wszystkich uczniów naszej Szkoły do wykonania własnoręcznego papierowego samolotu, podpisania go i udziału w konkursie indywidualnym w kategorii najdłuższy lot lub w kategorii Beauty.
Wszystkie klasy I – VIII zachęcamy do wykonani niesamowitych samolotów, które będą ze sobą rywalizować w kategorii najdłuższego lotu i estetyki wykonania samolotu. Dla wygranej klasy zaplanowaliśmy nagrodę w postaci pucharu oraz wycieczki do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, w dniu 22 czerwca o godz.12:30.
Dziękujemy i gratulujemy również wszystkim uczniom pomysłu na wykonanie plakatu promującego mistrzostwa.
Oficjalnym plakatem promującym Mistrzostwa jest praca Zosi K. uczennicy z kl. 6 b!
Gratulujemy!
Po zakończonych zawodach na wszystkich będzie czekać smaczna pizza i napoje !!!
Udanej zabawy
życzy
Dyrekcja Szkoły
Harmonogram zawodów:
10:30 – Zebranie się wszystkich uczniów i nauczycieli na boisku szkolnym
10:40 – 11:10 – Rywalizacja uczniów klas I- III.
11:10 – 11:40 – Rywalizacja uczniów klasa IV- VIII
11:40 – 12:10 – Rywalizacje klasowe
10:40 – 12: 10 – Wystawa samolotów w kategorii Beauty i samolotów klasowych. W czasie konkursu indywidualnego Komisja Konkursowa ocenia samoloty w kategorii Beauty i klasowej.
12.10 – 12:30 – Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.
12:30 – 13:30 – Ogólnoszkolny piknik, przyjazd 100 pizz i napojów dla uczniów szkoły.
{joomplucat:351 limit=7|columns=7}
DZIEŃ DZIECKA klasy 2b i 3b
1 czerwca klasy wyjechały na wyjątkową wycieczkę do Pszczyny. Piękna pogoda, dobre humory i wielkie oczekiwania żeby na własne oczy zobaczyć… żubra, króla puszczy. Najpierw jednak udaliśmy się do Muzeum Prasy Śląskiej, gdzie dowiedzieliśmy się jak kiedyś drukowano gazety i książki. Sami także mogliśmy wydrukować na starych maszynach stronę do książki. W przepięknym parku pałacowym kupiliśmy pamiątki, przeciągaliśmy linę i świetnie się bawiliśmy. W końcu dotarliśmy do zagrody żubrów. Tam dowiedzieliśmy się skąd żubry wzięły się w Pszczynie i poznaliśmy tajemnicę żubrzych imion. A Wy ją znacie? Na koniec naszej podróży odwiedziliśmy skansen wsi śląskiej. Skansen to takie muzeum na świeżym powietrzu. Zwieńczeniem naszej wycieczki był posiłek w McDonald. To był prawdziwy Dzień Dziecka. Ten dzień był wyjątkowy…, bo spędziliśmy go wspólnie.
SZKOŁA MODELOWA- PROJEKT HUMINE
Od maja br. nasza szkoła uczestniczy w projekcie HUMINE – Małopolskie Laboratorium Edukacji Cyfrowej jako tzw. szkoła modelowa. Przez dwa lata: 2021/2022 i 2022/2023 przeprowadzimy modernizacyjne zmiany, które dotyczyć będą tak codziennej dydaktyki, jak i organizacji szkoły i jej infrastruktury cyfrowej.
Jesteśmy jedną z 22 szkół podstawowych i liceów ogólnokształcących Małopolski, które realizować będą projekt wspólnie ze Stowarzyszeniem „Miasta w Internecie”
Pierwszymi krokami naszej szkoły w projekcie będą zakup cyfrowych urządzeń i pomocy dydaktycznych, na który otrzymamy z Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego 90 tysięcy złotych oraz udział grona nauczycielskiego w webinariach szkoleniowych.
PROJEKTOWA KLASA
Klasa 3b w roku szkolnym 2020/2021 wzięła udział w kilku projektach edukacyjnych. Były to projekty zewnętrzne, jak i nasz klasowy. W trakcie realizacji zadań pogłębialiśmy naszą wiedzę dotyczącą działań ekologicznych, projektowaliśmy eko-domy, bawiliśmy się w projektantów terenów zielonych wokół dróg czy osiedli, byliśmy także projektantami eko-strojów, sprawdzaliśmy jaki wpływ na środowisko mają nasze działania i jak my możemy wspierać tereny zielone. Czytaliśmy książki i wcielaliśmy się w role głównych bohaterów, tworzyliśmy plakaty zachęcające do czytania książek, zamienialiśmy klasę w miejsce, w którym rozgrywała się akcja lektury. Poznawaliśmy różne kraje europejskie poprzez przygotowanie prezentacji, gazetek i smakołyków z różnych krajów, w ten sposób poznaliśmy te kraje od… kuchni. Okazało się, że dzięki podejmowanym działaniom, stajemy się coraz bardziej samodzielni. Brawo MY!
NASZA TWÓRCZOŚĆ
Zapraszamy do przeglądnięcia pisemka szkolnego „W krainie słowa”, zawierającego wybrane, tegoroczne prace naszych uczniów.
Miłego oglądania!
Urodziny Scratch – 18 maja
W ramach projektu ZAPROGRAMUJ PRZYSZŁOŚĆ, którego celem jest wprowadzenie uczniów w świat kodowania i programowania kl. 3A wzięła udział w najważniejszym wydarzeniu w maju – czyli wielkim przyjęciu urodzinowym Scratcha online (18 maja).
Było nas razem kilkanaście tysięcy!!! W czasie urodzin Scratcha uczniowie mieli możliwość komunikowania się z prowadzącymi na czacie! Był to bardzo radosny czas, mnóstwo dobrej i kolorowej zabawy, iście urodzinowa atmosfera!!!
Z resztą zobaczcie sami…
Wycieczka do ZOO kl. III A
Pomimo deszczowej pogody, w piątek wybraliśmy się do naszego krakowskiego ogrodu zoologicznego. Z dala od miasta, w ukryciu Lasu Wolskiego, niczym w dżungli spędziliśmy ponad dwie godziny w towarzystwie wielu zwierząt…, ale również w otoczeniu przepięknych drzew i krzewów ozdobnych.
Słońce jak się okazało również postanowiło nam towarzyszyć J. Tyle radości, tyle zwierząt i roślin, wspaniała Pani Przewodnik, która w bardzo interesujący sposób przekazywała nam różne informacje o zwierzętach i nie tylko… Poznaliśmy m.in. historię słoni, która niestety jest bardzo tragiczna, ale również wiele innych ciekawych historyjek. Widzieliśmy młode, które niedawno przyszły na świat – byliśmy pod wielkim wrażeniem!!! Niezapomniana lekcja przyrody!!!
Natomiast w mini-zoo karmiliśmy i głaskaliśmy różne zwierzęta, takie jak: kucyki, osiołka, żółwie, kozy – były dla nas bardzo przyjazne J, co widać na załączonych fotografiach! Super przeżycie!
Na koniec oczywiście musieliśmy zatrzymać się w sklepiku, z którego kupione pamiątki będą nam przypominać ten wspaniały, ale zdecydowanie za krótki czas wycieczki!!!
WIOSENNE PRZEDSTAWIENIE KOŁA TEATRALNEGO
Szkolne koło teatralne klasy 6 B
zaprasza do obejrzenia swojego autorskiego spektaklu wiosennego pt. „Chaos w lesie”.
Życzymy miłego oglądania!
DZIEŃ EUROPY
W poniedziałek – 10.05 – obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Europy, który kalendarzowo wypadał w niedzielę (09.05). Z tej okazji lekcje angielskiego wypełniły się „europejskimi” aktywnościami. Nasze Tuwimaki poznawały i tworzyły flagi krajów Unii Europejskiej, rozwiązywały zadania dotyczące angielskich nazw państw w Europie i ich położenia na mapie. Uczniowie poznawali ciekawostki na temat geografii, kultury i zwyczajów poszczególnych narodowości. Z okazji Dnia Europy ogłosiliśmy szkolny konkurs – Picture Dictionary, który polegał na wykonaniu pracy plastycznej obrazującej znaczenie wybranego słowa w dowolnym języku europejskim. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem wszystkich prac. A o to wyniki:
Klasy I-IV
1 miejsce – Liwia L. 4b
2 miejsce – Zuzanna P. 4a
3 miejsce – Zofia G. 1b
Wyróżnienia: Adam P. 4b, Wiktoria W. 4b
Klasy V-VIII
1 miejsce – Antonina M. 6b
2 miejsce – Kamila S. 7
3 miejsce – Kacper CH. 5
Wyróżnienie: Oliwier P. 5
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Dla naszych Tuwimaków, przygotowaliśmy również europejski escape room. Zapraszamy wszystkich uczniów, wraz z rodzinami do wspólnej zabawy!
https://view.genial.ly/607592ec4402f20d4fd10383/presentation-dzien-europy
KONKURS – DRUGIE ŻYCIE PRODUKTU
W naszej szkole bardzo dbamy o ekologię! Bierzemy udział w programie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania – „Krakowskie Szkoły Najlepiej Segregują Odpady”. Nasi uczniowie wiedzą, jak poprawnie segregować śmieci i jak je powtórnie wykorzystać. Swoje pomysły wspaniale zaprezentowali biorąc udział w szkolnym konkursie plastyczno-ekologicznym: Drugie Życie Produktu. Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy przestrzennej, w całości bądź w znaczącej części z wykorzystaniem odpadów i surowców z recyklingu. Czas na wyniki:
Klasy I-III
1 miejsce – Filip M. (Ib)
2 miejsce – Lena P. (IIIb)
3 miejsce – Jakub S. (Ia)
Wyróżnienie – Helena S. (Ia) , Adam B. (IIIb)
Klasy IV-VIII
1 miejsce – Nikola P. (VIa)
2 miejsce – Radosz Cz. (V)
3 miejsce – Lena S. (IVb)
Kacper Ch. (V)
Wyróżnienie – Krzysztof Sz. (VIa)
Zwycięzcom gratulujemy!
Nagrody w konkursie sfinansowała Rada Rodziców. Dziękujemy!
Zapraszamy do galerii do zapoznania się ze wszystkimi zgłoszonymi pracami.
Światowy Dzień Ziemi
Uczennice klasy I b pod opieką rodziców postanowiły wziąć aktywny udział w obchodach Światowego Dnia Ziemi. Wyposażone w duże worki na śmieci i jednorazowe rękawiczki uprzątnęły łąki w pobliżu szkoły oraz część drogi prowadzącej do budynku naszej placówki.
{joomplucat:345 limit=5|columns=5}
Dzień Ziemi – szkolne sadzenie bzów – akcja SU
23 kwietnia, w ramach obchodów Dnia Ziemi, przedstawiciele klas I – VIII z naszej szkoły posadzili krzewy bzu w szkolnym ogrodzie od ulicy Tynieckiej. Akcję przygotowały Opiekunki Samorządu Uczniowskiego: p. Monika Tylka, p. Dorota Jabłońska-Kocela i p. Małgorzata Kordyl oraz p. Iwona Suwaj (której bardzo dziękujemy za dużą pomoc!). Wszystkie klasy mają teraz swoje krzaki bzu! Miejmy nadzieję, że krzewy niebawem pięknie zakwitną i przyniosą nam szczęście…
Lekcja o promieniowaniu i promieniotwórczości – klasa 5
Dzisiaj w ramach godziny wychowawczej został zaproszony specjalista z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (siedziba w Otwocku – woj. mazowieckie), który przedstawił klasie 5 podstawy na temat promieniowania oraz promieniotwórczości codziennie powszechnie używanych przedmiotów w naszym otoczeniu. W skrócie opowiedział o tym na czym polega promieniowanie, jakie są rodzaje, kto z historii zajmował się tematyką promieniowania oraz promieniotwórczości, jak również co możemy zrobić, aby uchronić się przed szkodliwym działaniem różnych form promieniowania. Na wizji również zostało pokazane jak poszczególne elementy z otaczającego nas świata w jakiej skali promieniują (poprzez specjalne urządzenie). M.in. były to: stary zegarek, granit, sól dietetyczna, saletra potasowa, szkiełko uranowe, kawałek płytki ceramicznej. Uczniowie wnikliwie wsłuchiwali się w warsztaty oraz mieli do pana prowadzącego dużo pytań.
{joomplucat:344 limit=5|columns=5}
{joomplucat:341 limit=1|columns=1}
Uczniowie piszą list do Królowej Elżbiety II
Urodziny to szczególne wydarzenie, a jeżeli mówimy o 95 urodzinach królowej Elżbiety II, to święto nabiera wyjątkowego charakteru.
Uczniowie klas: 1A, 1B, 2A, 2B, 4A, 4B postanowili uczcić królewskie urodziny- z pomocą pani Ewy Jasińskiej na lekcji języka angielskiego, napisali list z życzeniami oraz namalowali dla monarchini przepiękne laurki.
Zanim jednak przystąpili do pisania listu, uczniowie wzięli udział w zajęciach kulturowych o Wielkiej Brytanii, poznali ciekawostki dotyczące życia królowej oraz dowiedzieli się gdzie mieszka Elżbieta II.
List wraz z laurkami został wysłany a uczniowie z niecierpliwością czekają na odpowiedź.
{joomplucat:342 limit=5|columns=5}
CAŁA SZKOŁA NA NIEBIESKO – 09.04.2021r.
Pod tym hasłem cała Szkoła po raz pierwszy obchodziła Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który odbywa się corocznie zgodnie z kalendarzem 2 kwietnia. Z uwagi na przerwę świąteczną, wydarzenie zostało przeniesione na 9 kwietnia 2021r.
W tym szczególnym dniu zarówno uczniowie, jak i nauczyciele ubrali się w kolorze niebieskim, aby pokazać solidarność i zrozumienie dla osób ze Spektrum Autyzmu.
W tym dniu odbyły się specjalne wykłady poprowadzone przez p. R. Hofbauer na temat Wiedzy o Autyzmie, aby od najmłodszych lat zaznajomić się z terminem „Spektrum Autyzmu”, jak również poznać inny sposób postrzegania świata przez osoby ze Spektrum Autyzmu. Najważniejszym celem było przekazanie wiedzy o funkcjonowaniu tych ludzi (młodszych oraz dorosłych) w społeczeństwie we współczesnym świecie.
„Nie bądź zielony w temacie Autyzmu, w kwietniu bądź niebieski”.
{joomplucat:340 limit=9|columns=3}
KSIĄŻKI NASZEGO DZIECIŃSTWA
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, który wypada 2 kwietnia,
niektórzy nauczyciele z naszej szkoły postanowili podzielić się swoimi wspomnieniami
dotyczącymi ulubionych książek z dzieciństwa.
Zapraszamy do lektury, zarówno wspomnień nauczycieli,
jak i wymienionych przez nich tytułów. Wszystkie są godne poznania.
Miłego czytania!
Książki naszego dzieciństwa – wspomnienia nauczycieli
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych składamy najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, radości, smacznego jajka i wiosennego nastroju.
Niech tegoroczna Wielkanoc przyniesie chwilę wytchnienia oraz optymizm na poświąteczny czas.
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 54 w Krakowie
Patrycja Stawarczyk i Katarzyna Rzepka
27 marca – Międzynarodowy Dzień Teatru
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru członkowie Szkolnego Koła Teatralnego postanowili podzielić się swoimi refleksjami o aktorstwie, teatrze i kole teatralnym.
Zapraszamy do obejrzenia ich wypowiedzi.
My first aid kit
Jak powinna wyglądać apteczka pierwszej pomocy?
Klasa 5 na lekcji j. angielskiego przygotowała projekt pt.:„My first aid kit”. Omawialiśmy funkcje apteczek oraz ich przyborów. Dzieci poznawały wyrazy medyczne w j. angielskim.
Projekty zostały wykonane bardzo starannie i fachowo. Na pewno w przyszłości będą wiedzieć jak się zabezpieczyć w razie stłuczeń czy urazów.
TYDZIEŃ MÓZGU
W dniach 15 – 19 marca obchodziliśmy tydzień mózg. Uczniowie dowiedzieli się jak zbudowany jest mózg, jak funkcjonuje ten niezwykły narząd oraz jak efektywnie uczyć się. Uczniowie klas 1 – 3 wykonali prace plastyczne, krzyżówki, quizy, ćwiczenia rozwijające koncentrację uwagi i pamięć oraz oglądali film o budowie komórek nerwowych i mózgu z serii „Było sobie życie”. W klasach starszych na lekcjach biologii uczniowie poznali budowę mózgu, dowiedzieli się w jaki sposób chroniony jest ten delikatny narząd i za co odpowiada prawa i lewa półkula mózgu oraz rozwiązywali quizy z wiedzy o mózgu. Na godzinie z wychowawcą uczniowie rozmawiali na temat metod i technik uczenia się, diety dla mózgu a na j. angielskim poznawali słownictwo związane z mózgiem. Dzieci w naszej świetlicy dowiedziały się, jak funkcjonują nasze mózgi. Oczywiście nie mogło zabraknąć zajęć plastycznych. Nie mamy wątpliwości, że ludzki mózg jest naprawdę niesamowitym organem, który wymaga maksymalnej troski i ciągłych ćwiczeń!
Tydzień mózgu w szkole koordynował nauczyciel biologii. A Wy jak ćwiczycie Wasze mózgi?
SPOTKANIE Z KUBĄ KAWALCEM – WOKALISTĄ HAPPYSAD
O czym można porozmawiać ze znanym muzykiem? O wszystkim: o muzyce, o pasjach (licznych), o nauce (różnych rzeczy), o życiu, o życiu w czasach pandemii, o relacjach międzyludzkich, o przeszłości i o przyszłości… O tym właśnie rozmawiali uczniowie i nauczyciele naszej szkoły z P. Kubą Kawalcem, wokalistą zespołu Happysad, podczas spotkania online, które odbyło się 22.03. Dzięki uprzejmości Pana Kuby oraz Marysi M. z klasy 6b, która wokalistę zna od dziecka, opiekunki Samorządu Uczniowskiego zorganizowały to wydarzenie dla klas IV – VIII w ramach corocznych obchodów Szkolnego Dnia Talentów i Pasji. Dowiedzieliśmy się jakie były początki zespołu, jak przebiegała droga zawodowa samego wokalisty od czasów liceum do dziś, jak wygląda praca muzyka od strony technicznej, jakie są blaski i cienie popularności. Pan Kuba, wspierany przez swoje dzieci, odpowiedział na pytania uczniów i podzielił się wieloma bardzo ważnymi refleksjami, które warto zapamiętać. Na koniec wokalista zaśpiewał nam piosenkę „Kostuchna”. Bardzo dziękujemy za tę niezwykłą, cenną lekcję i serdecznie pozdrawiamy!
{joomplucat:337 limit=5|columns=5}
BUDŻET UCZNIOWSKI
10 marca 2021 r. cała społeczność szkolna wybierała w głosowaniu projekt, który zostanie zrealizowany ze środków Budżetu Uczniowskiego. Na liście do głosowania znalazło się 6 projektów zgłoszonych przez uczniów:
1) Szkolny radiowęzeł
2) Zwierzątka w naszej szkole
3) Kącik relaksacyjno – rozrywkowy wśród zieleni
4) Kącik artystyczno – relaksacyjny
5) Xbox w świetlicy szkolnej
6) Naklejki w szkole
Wygrały 2 projekty:
1 miejsce – Szkolny radiowęzeł
2 miejsce – Kącik artystyczno – relaksacyjny
W klasach 1 – 3 kartę do głosowania wrzuciło do urny 99 uczniów a 152 uczniów oddało swój głos w wyborach elektronicznych w klasach 4 – 8.
Frekwencja wyniosła 96 %. Oddano tylko 2 nieważne głosy.
Gratulujemy dzieciom udziału w projekcie i ciekawych pomysłów!
Wychowawcom i opiekunom Samorządu Uczniowskiego dziękujemy za wspieranie dzieci w swoich działaniach.
Szanowne Panie Dyrektorki, Nauczycielki i Drogie Koleżanki!
Z okazji Dnia Kobiet pragniemy Wam, Drogie Panie, złożyć życzenia:
wszystkiego najlepszego, dużo szczęścia,
by w każdym dniu roku uśmiech na twarzach Waszych gościł.
Niech Wam nie zbraknie nigdy zdrowia,
samych sukcesów i niegasnącego zapału
w odkrywaniu swych najskrytszych pasji.
Pragniemy, aby zadowolenie, dobra energia
i pogodny uśmiech towarzyszyły Wam
w życiu osobistym i zawodowym,
nie tylko od święta, ale każdego dnia.
Tego wszystkiego życzą Wam
członkowie Samorządu Uczniowskiego
w imieniu wszystkich
chłopaków i mężczyzn z SP 54
Z okazji Dnia Kobiet dla wszystkich Kobiet – tych dużych i małych życzymy spełnienia marzeń, wiele radości i samych dobrych chwil na każdy dzień roku!
Dyrekcja Szkoły
Projekt eTwinning: Not every princess needs a prince!
W ramach tego projektu uczniowie klasy VII przedstawiali alternatywne wersje tradycyjnych baśni i dopisywali im nowe zakończenia. Jednak tym razem ocalenie księżniczki zależało tylko od niej samej – to jej działanie było mocą sprawczą i przyniosło nowe, zaskakujące rozwiązania i efekty. Plany przetrwania zależały w całości od kreatywności uczniów. Po stworzeniu innowacyjnych wersji opowieści uczniowie zwizualizowali je za pomocą programu storyjumper.com oraz nagrali pliki dźwiękowe, na których odczytywali stworzone przez siebie opowiadania.
Projekt ten miał na celu wzmocnienie kreatywności uczniów, ich myślenia krytycznego oraz pokazanie im, że każda osoba ma w sobie moc do działania, zmian, wystarczy tylko chcieć to zrobić. Projekt wykorzystywał nowe technologie – storyjumper.com – rozwijał umiejętności informatyczne uczniów, oraz językowe, ponieważ cała praca odbywała się w języku angielskim.Był to projekt międzynarodowy – zakładał współpracę ze szkołą z Hiszpanii, Francji i Turcji. Uczniowie mieli możliwość poznania swoich rówieśników, zapoznania się z ich kulturą i zainteresowaniami – pierwszym etapem projektu było bowiem nagranie filmików, na których uczniowie przedstawili się kolegom i koleżankom z zagranicy. Zapraszam do zapoznania się z efektami pracy uczniów w poniższych linkach:
https://www.storyjumper.com/book/read/92513116/5fd9d9b279abd
https://www.storyjumper.com/book/read/93901346/5fd9d9b27a5d2
https://www.storyjumper.com/book/read/93802026/5fd9d9b27a03d
https://www.storyjumper.com/book/read/94308456/5fd9d9b27afbc
BUDŻET UCZNIOWSKI
Prezentujemy spoty reklamowe autorów projektów na zagospodarowanie Budżetu Uczniowskiego. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem Waszej kreatywności, wszystkie pomysły są świetne.
Z budżetu skorzystają autorzy dwóch projektów, które otrzymają najwięcej głosów.
Trzymamy kciuki!
1. Radiowęzeł
3. Kącik relaksacyjno – rozrywkowy wśród zieleni
4. Kącik relaksacyjno – artystyczny
PROGRAM: KRAKOWSKIE SZKOŁY NAJLEPIEJ SEGREGUJĄ ODPADY
W ubiegłym roku nasza szkoła przystąpiła do programu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie – Krakowskie szkoły najlepiej segregują odpady. Głównym celem programu jest kształtowanie proekologicznych postaw związanych z selektywną zbiórką odpadów i ochroną środowiska oraz zorganizowanie w szkołach właściwego systemu segregacji. W tym roku szkolnym wiedzę na ten temat zdobywali uczniowie klas I. Na zajęciach ze swoimi wychowawczyniami uczyli się, jakie mamy kosze do segregacji i jak należy się nimi posługiwać. Dowiedzieli się również, co dzieje się z naszymi odpadami, gdy zabierze je śmieciarka.
{joomplucat:335 limit=9|columns=5}
21.02. – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
Wczoraj, czyli 21 lutego, obchodzony był Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Z tej okazji organizujemy dwa konkursy:
1. Konkurs na plakat promujący język polski.
Przygotujcie plakat zachęcający do nauki języka polskiego lub ukazujący jakieś trudności ortograficzne, wieloznaczne wyrazy itp.
Plakat powinien być wykonany dowolną techniką płaską, w formacie minimum A4.
Zdjęcia prac konkursowych prześlijcie do 1.03.2021r.
do p. Doroty Jabłońskiej-Koceli (d.jablonska@sp54krakow.edu.pl) lub p. Renaty Czelny-Kawy (r.czelny@sp54krakow.edu.pl).
2. Konkurs na neologizm, czyli nowe słowo w języku polskim.
Wymyślcie wyraz, którego jeszcze nie ma w języku polskim i wyjaśnijcie, co on oznacza.
Słowo i jego znaczenie prześlijcie mailowo do 1.03.2021r. do p. Doroty Jabłońskiej-Koceli (d.jablonska@sp54krakow.edu.pl) lub p. Renaty Czelny-Kawy (r.czelny@sp54krakow.edu.pl).
A może językiem ojczystym kogoś z Was jest język inny niż polski i chcielibyście o tym opowiedzieć, przedstawić jakieś ciekawostki z nim związane?
Jeśli tak, nagrajcie film o swoim języku ojczystym – wystarczy telefonem – i prześlijcie do p. Doroty Jabłońskiej Koceli lub p. Renaty Czelny-Kawy.
Zapraszamy do zabawy i promocji języka ojczystego!
Miło nam poinformować, że już mamy Facebooka 🙂
W związku z tym, prosimy o polubienie i rozpowszechnienie naszej strony na fb – Szkoła Podstawowa nr 54 w Krakowie. Dziękujemy!
ZABAWY KARNAWAŁOWE W KLASACH I-III
Za nami karnawał, czas zabaw i tańców. To była również świetna okazja by zaprezentować się w najróżniejszych strojach. Dzięki temu choć na chwilę mogliśmy się przenieść w kolorowy bajkowy świat. W klasach I-III dzieci bawiły się w swoich salach, a dzięki niezawodnym Rodzicom, każda z klas mogła skosztować wielu smakołyków.
Klasowy Bal Karnawałowy kl. I A
Karnawał, to miły czas zabaw nie tylko dla dorosłych. Tak też było u nas!
W dniu 16.02.2021 r. dzieci przyszły do szkoły przebrane za księżniczki, rycerzy czy postaci z filmów i bajek. Wystrój klasy wprowadził w radosny nastrój i zachęcał do zabawy.
Podczas pląsów było bardzo kolorowo. Wszyscy bawili się świetnie w rytm muzyki porywającej do tańca. Uczestnictwo w konkursach wyzwalało wiele emocji. Uśmiech nie znikał z twarzy.
Kolejny bal karnawałowy już za rok.
POCZTA WALENTYNKOWA ONLINE DLA KLAS IV – VIII
Drodzy Uczniowie,
w tym roku w klasach IV – VIII poczta walentynkowa będzie działała online.
Jeśli chcecie wysłać komuś walentynkę, wykonajcie ją tradycyjnie (z papieru) i zróbcie zdjęcie lub jako plik, np. w Paincie
i prześlijcie mailem do p. Małgosi Kordyl (m.kordyl@sp54krakow.edu.pl)
lub p. Doroty Jabłońskiej – Koceli (d.jablonska@sp54krakow.edu.pl)
do piątku 12.02.
Samorząd Uczniowski przekaże adresatom Wasze walentynki w przyszłym tygodniu.
UWAGA!
W wiadomości musicie napisać, dla kogo jest walentynka!
Jeśli chcecie, żeby była anonimowa, nie podpisujcie się na niej, będziemy przesyłać same pliki, bez informacji, kto jest autorem.
Zapraszamy do wspólnej zabawy!
Opiekunki SU
MAMY WYRÓŻNIONYCH LAUREATÓW !!
LEKCJE WF W TERENIE
W końcu i w Krakowie spadł długo oczekiwany przez dzieci śnieg. Dzięki temu klasa 3b i 2b miały okazję pozjeżdżać na sankach i ślizgach a także porzucać się śnieżkami, ulepić bałwana, wytyczyć trasy wokół swoich budowli. Śnieg szybko się topi, ale zdążyliśmy jeszcze.
ZABAWA KARNAWAŁOWA W KLASIE 3b
Czas karnawału to okres trwający od Trzech Króli do dnia poprzedzającego środę Popielcową. Klasa 3b bal zorganizowała z końcem stycznia. Przepyszne przekąski, napoje i dekoracje zawdzięczaliśmy rodzicom, którzy jak zwykle nie zawiedli. Przebrani za kowbojów, cyganki, księżniczki… przystąpiliśmy do zabaw przy muzyce, były też różne konkursy. Czas szybko minął, a zapasy żywieniowe z balu będziemy jeszcze konsumować przez kilka tygodni.
SZKOLNY BUDŻET UCZNIOWSKI
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie ,
Ogłaszamy konkurs na projekt uczniowski w ramach Budżetu Uczniowskiego. Wasze pomysły mogą być wdrożone i zrealizowane, jeżeli przekonacie do tego Wasze koleżanki i Waszych kolegów.
Więcej szczegółów w zakładce Samorządu Uczniowskiego (nasza szkoła->o szkole)
SZKOLNE JASEŁKA ONLINE
Zapraszamy do obejrzenia filmu jasełkowego przygotowanego przez uczniów klasy 6 b, grono pedagogiczne i rodzica z naszej szkoły.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w jego realizacji.
Efekt jest piękny.
Wesołych Świąt!
Spotkanie przedświąteczne w klasie 3A
Grudzień to tradycyjny okres wigilijnych spotkań i wspólnego kolędowania. Takie spotkanie miało miejsce 22 grudnia 2020r. w naszej szkole – w tym roku online. To był trudny rok dla nas wszystkich…
Jednak było wiele przyjemnych i miłych chwil, jak ta… w klasie 3A – spotkanie przedświąteczne J.
Aby stworzyć wyjątkową atmosferę, uczniowi zadbali o to, aby każdy miał odpowiedni strój, również z motywami świątecznymi, prezentowali swoje własnoręcznie wykonane ozdoby bożonarodzeniowe na tle cudnych choinek…
Obejrzeliśmy piękne jasełka szkolne, było wspólne składanie życzeń, rozwiązywanie quizów świątecznych, kolędowanie…
A zatem jeszcze raz dla wszystkich:
Z okazji świąt Bożego Narodzenia życzymy
świątecznych chwil z bliskimi przy wigilijnym stole,
odpoczynku, nadziei,
zadumy nad płomieniem świecy, muzyki kolęd,
i SZCZĘŚLIWEGO 2021 ROKU!!!
Uczniowie klasy 3A z wychowawcą
JESTEŚMY W PRASIE!
Z dumą informujemy, że zdjęcie aktorów szkolnego koła teatralnego znalazło się w wydaniu „Kuriera Podwawelskiego”. Fotografia pochodzi z przedstawienia mikołajkowego przygotowanego na XIX Przegląd Teatrzyków Dziecięcych w ZSP 7. Nasi szkolni aktorzy z 6 B to grupa na dole…
Świąteczny konkurs na najpiękniejsze kartki bożonarodzeniowe
Jesteście niesamowici! Tak wielu kartek nikt z nas się nie spodziewał, Wasze zaangażowanie przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. W imieniu wszystkich, którzy otrzymają te piękne świąteczne kartki z całego serca dziękuję. Wybór najpiękniejszych był bardzo trudny, jednak jury w czteroosobowym składzie zdecydowało o przyznaniu 10 nagród w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1- 3 i klasy 4 – 8.
W klasach 1 – 3 nagrody otrzymują:
- Wiktoria J. – kl. 1b
- Zosia G. – kl. 1b
- Mateusz K. – kl. 2a
- Zosia S. – kl. 3b
- Adam B. – kl. 3b
W klasach 4 – 8 nagrody otrzymują:
- Lena S. – kl. 4b
- Dawid S – kl. 4b
- Natalia S. – kl. 5
- Oliwier P. – kl. 5
- Antek S. – kl. VI b
Na szczególne wyróżnienie zasługują również prace wykonane przez: Helenkę S., Tobiasza T. i Mateusza P. z kl. 1a, Oliwiera K. z kl. 3b, Huberta S. z kl. 4a i Wojtka G. z kl. 8.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród 21 lub 22 grudnia do szkoły. Swoje nagrody odbierzecie na dole u pań woźnych. Dla uczniów wyróżnionych przygotowane będą słodkie niespodzianki.
Przyjmijcie od nas gorące życzenia,
by przy świątecznym stole nie zabrakło światła
i ciepła rodzinnej atmosfery,
a Nowy Rok niósł ze sobą szczęście i pomyślność.
7 – 11 grudnia ogłaszamy Szkolny Tydzień Wolontariatu!
- Odbędą się spotkania w klasach – promocja idei wolontariatu
- Finał Szlachetnej Paczki
- Promocja innych Akcji
Wszystkie informacje na ten temat będą umieszczone na stronie Szkoły w zakładce W szkole – Szkolne Koło Wolontariatu
WYNIKI KONKURSU OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
SUKCES SZÓSTOKLASISTEK
Mamy zaszczyt poinformować, że Marysia Majsak, uczennica klasy 6 B, zajęła I miejsce, a Antonina Micek, także uczennica 6 B, zdobyła wyróżnienie w IX Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim im. ks. Jana Twardowskiego, w kategorii Szkół Podstawowych klas 4-6 organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 110 w Krakowie.
GRATULACJE, MARYSIU i TOSIU!
MITOLOGICZNE SUKCESY SZÓSTOKLASISTÓW
W listopadzie odbył się XVII Krakowski Turniej Wiedzy o Mitologii i Antyku. Składał się on z kilku konkursów, w których wzięli udział chętni uczniowie klas szóstych.
Z dumą informujemy o ich osiągnięciach:
Maria Majsak, kl. 6 B:
I miejsce w teście wiedzy
III miejsce w konkursie literackim
Alicja Głąb, kl. 6 B:
I miejsce w teście wiedzy
Oliwia Kącka, kl. 6 B:
II miejsce w konkursie recytatorskim
Antonina Micek, kl. 6 B:
II miejsce w konkursie recytatorskim
Magdalena Kaliszewicz, kl. 6 B:
III miejsce w teście wiedzy
Krzysztof Szczypczyk, kl. 6 A:
III miejsce w konkursie recytatorskim
Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Klasa 5 przyłącza się do akcji „Podaruj Kartkę Seniorowi”
SPEKTAKL MIKOŁAJKOWY
Nasze szkolne koło teatralne zaprasza wszystkie grzecznie i niegrzeczne dzieci oraz dorosłych do obejrzenia nagrania spektaklu mikołajkowego przygotowanego na Przegląd Teatrzyków Dziecięcych organizowany przez Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 7 w Krakowie.
https://drive.google.com/file/d/15dy209stQjFF-O7DpgDFrywYAnxcKPSR/view?usp=drive_web
Klasowy konkurs fotograficzny „Leśne ciekawostki”
Listopad to ponury miesiąc, dni są coraz krótsze, jest zimno, mokro i w ogóle nie chce się nigdzie wychodzić. Ale czy musi tak być…? Chcąc to zmienić, klasa 3 b wzięła udział w konkursie fotograficznym: „Leśne ciekawostki”. Dzieci musiały wybrać się na spacer do lasu, zrobić kilka ciekawych zdjęć (telefonem komórkowym lub aparatem fotograficznym), wybrać spośród nich dwa, które ich zdaniem były najlepsze i przesłać je do wychowawcy. Autorzy najciekawszych zdjęć zostali nagodzeni. Zdjęcia miały być oryginalne, inne, ciekawe, wyjątkowe… i samodzielnie wykonane. Rezultaty ich pracy możecie obejrzeć, zapraszamy do galerii.
SZLACHETNA PACZKA
Mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią, zgodnie z naszą tradycją organizujemy Szlachetną Paczkę. Zachęcamy do dołączenia do naszej szkolnej Akcji. Bez Waszego udziału i zaangażowania nic nie zdziałamy!
Pokażmy, że mimo trudnych czasów DOBRO zwycięża!
Razem możemy sprawić, że świat będzie piękniejszy, a grudniowy finał spowoduje radość na twarzach nas WSZYSTKICH!!
W załączniku opis rodziny i jej potrzeby.
Proszę zapoznać się z potrzebami. Prosimy o indywidualny kontakt osób lub przedstawicieli klasowych bezpośrednio Z Panią Małgorzatą Kordyl lub Panią Agnieszką Rzepką.
W najbliższym czasie podamy gdzie i kiedy można przywozić dary do szkoły.
Mamy na uwadze, że czas pandemii to niepewność i duże zmiany.
Udział w akcji jest absolutnie dobrowolny!
Pakowaniem darów zajmą się uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu.
Dzień bez Telefonu – mapy myśli klas VI
Siedzimy w domach pracując zdalnie i spędzamy przy komputerach lub ze smartfonami w dłoniach coraz więcej czasu. Zapominamy, że – mimo szeregu niewątpliwych zalet – nowoczesne technologie mają swoją ciemną stronę i nadużywanie ich ma wiele negatywnych skutków. Wybrane mapy myśli wykonane przez szóstoklasistów w ramach języka polskiego mają za zadanie przypomnieć nam o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą smartfony i komputery a także sam Internet. Zapraszamy do obejrzenia, a potem proponujemy spacer zamiast kolejnego filmiku na YouTube?
{joomplucat:323 limit=9|columns=5}
21 listopada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
Samorząd Uczniowski wraz z Opiekunami ogłasza następujące konkursy :
- Konkurs literacki na wiersz lub opowiadanie „Życzliwość na co dzień”
- Konkurs plastyczny 1 na plakat, komiks lub kolaż
„Dobro wokół nas”
- Konkurs plastyczny 2 na projekt uśmiechniętej maseczki wielorazowej
Zasady konkursu :
Kategoria: klasy I-III, klasy IV – VIII
KRYTERIA OCENY PRAC PLASTYCZNYCH:
– realizacja tematu
– estetyka
– pomysłowość
– technika wykonania dowolna
– format pracy w konkursie 1: A4 lub A3
* KONKURS LITERACKI:
– realizacja tematu
– walory literackie (oryginalność, stylistyka)
– poprawność merytoryczna (język, ortografia, interpunkcja)
Dla ułatwienia podajemy synonimy słowa ŻYCZLIWY: uprzejmy, pomocny, przyjazny, sympatyczny, serdeczny
Termin przesłania wszystkich prac: 23 listopada 2020r. – do Pani Małgosi Kordyl lub Pani Doroty Jabłońskiej – Koceli.
Zachęcamy też do zabawy w klasach – spotkania online z wychowawcami, wzajemne pisanie pozdrowień i listów.
Bądźmy mili dla innych – nie tylko od święta!!
PAMIĘĆ POKOLEŃ
{joomplucat:322 limit=9|columns=5}
KONKURS „1000 powodów by czytać”
Zachęcamy do oddawania głosów na naszą szkołę w konkursie Empiku pt. „1000 powodów by czytać”. Głosowanie odbywa się za pośrednictwem aplikacji mobilnej Empik! Można głosować codziennie od 2 listopada do 2 grudnia.
Instrukcja głosowania:
Zapraszamy do galerii, gdzie prezentujemy piękne prace inspirowane dyniami, wykonane przez Uczniów naszej szkoły.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy je nam przesłali.
DZIEŃ DYNI w klasie 3A
30 października 2020 r. obchodziliśmy „święto dyni”. Tego dnia zrobiliśmy piękną „dyniową” dekorację w sali. Próbowaliśmy różnych dyniowych smakołyków przygotowanych przez Rodziców. Dzieci przebrane w kolorowe stroje, świetnie się bawiły. Były tańce, śpiew, muzyka…
W dniach 15 – 24 października odbyła się kolejna edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, tegoroczna edycja odbywała się w wersji online. Uczniowie klas młodszych zgłębiali tajniki programowania korzystając ze strony code.org.
Uczniowie klas IV-VIII przyłączyli się do akcji wykonując, w Scratch, grę na jeden z tematów:
1. Gra pokazująca zasady bezpiecznego poruszania się w sieci
2. Gra ucząca zasad prawidłowej segregacji śmieci
3. Gra ukazująca zasady odżywiania
Oto efekt ich pracy:
– Kacper (kl.5) – gra „Co zrobić z odpadami w Krakowie?”
– Lena (kl.5) i Mateusz (kl.4) – gra „Segregacja odpadów”
– Tymek (kl.5) – gra „Zdrowe odżywianie”
– Nikola (kl.6) – gra „Zdrowa dieta”
– Olek (kl.4) – quiz o segregacji śmieci
PROJEKT EDUKACYJNY NA JĘZYKU POLSKIM
W KLASACH VI A I VI B
Zanim pandemia przegoniła nas ze szkoły, klasy szóste zrealizowały projekt edukacyjny pt. „Trudne sprawy”. Pracując w grupach uczniowie przygotowali informacje dotyczące problemów, z jakimi często boryka się młodzież: przemoc w szkole, wyobcowanie w klasie, uzależnienie od Internetu i kult pieniądza. Następnie każda grupa nagrała krótki film wzorowany na programie „Trudne sprawy”. Wszyscy bardzo się zaangażowali i efekty pracy są warte uwagi – zapraszamy do obejrzenia!
- Kult pieniądza
- Przemoc
- Uzależnienie od Internetu
- Wyobcowanie
Akademia z okazji Dnia Eukacji Narodowej
Wywiady z nauczycielami z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
SZKOLNY KONKURS ZWIERZAKOWY ROZSTRZYGNIĘTY!
8 października komisja złożona z przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego oraz opiekunów Samorządu Uczniowskiego klas I – III i IV – VIII obejrzała dekoracje sal i stroje uczniów w poszczególnych klasach.
Wszystkie klasy spisały się na medal, a zwierzakowe krainy i ich mieszkańcy wyglądały przepięknie (tym bardziej, że tematyczne stroje założyli nawet niektórzy nauczyciele)!
Wyróżnienie w kategorii klas I – III otrzymała klasa II A (wilki), a w kategorii klas IV – VIII klasa IV B (bobry).
GRATULUJEMY!
SZKOLNY KONKURS ZWIERZAKOWY
Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs pn. Szkolny Konkurs Zwierzakowy. Każda klasa wylosowała nazwę jednego zwierzęcia. Kasa I a wylosowała borsuka. W dniu 8 października uczniowie zaprezentowali się w borsuczych maseczkach jako małe Stadko Borsuków. Dzieci stworzyły również broszurkę informującą, gdzie mieszkają borsuki, co jedzą oraz wiele ciekawostek na temat tych niezwykłych zwierząt. Ze wszystkich prac plastycznych powstała gazetka dekorująca salę lekcyjną.
Hasłem kl. I a było „W Polsce borsuk dobrze znany! W I a jest uwielbiany!”
{joomplucat:311 limit=5|columns=5}
Harmonogram konsultacji 7-8 października 2020r.
CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ SYMBIOZA – kl. 3a
6 października wybraliśmy się do Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza. Wszystkie formy aktywności były prowadzane przez wykwalifikowanych Edukatorów. Większość zajęć odbywała się na świeżym powietrzu.
Dzięki przepięknej pogodzie mogliśmy wziąć udział w pełnym niespodzianek spacerze leśnym po Lesie Wolskim, podczas którego zobaczyliśmy las z zupełnie innej perspektywy – perspektywy jego mieszkańców. Spacer miał formę aktywnej rozmowy na temat przyrody wraz z omawianiem znalezionych i zaobserwowanych gatunków drzew i ich owoców.
Później w pięknej scenerii Lasu Wolskiego na zadaszonym tarasie Centrum odbyły się warsztaty, podczas których dowiedzieliśmy się, jak przyroda wygląda z bliska. Poznaliśmy warstwy lasu i wykonaliśmy z gliny oraz z elementów przyrodniczych Lasu Wolskiego jeżyki.
Zwiedzaliśmy też ekspozycję stałą. Poznaliśmy leśne zakamarki w budynku Centrum wraz z naszymi bohaterami: Borsukiem, Rzekotką i Puszczykiem. To właśnie oni opowiedzieli nam o fascynującym świecie przyrody. Podczas tych zajęć zaznajomiliśmy się z funkcją martwego drewna. Poznaliśmy podstawowe gatunki drewnojadów oraz zwierząt hibernujących w martwym drewnie. Sprawdziliśmy dodatkowo jak ważną ostoją bioróżnorodności mogą być butwiejące kłody martwego drewna.
Nie zabrakło oczywiście „zdrowego szaleństwa” na placu zabaw przy Centrum… 😉
Oby więcej takich wycieczek!!! 🙂
WYCIECZKA kl. 5
6 października z okazji Światowego Dnia Zwierząt klasa 5 wybrała się na wycieczkę do Centrum edukacji ekologicznej Symbioza na warsztaty o przyrodzie: roślinach i zwierzętach leśnych. Następnie udaliśmy się w plener na marsz po lesie z przewodnikiem, który opowiadał o darach natury. Po skończonych zajęciach w plenerze, klasa wybrała się do Zoo na spotkanie ze zwierzętami z okazji ich święta. Poniżej prezentujemy fotorelację.
{joomplucat:317 limit=6|columns=6}
WYCIECZKA kl.6b
Wczesnym, słonecznym rankiem,6 października br., klasa 6 B wyjechała na wycieczkę do Puszczy Niepołomickiej. Uczestnicy zobaczyli Izbę Leśną, a następnie udali się na spacer po puszczy w towarzystwie Pana Leśniczego, który bardzo ciekawie opowiadał o leśnym świecie. Uczniowie również mogli podzielić się swoją wiedzą o życiu lasu. Dodatkową atrakcją było spotkanie z jeleniami i dzikami, na szczęście wypchanymi. Wszyscy wrócili dotlenieni, zrelaksowani i wzbogaceni o nowe wiadomości przyrodnicze.
{joomplucat:315 limit=5|columns=5}
WYCIECZKA DO NIEPOŁOMIC
5 października, w ciepły i słoneczny dzień, klasa VII i VIII udały się razem na wycieczkę do pobliskich Niepołomic. Pierwszy przystanek miał miejsce w parku, gdzie klasy zostały podzielone na 4 grupy i ruszyły na magiczne podchody. Każda z grup otrzymała kopertę, w której znajdowały się określone zadania do wykonania gry terenowej. Aby je zrobić, należało udać się na zamkowy dziedziniec, do ogrodu tuż obok zamku, a także na pobliski rynek i tam szukać wskazówek. Zabawa była przednia, zwłaszcza przy rysowaniu uczniowskich karykatur niektórzy mogli popisać się plastycznym talentem.
Po podchodach kolejnym naszym przystankiem było pobliskie gospodarstwo agroturystyczne. Mieliśmy tam do dyspozycji starą stodołę z drewnianymi ławami, niewielki plac zabaw, piłki, paletki, itd. To był czas relaksu, wspólnych rozmów, przebywania na świeżym powietrzu. Atrakcją był przejazd powozem konnym wokół puszczy niepołomickiej.
Pobyt zakończył się wspólnym posiłkiem – kiełbaskami z ogniska, które uczniowie piekli sobie samodzielnie.
PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM DLA ZWIERZĄT – AKCJA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
Samorząd Uczniowski
ogłasza szkolną akcję
„Październik Miesiącem dla Zwierząt”!
4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt.
Z tej okazji organizujemy:
1. ZBIÓRKĘ KARMY DLA PRZYTULISKA DLA ZWIERZĄT
W HARBUTOWICACH.
Od 1.10. do 29.10. prosimy przynosić do klas karmę dla zwierząt,
psów i kotów, właścicielka prosi szczególnie o karmę dla kotów.
Może też być karma specjalistyczna dla psów lub kotów z problemami zdrowotnymi, sterylizowanych lub starych. Zebrana karma zostanie zawieziona do Przytuliska dla Zwierząt w Harbutowicach na początku listopada.
UWAGA!
Prosimy NIE PRZYNOSIĆ koców ani innych materiałów, bo to schronisko
ich nie potrzebuje, teraz zbieramy jedynie karmę.
2. SZKOLNY KONKURS ZWIERZAKOWY NA WYSTRÓJ
SALI I KLASY
Każda klasa wylosowała jedno zwierzę (tylko gatunki występujące w Polsce).
Na 8.10. dzieci mają przygotować w swoich salach gazetkę i inne dekoracje
na temat wylosowanego zwierzaka oraz ubrać się w strój nawiązujący do niego.
Ze względu na ograniczenia sanitarne nie wolno przynosić do szkoły
maskotek i zabawek.
Zapraszamy do zabawy w słusznej sprawie!
Samorząd Uczniowski
z Opiekunami
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
2 października obchodziliśmy X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z okazji tego dnia uczniowie klas 4 układali wierszyki, które pomagają zapamiętać tabliczkę mnożenia. Sprawdzaliśmy również swoją tabliczkową wiedzę podczas egzaminów. W tym roku do egzaminów zgłosiło się 98 uczniów z klas III – VIII. Aż 50 uzyskało tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia, czyli rozwiązało zadania bezbłędnie!! Ekspertom gratulujemy, dziękujemy dzielnym egzaminatorkom z klasy 4b: Oli, Tosi i Lenie, które sprawnie sprawdzały więdzę swoich kolegów i koleżanek.
FINANSOAKTYWNI
We wrześniu w naszej szkole SP54 została zorganizowana akcja z inicjatywy Ministerstwa Finansów pt: „Finansoaktywni – Misja: planujemy budżet”. W ramach projektu uczniowie mieli przeprowadzone warsztaty mające na celu zapoznanie nich z pojęciem budżetu obywatelskiego: jak planować wydatki na poszczególne inwestycje. Lekcje miały na celu poszerzyć wśród uczniów zakres wiedzy dot. przedsiębiorczości oraz zarządzania budżetem w przyszłości w klasach 5 – 8.
Dzieci chętni wzięli udział w konkursie w ramach w/w programu Ministerstwa Finansów. Stworzyli metryczki planu finansowego oraz filmiki promujące swój własny pomysł. Życzymy dalszych sukcesów w konkursie i zajęcia jak najwyższych miejsc na szczeblu ogólnopolskim. Bądźmy finansoaktywni !!
Koordynator ds. projektu: R. Hofbauer
{joomplucat:308 limit=2}
DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASIE III A
Dzień Chłopaka w klasie III A obchodziliśmy bardzo wesoło. Dziewczynki wręczyły chłopcom upominki i złożyły życzenia. W tym dniu nie zabrakło w klasie również wspólnych tańców. Wszyscy bawili się wspaniale :).
DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASIE 5
30 września chłopcy mieli swoje święto. Z tej okazji otrzymali gry elektroniczne oraz drobne słodycze. Radość była ogromna, kiedy zobaczyli swoje prezenty. Każdy z chłopaków od razu sprawdził jak „stary” gadżet może być absorbujący. Na załączonych zdjęciach widać skupienie w graniu. Życząc dobrej zabawy chłopaki, nie zapomnijcie o dziewczynach w marcu 🙂
{joomplucat:307 limit=3|columns=3}
DZIEŃ CHŁOPAKA 30 WRZEŚNIA 2020
Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego
Jak co roku zgodnie z tradycją odbyły się w naszej szkole wybory na przewodniczącego naszej Szkoły! Wybory zostały poprzedzone kampanią wyborczą. Kandydaci – właściwie kandydatki przygotowały wraz ze swoimi sztabami PLAKATY WYBORCZE. Następnie każda kandydatka przygotowała nagranie – Spot Wyborczy! Filmiki były bardzo ciekawe i różne – podobnie jak nasze dziewczyny. Jesteśmy pod wrażeniem odwagi i determinacji naszych kandydatek. Uczniowie wszystkich klas na lekcjach wychowawczych z zainteresowaniem obejrzeli przygotowane przez kandydatki Spoty Wyborcze!
28 września 2020 r. odbyły się tajne wybory. Komisja przeliczyła głosy i sporządzono protokół.
Przewodniczącą naszej Szkoły została MARIA MAJSAK z kl. VIB
Zastępcą przewodniczącej Szkoły została JOANNA WRONOWSKA z kl. VII
Do Rady Samorządu Uczniowskiego należą:Martyna Ceglińska kl. VII; Katarzyna Turek kl. IVB;
Gratulujemy i życzymy powodzenia
Opiekunki SU: Małgorzata Kordyl i Dorota Jabłońska – Kocela
DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
25 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Z tej okazji uczniowie, indywidualnie, przygotowali flagi wybranego przez siebie państwa i nauczyli się powitania i pożegnania w języku tego kraju. Sale lekcyjne i korytarze szkolne wypełniły kolory, stroje, flagi oraz zwroty w przeróżnych językach, nie tylko europejskich. Uczniowie wzięli udział w konkursie: Językowe QR Kody. Zainteresowani szukali ukrytych na korytarzu kodów, pod którymi ukryte były słowa pochodzące z różnych języków. Ci najbardziej wytrwali odnaleźli wszystkie 15 wyrazów, a następnie w domu, przetłumaczyli je na język polski. Spośród poprawnych odpowiedzi wylosowaliśmy zwycięzców! Gratulujemy!
W tym dniu na lekcjach angielskiego i niemieckiego na uczniów czekały językowe zabawy, zagadki i ćwiczenia. Wszyscy super się bawili – w końcu nauka połączona z zabawą sprawia najwięcej frajdy!
Uczniowie przygotowali również komiksy online: Dlaczego warto się uczyć języków obcych? Zapraszamy do galerii, gdzie można zobaczyć najciekawsze prace!
SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2020
W dniu 23 września 2020 r. nasza szkoła wzięła udział w akcji „Sprzątanie świata – Polska 2020”, organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia. Tego dnia uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli, wyposażeni w rękawiczki i worki udali się w wyznaczone obszary sprzątania. Wspólnie posprzątano miejsca, w których uczniowie chętnie spędzają czas po lekcjach np. place zabaw, okolice boiska, Górkę Kostrzewską.
Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i nabycie poczucia odpowiedzialności za środowisko, szczególnie to w którym spędzają najwięcej czasu i za które sami są szczególnie odpowiedzialni.
Dzięki słonecznej pogodzie akcja przebiegła bardzo sprawnie, a efekty pracy były zadowalające.
{joomplucat:306 limit=2}
Lekcja biologii kl. 5, 6 a i 6 b – modele komórek z produktów spożywczych
Komórka to nie tylko telefon… Językiem biologa to podstawowa jednostka budulcowa i funkcjonalna każdego organizmu. Aby utrwalić zdobytą wiedzę o budowie komórki, chętni uczniowie z kl. 5, 6 a i 6 b wykonali własne modele komórek z produktów spożywczych.
Uczniowie w pomysłowy i kreatywny sposób przedstawili w swoich modelach organelle takie jak: jądro komórkowe, chloroplasty, mitochondrium, rybosomy, wakuolę, ścianę komórkową, błonę komórkową, cytoplazmę.
Lekcję biologii zakończyliśmy deserowym akcentem 🙂
Szczególne brawa dla klasy 5, która najliczniej zaangażowała się w komórkowe wyzwanie!
Dzięki takiej lekcji, budowę komórki roślinnej i zwierzęcej zapamiętamy na długo!
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021
Nowy rok szkolny i nowe wyzwania. Tym razem nie tylko dla uczniów. Inauguracja nowego roku szkolnego 2020/2021 została dokonana przez nowego Dyrektora Szkoły, Panią Patrycję Stawarczyk. To rozpoczęcie roku szkolnego było zupełnie inne niż poprzednie, powodem takiego stanu rzeczy – pandemia COVID-19. Nie wszystkie klasy wzięły udział w uroczystościach na sali gimnastycznej, niektórzy spotkali się tylko ze swoimi wychowawcami w salach lekcyjnych. Na szczęście mogliśmy w wyjątkowy sposób powitać i przyjąć do grona uczniów najmłodsze dzieci czyli ubiegłorocznych przedszkolaków. W czasie uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego pani Dyrektor pasowała ich na uczniów naszej szkoły. Zarówno oni jak i ich rodzice złożyli uroczyste ślubowanie. Wierzymy, że to co ślubowali, będą realizować w ciągu ośmiu lat szkoły podstawowej. Wszystkim naszym Uczniom, Nauczycielom i innym Pracownikom szkoły życzymy w tym szczególnym nowym roku szkolnym wielu wspaniałych chwil, przyjaźni i życzliwości, która jest tak potrzebna w naszym codziennym życiu.
Dziękujemy naszemu wieloletniemu Dyrektorowi Pani Renacie Nowak, która pełniła tą funkcję przez 19 lat.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021
Drodzy Rodzice uczniów klas pierwszych
Z powodu sytuacji epidemicznej na rozpoczęcie roku szkolnego zapraszamy tylko jednego Rodzica. W trakcie uroczystości nastąpi uroczyste pasowanie dzieci na uczniów naszej szkoły. Prosimy żeby dzieci przyszły w stroju galowym.
Informacje organizacyjne związane z rozpoczęciem roku szkolnego 2020/2021:
- Rodzice zobowiązani są do zapoznania się z Procedurą Bezpieczeństwa w Szkole Podstawowej nr 54 im. Juliana Tuwima w Krakowie w trakcie epidemii Covid – 19.
- Zapisy na świetlicę szkolną odbywają się dnia 1 września 2020 r. na boisku szkolnym (w razie niepogody w przedsionku Alfa przy parkingu).
- Świetlica szkolna czynna od 2 września 2020 r.
- Do szkoły przychodzą tylko dzieci zdrowe, nie wykazujące żadnych objawów chorobowych.
- W związku z zaleceniami epidemiologicznymi Rodzice nie wchodzą na teren szkoły.
- Wejście do szkoły wyłącznie od ulicy Falistej , z wejścia od strony parkingu mogą korzystać tylko uczniowie i pracownicy szkoły.
- Na terenie szkoły obowiązuje nakaz noszenia maseczki ochronnej przez uczniów i pracowników w przestrzeni wspólnej (korytarze, szatnia, toalety, przedsionki, biblioteka).
GRATULACJE DLA ÓSMOKLASISTÓW!
Uczniowie naszej szkoły osiągnęli bardzo wysokie wyniki z egzaminu ósmoklasisty. Z języka angielskiego uzyskali, w dziewięciostopniowej skali, ósmy stanin, czyli wynik bardzo wysoki. Natomiast z języka polskiego i matematyki osiągnęli dziewiąty stanin (wynik najwyższy). Taki sam wynik lub wyższy uzyskali uczniowie w zaledwie kilku procentach szkół w Polsce.
Jesteśmy z naszych Ósmoklasistów bardzo dumni i życzymy im samych sukcesów i zrealizowania wszystkich panów i marzeń.