zadanie 4
Zadanie 4.
Pogadanki i spotkania przeprowadzili wychowawcy z pomocą pedagoga ( konsultacje, materiały).
W klasach młodszych tematem pogadanek była głównie nietykalność cielesna. Poprzez zabawę i ćwiczenia dramowe oraz opowieści dydaktyczne dzieci uczyły się, że ich ciało jest ich własnością, dowiedziały się co to jest zły dotyk ( klasa III – zajęcia programowe, scenki). Podjęto też temat relacji rówieśniczych – ustalono zasady reagowania na nieodpowiednie zachowania ( używanie brzydkich słów).
W klasach IV – VI tematyka była kontynuacją działań i rozmów prowadzonych w klasach młodszych. Poprzez ćwiczenia, prezentacje utrwalano pozytywne relacje w szkole pomiędzy dziewczynami a chłopcami. Zwracano uwagę szczególnie na ZŁY DOTYK w relacjach z innymi, szczególnie z bliskimi.
W klasach 4 – 6 (podczas godzin wychowawczych i wychowania do życia w rodzinie) przeprowadzono zajęcia na temat „Prawna ochrona dóbr osobistych człowieka, w tym nietykalności cielesnej, a zwyczaje szkolne.”
Zajęcia rozpoczęły się od wyjaśnienia pojęć. Uczniowie dyskutowali jak rozumieją pojęcia „dobro osobiste człowieka”, „nietykalność osobista”, „godność człowieka”, „prawa człowieka”.
Następnie uczniowie wymieniali sytuacje z życia codziennego gdzie naruszana jest godność człowieka i z życia szkolnego gdzie naruszana jest godność ucznia. Uczniowie wcielając się w określone role prezentowali sytuacje i zachowania naruszające godność i dobra osobiste człowieka. Każda scenka została dokładnie omówiona. Do uczniów kierowano pytania: „Jak czuła się ta osoba?”, „W jaki sposób zostały naruszone dobra osobiste / godność człowieka? Nauczyciel do każdej scenki udzielił komentarza prawnego.
Podczas pogadanki w relacjach chłopcy – dziewczęta zwrócono uwagę na kulturę języka i kulturę osobistą. Podczas rozmowy „Czy uczniowie klną i dlaczego ? ” dzieci potwierdziły, że uczniowie używają wulgaryzmów a powodem ich używania jest chęć zaimponowania innym.
Podjęto również dyskusję nad prawami człowieka. Uczniowie wymieniali źródła, w których zawarte są prawa człowieka (Kodeks Karny, Kodeks Cywilny, Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej).
Rozmawiano również o prawach ucznia na podstawie wiersza Marcina Brykczyńskiego „O prawach ucznia”. Uczniowie wymieniali źródła, w których zawarte są prawa dziecka (Statut Szkoły, Konwencja o Prawach Dziecka.”
Zajęcia uświadomiły uczniom, że przemoc może przybierać różną formę (fizyczna, psychiczna) oraz które zachowania naruszają godność osobistą i nietykalność człowieka. Uczniowie poznali także prawne konsekwencje łamania prawa (np. wielu uczniów nie miało pojęcia, że przeklinanie w miejscu publicznym może być karane).
{joomplucat:149 limit=14|columns=7}