zadanie 7
Zadanie 7.
Zadanie zostało zrealizowane dzięki pomocy mamy – uczennicy z naszej szkoły.
Mama Łucji zajmuje się promocją osób niepełnosprawnych.
Dzięki jej pomocy, wsparciu i zaangażawaniu w projekt udało się zorganizować spotkania w klasach z osobami niepełnosprawnymi. Spotkania prowadziła i koordynowała mama Łucji – zaproszono na nie P. Judytę – osobę głuchą i p. Emilię – niewidomą.
Spotkania miały charakter integrujący i poznawczy. Uczniowie przygotowali odpowiednio sale lekcyjne – ustawiono krzesła w kręgu i powitano gości. Przed spotkaniami wychowawcy i pedagog przeprowadzili pogadanki przygotowujące młodzież i dzieci do niecodziennych spotkań i rozmów. Celem tych zajęć była integracja z osobami niepełnosprawnymi, przybliżenie ich świata.
Pani Emilia – osoba niewidoma opowiedziała uczniom jak radzi sobie w życiu codziennym , czym się zajmuje i jak należy pomagać osobom niewidomym.
Uczniowie dowiedzieli co to jest język Brajla , co to jest tabliczka Brajlowska i dłutko. Dowiedzieli się jak wyglądała nauka pisania i czytania. Poznali sposoby komunikacji w obecnych czasach i możliwości sprzętów elektronicznych dla osób niewidomych.
Uczniowie z klas młodszych wspólnie z p. Emilią grali w grę – co miało pokazać, że nie ma barier pomiędzy nami. Niepełnosprawność nie powinna nikogo piętnować.
Pani Judyta – osoba głucha przygotowała prezentację wprowadzającą w świat osób głuchych.
Następnie nawiązała bardzo dobry kontakt z uczniami – mimo trudności z mówieniem, była bardzo dobrze rozumiana przez dzieci.
Założony cel – integracja, łamanie barier został osiągnięty. Młodzież i dzieci bardzo aktywnie i z zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach. Takie lekcje to najlepszy sposób kształtowania postaw akceptujących niepełnosprawność.
Ponadto w klasach młodszych były prowadzone zajęcia programowe dotyczące niepełnosprawności. W klasie III omawialiśmy lekturę pt. „Mój młodszy brat” – bohaterem, której jest chłopiec z zespołem Dawna.
{joomplucat:146 limit=12|columns=6}