wydarzenia 2013/2014
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
27 czerwca 2014 r. zakończyliśmy rok szkolny 2013/2014. To był dla naszej szkoły wspaniały rok, który obfitował w wiele sukcesów!
Podczas uroczystości uczniowie kl. VI zaprezentowali przedstawienie. Po części artystycznej, która wzbudziła wiele uśmiechu i radości nastąpiło rozdanie nagród.
Pani Dyrektor podsumowała wyniki całorocznej pracy. Wręczyła uczniom szkoły świadectwa z wyróżnieniem, nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce, za wzorową frekwencję, za czytelnictwo, za pracę w Samorządzie Uczniowskim i nagrody dla najlepszych sportowców.
Wręczono również nagrody za szczególne osiągnięcia w konkursach organizowanych przez Kuratorium Oświaty.
Nagrody za sukcesy w konkursach kuratoryjnych otrzymali:
Tomasz Luber z kl. VI – Laureat Małopolskiego Konkursu Przyrodniczego
Natsha Nocóń z kl. V – Laureatka Małopolskiego Konkursu Przyrodniczego
Milena Najdychor z kl. VI – Finalistka Małopolskiego Konkursu Przyrodniczego
Szymon Kotaś z kl. VI – Finalista Małopolskiego Konkursu Przyrodniczego
Adam Kościukiewicz z kl. VI – Laureat konkursu tematycznego „Wielcy Polacy – zasłużeni dla niepodległości Polski”
Iga Strzebońska z kl. VI – Finalistka konkursu tematycznego „Wielcy Polacy – zasłużeni dla niepodległości Polski”
Filip Konwa z kl. VI – Finalista konkursu tematycznego „Wielcy Polacy – zasłużeni dla niepodległości Polski”
Paweł Morek z kl. IV – Finalista konkursu tematycznego „Wielcy Polacy – zasłużeni dla niepodległości Polski”
Iga Strzebońska z kl. VI – Finalistka Małopolskiego Konkursu Biblijnego
Laureatom i Finalistom konkursów kuratoryjnych gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Pani Dyrektor z radością poinformowała też o wysokim wyniku sprawdzianu po klasie VI naszych szóstoklasistów. Według 9 stopniowej skali staninowej średnich wyników sprawdzianu dla szkół, nasi szóstoklasiści mieszczą się w najwyższym (9) przedziale! Wielkie brawa!
Następnie uczniowie kl. VI podziękowali nauczycielom za ich trud i serce włożone w naukę i wychowanie.
Rok 2013/2014 czas wytężonej pracy Uczniów, Nauczycieli i Rodziców dobiegł końca!
Udajemy się na zasłużony odpoczynek!
Wszystkim uczniom życzymy zdrowych, bezpiecznych i udanych wakacji!
ŚWIĘTO RODZINY
Jak co roku, w tygodniu kończącym rok szkolny zorganizowaliśmy Święto Rodziny. Dzieci przedstawiły krótki program artystyczny poświęcony przede wszystkim ich umiejętnościom i pasjom, później odbyły się rozgrywki sportowe, gdzie każdy mógł wykazać się w różnych konkurencjach sportowych. Mieliśmy wyścigi rzędów, dwa ognie i koszykówkę. Niektórzy rodzice wiedząc co ich czeka, przygotowali się specjalnie do zawodów – dresy, obuwie sportowe – brawo! Zarówno dzieci jak i rodzice spisali się na medal i w nagrodę wszyscy mogliśmy posilić się kiełbaską z ogniska i pysznymi ciastami.
Za rok powtórka!
ZAJĘCIA W OGRODZIE DOŚWIADCZEŃ
Pod koniec roku szkolnego uczniowie klasy II byli na wycieczce w Ogrodzie Doświadczeń. Co prawda pogoda nie dopisała, mimo tego dzieciaki bawiły się dobrze. Najpierw posługując się kompasem musieliśmy dotrzeć do zakopanego skarbu. Rozwiązując zagadki, skrywane w skrzynkach na terenie ogrodu udało się odnaleźć skarb, w którym znaleźliśmy coś słodkiego na osłodę ponurej letniej pogody. Później razem z przewodnikiem obejrzeliśmy i wypróbowaliśmy mnóstwo dziwnych przyrządów, które umożliwiły nam poznanie przynajmniej niektórych praw fizyki. Było to trochę trudne jak dla dzieci z klasy II, ale na ile sił nam starczyło, na tyle pojęliśmy pewne zasady funkcjonowania tych przyrządów. Teraz wiemy już jak posługiwać się kompasem i w sposób doświadczalny poznaliśmy pewne zasady fizyki.
„ŻOŁNIERZE AK – RYCERZE NIEZŁOMNI” – KONKURS DLA SZKÓŁ POWIATU KRAKOWSKIEGO
Uczniowie klasy V i VI wzięli udział w konkursie dla szkół powiatu krakowskiego „Żołnierze AK – rycerze niezłomni”. W ramach przygotowania między innymi udaliśmy się do Muzeum Armii Krajowej. Bardzo wzruszyły nas dzieje rotmistrza Witolda Pileckiego i wielu innych polskich bohaterów. Podziwialiśmy rekonstrukcję rakiety V2, a na koniec co odważniejsi przymierzali się do broni i masek przeciwgazowych. W finale konkursu w Szkole Podstawowej nr 162 wzięło udział pięciu uczniów z naszej szkoły. Iga Strzebońska i Adam Kościukiewicz zostali laureatami konkursu, a Filip Konwa otrzymał wyróżnienie.
ŚWIĘTO SZKOŁY
4 VI obchodziliśmy Święto Szkoły. Jest to dzień inny niż wszystkie, bo przypominamy sobie twórczość naszego patrona – Juliana Tuwima, lekcje są krótsze i wszyscy nauczyciele angażują się w zajęcia inne, niż wykonują na co dzień. To duże wyzwanie. Impreza rozpoczęła się na sali gimnastycznej przedstawieniem w wykonaniu uczniów klasy II i III. Przenieśliśmy się na stację Tuwimowo, gdzie bohaterowie wierszy naszego patrona toczyli zabawne rozmowy. W dalszej części wystąpili uczestnicy zajęć hip- hop, którzy dali niezwykły popis swych umiejętności. Później obchody Święta Szkoły przeniosły się do klas, na boisko, a niektórzy zostali na sali gimnastycznej. W tym roku nauczyciele przygotowali sześć tzw. stacji: doświadczenia, zabawne ludziki, casino, trampoliny z malowaniem twarzy i kalamburami, szukanie skarbu, wesołe zabawy sportowe. Zabawa trwała trochę dłużej niż przewidzieliśmy. Po raz kolejny okazało się, że czas nie jest z gumy, za to wszyscy byli zadowoleni.
TURNIEJ SZACHOWY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 62 W PYCHOWICACH
W dniu 28.05.2014 r. nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę w turnieju szachowym w Szkole Podstawowej nr 62 w Pychowicach. Jednak zwycięstwo odnieśli szachiści z Pychowic. Najlepsi szachiści z naszej szkoły to Magdalena Jędrychowska i Wiktor Lang. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek oraz dyplomy.
WARSZTATY W MUZEUM EDUKACJI GLOBALNEJ
29 maja kl. VI wybrała się do Muzeum Edukacji Globalnej na warsztaty pt. „Magiczna Mongolia” i „Arktyczna przygoda”. Na początek przenieśliśmy się do Azji, gdzie poznaliśmy realia życia na rozległych mongolskich stepach. Zwiedziliśmy mongolską jurtę. Mieliśmy okazję spróbować jak smakuje mongolska herbata. Natomiast w igloo odkryliśmy fascynujące oblicze Arktyki – klimat, przyrodę oraz obyczaje ich niezwykłych mieszkańców – Innuitów. Przekonaliśmy się, że dzisiejsza Arktyka, choć nadal jawi się jako kraina wiecznych lodów i śniegów, nie jest już miejscem całkowicie odciętym od cywilizacji. W czasie warsztatów braliśmy udział w quizach dotyczących życia mieszkańców rozległych stepów i dalekiej północy.
WYCIECZKA KLASY VI – NA PIASTOWSKIM SZLAKU
W dniach 19 – 21 maja uczniowie kl. VI, wraz ze swoją wychowawczynią p. Katarzyną Rzepka i pod opieką p. Barbary Rakowskiej wyruszyli na trzydniową wycieczkę SZLAKIEM PIASTOWSKIM, a więc do miejsc, z którymi związane są początki naszego państwa. Zaspani ale pełni entuzjazmu ruszyliśmy w daleką drogę w stronę Wielkopolski. Trasa naszej wycieczki prowadziła przez Poznań, Ostrów Tumski, Biskupin, Ostrów Lednicki, Gniezno, Kruszwicę. W czasie wycieczki poczuliśmy atmosferę legendarnych czasów Lecha, Czecha i Rusa. Pierwszego dnia uczestnicy wycieczki zwiedzili Poznań. Pierwszym przystankiem naszej podróży był poznański ratusz, gdzie pod środkową wieżyczką codziennie o godzinie 12 dwa koziołki trykają się rogami. Dowiedzieliśmy się, że poznańskim koziołkom nadano imiona Tyrek i Pyrek. Następnie skierowaliśmy nasze kroki na Ostrów Tumski – wyspę w widłach rzeki Warty i Cybiny. W połowie X wieku Mieszko I założył tu potężny gród. Zwiedziliśmy tutaj najstarszą katedrę w Polsce – katedrę św. Piotra i Pawła. Wracając do rynku mieliśmy okazję spróbować słynnych rogalików poznańskich – rogalików św. Marcina. Pani przewodnik opowiedziała nam historię Poznania oraz oprowadziła nas po Starym Mieście. Ten dzień zakończył spacer nad Jeziorem Ostrowieckim nad którym położony był nasz ośrodek.
Drugi dzień obfitował w wielkie atrakcje. Udaliśmy się do osady w Biskupinie. Zwiedzaliśmy chaty i obejścia, poznaliśmy życie codzienne dawnej ludności oraz mieliśmy okazję oglądać eksponaty etnograficzne. Następnie wycieczkowicze przedostali się promem na wyspę na Jeziorze Lednickim, czyli Ostrów Lednicki. Potężne wały na wyspie zostały wzniesione za czasów Mieszka I. Zwiedziliśmy Palatium Mieszka I – obiekt pałacowo sakralny. Ruiny dawnej kaplicy uznano za baseny chrzcielne a Ostrów Lednicki okrzyknięto miejscem chrztu Mieszka I w roku 966. Potem zwiedziliśmy gotycką Katedrę w Gnieźnie, ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi i reliktami Św. Wojciecha. Tego dnia uczestników wycieczki czekała jeszcze wizyta w Muzeum Pierwszych Piastów w Gnieźnie. Drugi dzień, podobnie jak i pierwszy zakończył wieczorny spacer oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu nas Jeziorem Ostrowieckim.
W ostatnim dniu wycieczki uczniowie zwiedzali Kruszwicę ze słynną Mysią Wieżą. Z czubka wieży obserwowali panoramę nad jeziorem Gopło. Odpoczywając pod Mysią Wieżą uczniowie przypomnieli sobie legendę o królu Popielu, którego zjadły myszy.
W drodze do Krakowa z apetytem zjedliśmy posiłek w restauracji Mc Donald’s. Przez 3 dni wycieczki dopisywała nam nie tylko pogoda, ale i wspaniałe humory J Zmęczeni, pełni wrażeń, z mnóstwem pamiątek i zdjęć szczęśliwie wróciliśmy do Krakowa. Wycieczka ta nie była tylko lekcją historii. Z lekcji przyrody wiemy, że rzeźbę tego terenu ukształtował lodowiec. Mieliśmy okazję zobaczyć ślady zlodowacenia na tym terenie np. jeziora polodowcowe, głazy narzutowe, wzgórza morenowe.
Mamy nadzieję, że kiedyś tam wrócimy! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii!
WYCIECZKA KLAS I- IV DO MUZEUM CHLEBA W RADZIONKOWIE
15 i 16 maja odbyły się wycieczki do Muzeum Chleba na Śląsku. W czasie bogatego programu dzieci oglądały eksponaty związane z przemysłem cukierniczym i dowiadywały się jak kiedyś wyrabiano i pieczono chleb, a także jakim szacunkiem go obdarzano. Uczniowie samodzielnie mogli uformować swoje bułki, które po wypieczeniu jedli. W czasie pobytu w muzeum oglądaliśmy także dawną salę lekcyjną i przybory piśmiennicze byłych uczniów. Niektórzy po raz pierwszy zobaczyli „oślą ławkę” i „dyscyplinę”. Pogoda nam nie dopisała, ale mimo tego wróciliśmy w dobrych humorach, bogatsi o nowe doświadczenia.
WARSZTATY „WYZWANIA MATEMATYCZNE” W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM
14 maja 2014 roku klasa V udała się na wycieczkę edukacyjną do Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Wizytę rozpoczęliśmy od zwiedzenia aktualnych wystaw, dzięki którym poznaliśmy codzienne życie dzieci w dawnej Polsce, jakie były ich obowiązki w domu i na polu. Jedno z pomieszczeń muzeum jest rekonstrukcją klasy, w której dawniej dzieci się uczyły. Nasi uczniowie mieli możliwość zasiąść w dawnych ławkach szkolnych i spróbować swoich sił w pisaniu rysikiem po tabliczkach. W czasie warsztatów dowiedzieliśmy się, jak wyglądała nauka matematyki w dawnej Polsce. Poznaliśmy sposoby, jakimi dokonywano obliczeń, gdy nie było jeszcze komputerów, ani kalkulatorów. Dowiedzieliśmy się, jak dawniej ludzie rozliczali się na jarmarkach, jak handlowali. Nazwy takie, jak łokieć, piędź, stopa, cal, łan, mila, morga, sznur czy tuzin nie stanowią już dla naszej klasy zagadki!
KONKURS RECYTATORSKI W JĘZYKU ANGIELSKIM
14 maja 2014 roku trójka uczennic naszej szkoły wzięła udział w Konkursie Recytatorskim w Języku Angielskim, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 132 w Krakowie. Celem rywalizacji była popularyzacja języka angielskiego i motywowanie do rozwijania kompetencji językowych.
W kategorii klas III-IV udział wzięły uczennice klasy IV – Maria Warbińska, która zaprezentowała wiersz Great Explorers at School i Julianna Chrząszcz, która recytowała dwa utwory: The Ant and Me, Autumn Leaving.
W kategorii klas V-VI przedstawicielem naszej szkoły była Zuzanna Olejarczyk z klasy VI, która wykonała trudny utwór Williama Szekspira Sonnet 129.
Dziewczyny zaprezentowały się wspaniale i pomimo, iż nie zostały wyróżnione przez komisję konkursową serdecznie im gratulujemy!
„DROGA DO WOLNOŚCI. PIŁSUDSKI W KRAKOWIE. GRA MIEJSKA”
14 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie patriotycznym „Droga do wolności. Piłsudski w Krakowie. Gra miejska”. Drużyna Rekrutów „Orły Józefa Piłsudskiego” (w składzie: Adam Kościukiewicz, Paweł Morek i Filip Konwa) wyruszyła, aby dostarczyć rozkaz „Dziadka” do Kwatery Głównej. Z pieśnią Pierwszej Kompanii Kadrowej na ustach, bandażując po drodze „swoich rannych”, musieli wykazać się niebywałą wiedzą i umiejętnościami. Wszyscy świetnie się bawili, nie zważając na padający deszcz. Było tym milej, że zdobyli I miejsce.
DZIEŃ PAPRYKI
9 maja po raz kolejny w naszej szkole odbyła się impreza zdrowotna pod hasłem „Dzień Papryki”. Program artystyczny i konkursy zostały przygotowane przez nauczyciela przyrody – p. Katarzynę Rzepka.
Na początku imprezy odbyło się przedstawienie „Wywiad z kolorową rodziną papryk” w wykonaniu uczniów kl. V. Dowiedzieliśmy się skąd pochodzi papryka, jakie ma witaminy, jaki jest jej wpływ na zdrowie oraz pod jaką postacią można ją spożywać.
Teraz wszyscy wiemy, że:
- papryka żółta dostarcza dużo witaminy młodości – witaminy E, zawiera też dużo luteiny, która zapewnia dobre widzenie
- papryka pomarańczowa wpływam na dobry wzrok i zawieram beta – karoten
- papryka czerwona zawiera najwięcej witaminy C, jest bogactwem beta-karotenu –zapewnia piękną cerę, o zdrowym odcieniu oraz zawiera rutynę, która jest nieoceniona na kruche naczynka krwionośne
- papryka zielona dostarcza sporo witamin i soli mineralnych, jest najmniej kaloryczna ze wszystkich barw, dlatego zalecana jestem osobom, które dbają o sylwetkę
W ramach imprezy odbyły się konkursy:
a) Paprykowy pokaz mody – paprykowe przebranie.
b) Konkurs plastyczny „W krainie papryki”.
c) Konkurs literacki „ Żółta, zielona, czerwona – wiersz lub rymowanka o papryce”
d) Przepis na najciekawszą potrawę z papryki (składniki, wykonanie i zdjęcie).
Zwycięzcy otrzymali dyplomy, przyprawniki papryczki oraz magnesy na lodówkę z logo papryki i hasłami „Papryka cenne warzywo” , „Papryka witaminowa bomba” , „Papryka zdrowia doda”. Magnesy zostały wykonane ręcznie przez mamę Olafa z kl. III!
W klasach uczniowie sporządzali zdrowe i smaczne kanapki lub sałatki z papryką. Na korytarzu przygotowano tablicę z wartościami odżywczymi papryki oraz przygotowano propozycję ciekawych potraw z papryki. Na przerwach uczniowie chrupali paprykę.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z „Dnia Papryki” w naszej galerii!
AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA
30 kwietnia w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-ego Maja. Przygotowali ją uczniowie klasy V. Wraz z chórem szkolnym zaprezentowali wyjątkową lekcję historii. W ten szczególny sposób wyjaśnili, jak ważna dla naszego kraju była konstytucja, i jak istotna jest pamięć o tym, co wydarzyło się w dziejach naszego Państwa.
LEKCJA W MUZEUM ARCHEOLOGICZNYM
28 kwietnia kl. VI odwiedziła Muzeum Archeologiczne. Pani przewodnik oprowadziła nas po wystawie „Bogowie Starożytnego Egiptu”, gdzie obejrzeliśmy ciekawe eksponaty np. sarkofagi, naczynia, rzeźby i figurki.
Dużą atrakcję dla nas stanowiły wielkoformatowe przeźrocza z wynikami badań mumii oraz rekonstrukcje ich portretów. Wyniki tych badań dostarczyły sensacyjnych informacji na temat śmierci mumii, określiły jej kod genetyczny, grupę krwi, a nawet porę roku, podczas której zmarła.
Następnie braliśmy udział w warsztatach „Tajemnice egipskich piramid”. Dowiedzieliśmy się, że piramidy na tle innych budowli wyróżniają się niewyobrażalną precyzją. Odkryliśmy tajemnice egipskich piramid. Dowiedzieliśmy się jakie było ich przeznaczenie i jak powstały.
Na koniec spróbowaliśmy też własnych sił w budowaniu kompleksu piramid.
Zarówno wystawa i warsztaty były bardzo interesujące!
KONKURS „WIELCY POLACY – ZASŁUŻENI DLA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI”
16 kwietnia w Muzeum Czynu Niepodległościowego uczeń klasy VI Adam Kościukiewicz laureat kuratoryjnego konkursu tematycznego „Wielcy Polacy – zasłużeni dla niepodległości Polski” odebrał nagrodę z rąk Małopolskiego Kuratora Oświaty Aleksandra Palczewskiego i Bogdana Klicha Senatora RP. Miłym zaskoczeniem dla laureatów konkursu była obecność wnuczki jednego z bohaterów konkursu Eugeniusza Kwiatkowskiego.
LEKCJA W MUZEUM PRZYRODNICZYM
14 kwietnia 2014 roku klasa V odwiedziła Muzeum Przyrodnicze w Krakowie. Najpierw, wraz z sympatyczną panią przewodnik, zwiedziliśmy muzealne wystawy. „Las tropikalny” pokazał nam jak wygląda prawdziwa dżungla, z ponad 50 gatunkami roślin tropikalnych, a wśród nich dobrze znanymi bananowcami, cytrusami, kawą, kardamonem, wanilią, paprociami i owadami roślinożernymi. Na wystawie „Zwierzęta egzotyczne” zobaczyliśmy małpki – tamaryny białoczube, jedne z najmniejszych i najrzadszych małpek na świecie, fascynujące boa dusiciele, drapieżne warany, i chodzące po szybach kolorowe gekony oraz wiele innych ciekawych gatunków gadów i płazów. Potem uczestniczyliśmy w lekcji przyrody „Porównanie budowy gadów i płazów”. Dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy na temat tych dwóch gatunków, jak również mogliśmy sami je zbadać, gdyż lekcji towarzyszył pokaz na żywych zwierzętach.
ŚWIĘTO WIOSNY
W dniu 28 marca w naszej szkole tradycyjnie już zorganizowaliśmy Święto Wiosny! Jest to impreza przygotowywana przez Samorząd Uczniowski. W tym roku postawiliśmy na prezentację swoich talentów, pasji i zainteresowań. Bardzo zależy nam, aby był to dzień radości, zabawy i muzyki! W tym dniu nie obowiązują mundurki, każdy przychodzi do szkoły ubrany kolorowo i ciekawie. Naszym celem jest też włączanie rodziców w nasze działania.
Dziękujemy rodzinie Kuby i Klary Matysik z kl. III, pasję żeglarską prezentowali wspólnie z siostrą i tatą. Zaprosili też trenera trudnej, ale pasjonującej sztuki żeglowania.
Zabawa w tym dniu była bardzo udana!
Okazało się, że są wśród nas znakomici tancerze, piosenkarze i malarze! Może trochę przesadzamy, ale w przyszłości pewnie nimi będą.
Jeżeli chodzi o talent plastyczny prezentowali swoje prace następujący uczniowie:
1. Mikołaj Stępień z klasy III –opowiedział nam o swojej pasji jaką jest malowanie i rysowanie. Zaprezentował też swoje prace. Zorganizowaliśmy wystawę prac Mikołaja, każdy uczeń mógł zobaczyć jego dzieła.
2. Michał Marcinkowski z kl. IV – przyniósł do szkoły swoje imponujące rysunki oprawione w antyramy, pan konserwator w widocznym miejscu powiesił dzieła naszego młodego artysty i każdy mógł je podziwiać. Michał choć skromny zachęcony brawami krótko opowiedział o swojej pasji.
3. Justyna Serek z kl. IV – przyniosła kilka obrazków namalowanych na płótnie, wiemy, że Justyna lubi malować w samotności.
Taneczno – aktorskie możliwości prezentowali:
1. Zespół taneczny ( Mini –playback show) z kl. II Karina Knecht, Marta Wojtarowicz, Gabrysia Świerczek, Natalka Wojas, Kuba Szczypkowski, Mateusz Czechowski, Wiktor Muzykiewicz
2. Występ Kuby Sylwestrowicza ( Mini play back show) w towarzystwie grupy tanecznej dziewczynek z klasy.
3. Trio z kl. III – Hania Olczak, Weronika Siwek, Klaudia Furgalska – występ do piosenki „ Trudne dzieci”
4. Mini zespół baletowy z kl. III – Zuza Straszak, Karina Ślosarczyk, Klara Matysik.
5. Dziewczyny z klasy IV – mini play back show – Ania Grabska, Magda Galus, Justyna Serek ( elementy hip – hopu)
6. Duet taneczny z kl. IV – hip – hop – Anita Borowska, Gabriela Giermek
Wokalny talent:
1. Duet- Emilka Niezgoda, Magda Jędrychowska z kl. III zaśpiewały piosenkę pt. „Mam fryzurę na cebulę”
2. Ulka Fugiel z kl. Iv solo zaśpiewała piosenkę H. Skarbek pt.
3. Anita Borowska z kl. IV zaśpiewała piosenkę po angielsku „ Impossible”
Gra na instrumentach:
1. Występ solowy – gra na skrzypcach – Daria MacLean z kl. V
2. Występ solowy – gra na flecie – Miłosz Sulencki z kl. V
Ponadto o swojej pasji opowiedział Maksymilian Olkuśnik z kl. III – Maks przyniósł do szkoły kolekcję kamieni i minerałów i opowiedział o niej. Zrobiliśmy nawet małą wystawę, aby każdy mógł popatrzeć na kolekcję kamieni Maksa.
Jeżeli chodzi o naszych pierwszoklasistów to bacznie się przyglądali występom starszych kolegów.
Tylko jeden odważny Maciek Sylwestrowicz opowiedział nam o tym, że bardzo lubi budować z klocków lego – przyniósł nawet samolot, który sam zbudował.
Bardzo wszystkim gratulujemy, wszyscy byli pod dużym wrażeniem występów!
Cieszymy się, ze mieliście odwagę i chęć podzielić się z innymi swoimi umiejętnościami i zainteresowaniami!
Należy podkreślić, że każdy uczestnik miał szansę zaprezentować siebie w czystym, pięknym wydaniu. Uczniowie sami wybierali podkłady muzyczne i układali swoje pierwsze choreografie!
Teraz trzeba szlifować nasze diamenty!
Życzymy sukcesów, wytrwałości i wiary, że móc to znaczy chcieć!
UDZIAŁ W KONKURSIE ORIGAMI
Dzieci ze świetlicy szkolnej uczestniczące w innowacji pedagogicznej ” Od origami do matematyki” wzięły udział w II Festiwalu Origami pt. ” Wiosna, wiosna wszędzie”. Organizatorem konkursu było Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Na konkurs wpłynęło około 200 prac z całej Polski. Najlepsi z naszej szkoły to: Julian Florczyk został wyróżniony oraz Emilia Niezgoda, która zajęła III miejsce. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
LAUREACI I FINALIŚCI MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU PRZYRODNICZEGO
19 uczniów naszej szkoły brało udział w etapie szkolnym Małopolskiego Konkursu Przyrodniczego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. Wiedza uczniów sprawdzana była na trzech etapach: szkolnym, rejonowym i wojewódzkim. Ogółem w konkursie wzięło udział 7.600 uczniów szkół podstawowych z całej Małopolski. Do etapu rejonowego zakwalifikowało się 780 uczniów, a do etapu wojewódzkiego 198 uczniów. Zaledwie 31 osób zostało laureatami. 5 uczniów naszej szkoły reprezentowało naszą szkołę w etapie rejonowym. W etapie szkolnym uzyskali oni następujące wyniki:
Tomasz Luber z kl. VI – 42 pkt. (95%)
Szymon Kotaś z kl. VI – 40 pkt. (90 %)
Milena Najdychor z kl. VI – 38 pkt. (86 %)
Inga Bober z kl. VI – 38 pkt. (86 %)
Natasha Nocóń z kl. V – 38 pkt (86 %)
Do etapu wojewódzkiego przeszło 4 uczniów.
Nasza szkoła może poszczycić się dwoma Laureatami Małopolskiego Konkursu Przyrodniczego . Są nimi : Natasha Nocóń z kl. V i Tomasz Luber z kl. VI.
Duże brawa dla Natashy, która uzyskała tytuł laureata jako uczennica kl. V, co w klasach piątych nie zdarza się zbyt często! Przywileje laureata Natasha wykorzysta za rok w klasie szóstej!
Tytuł laureata zwolnił Tomka z obowiązku pisania „Sprawdzianu szóstoklasisty” i pozwolił mu na wybór gimnazjum.
Nasi Laureaci z Rodzicami i nauczycielem przyrody p. Katarzyną Rzepka uczestniczyli w gali podsumowującej konkurs. Otrzymali z rąk w-ce Kuratora Grzegorza Barana gratulacje, dyplom laureata oraz nagrody książkowe.
Finalistami Małopolskiego Konkursu Przyrodniczego zostali: Milena Najdychor z kl. VI i Szymon Kotaś z kl. VI. Milena i Szymon uzyskali zaświadczenie finalisty, które przyznaje im 5 pkt w rekrutacji do gimnazjum.
Brawa też dla Ingi, która reprezentowała szkołę w etapie rejonowym i uzyskała w nim wysoki wynik!
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii z uroczystej gali podsumowującej konkurs!
WYCIECZKA DO MUZEUM HISTORYCZNEGO MIASTA KRAKOWA KLASY V
19 marca 2014 r. klasa V udała się na wycieczkę do Pałacu Krzysztofory na lekcję muzealną – Kultura Rycerska, oraz warsztaty bronioznawcze – Broń biała na przestrzeni dziejów.
W czasie zajęć poznaliśmy bogate tradycje rycerskie, dowiedzieliśmy się, jakie były zadania giermka i co należało do obowiązków rycerza. Zaznajomiliśmy się ze zwyczajami związanymi z turniejami rycerskimi i zasadami etosu rycerskiego. Podczas warsztatów pan prowadzący omówił i zaprezentował różne rodzaje broni białej: siecznej oraz drzewkowej. Niewątpliwą atrakcją dla dzieci była możliwość otrzymania replik mieczy, tarcz, hełmów do własnych rąk. Później zwiedziliśmy muzealną zbrojownię z imponującą kolekcją broni dawnej. Wycieczka była bardzo udana!
KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
06 marca 2014 r. w Gimnazjum nr 22 w Krakowie odbył się finał konkursu z języka angielskiego dla szóstoklasistów. W wyniku eliminacji szkolnych do finału zakwalifikowali się : Inga Bober, Juliusz Curyło, Jakub Dopierała, Tomasz Luber, Milena Najdychor i Zuzanna Olejarczyk. Szczególne brawa należą się Tomkowi, który z pośród około 40 osób biorących udział w etapie finałowym zajął 3 miejsce.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów!
ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA
Z okazji światowego Dnia Bez Papierosa w naszej szkole odbyło się przedstawienie „Sąd nad papierosem” przygotowane przez uczniów kl. VI pod opieką nauczyciela przyrody. Uczniowie poznali składniki dymu tytoniowego, skutki palenia oraz zapoznali się z pojęciem bierne palenie. Bohaterowie przedstawienia – świadkowie „Serce”, „Płuca” , lekarz i były palacz uświadomili uczniom szkodliwy wpływ nikotyny na organizm człowieka. Narrator przekonał wszystkich, że nie warto marnować pieniędzy na zakup papierosów, żeby zrujnować sobie zdrowie. Przekonywał też, że oszczędzając pieniądze i zyskując bonusowe lata życia lepiej realizować swoje pasje np. podróżnicze….W ramach akcji odbyły się konkursy: plastyczny pt. „Nie pal” i literacki – hasła o tematyce antynikotynowej.
WYCIECZKA „TAJEMNICA GWIAZDY BETLEJEMSKIEJ”
Przed świątecznym okresem bożonarodzeniowym klasy I – III wybrały się do Częstochowy w celu rozwiązania zagadki Gwiazdy Betlejemskiej. W czasie projekcji w obserwatorium astronomicznym poszerzyliśmy naszą wiedzę i dowiedzieliśmy się w jaki sposób trzej królowie dotarli do Betlejem. Odwiedziliśmy także klasztor na Jasnej Górze gdzie między innymi zwiedziliśmy skarbiec . Na zakończenie wycieczki pojechaliśmy do Olsztyna oglądnąć ruchomą szopkę. Jej autor już ponad dwadzieścia lat zajmuje się wykonywaniem takich szopek na zamówienie, ale ma także lochy w których straszy…
WIGILIA W KLASIE II
Po raz drugi zorganizowaliśmy Wigilię w naszej klasie razem z Rodzicami. Podzieliliśmy się opłatkiem, złożyliśmy życzenia, dzieci zaśpiewały świąteczną piosenkę, później śpiewaliśmy kolędy przy akompaniamencie akordeonu. Wspólne spotkania i rozmowy zbliżają ludzi.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KLASIE II
W styczniu dzieci zaprosiły swoich dziadków na jasełka.
Frekwencja dopisała, babcie i dziadkowie ze wzruszeniem oglądali występ swoich wnuków, wspomagając ich jak mogli w czasie śpiewania kolęd.Po wręczeniu upominków w postaci pięknych, własnoręcznie zrobionych dla nich serduszek przystąpiliśmy do dalszej części uroczystości. W tym roku babcie musiały wykazać się umiejętnością szybkiego przyszycia guzików, a dziadkowie wbijaniem gwoździ do drewna. Zarówno jedni jak i drudzy doskonale wywiązali się ze swoich zadań, a ciastka i kawa umiliły im rozmowy z wnukami.
ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW
W dniu 14 października 2013 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów klasy I. Na początku uroczystości pierwszoklasiści zaprezentowali krótki program artystyczny – recytowali wiersze, śpiewali piosenki. Następnie złożyli ślubowanie, a potem Pani Dyrektor pasowała każde dziecko na ucznia poprzez dotknięcie jego ramienia „wielkim ołówkiem”.
Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów i czapeczek.
Z okazji przypadającego w tym dniu Święta Komisji Edukacji Narodowej Pani Dyrektor złożyła życzenia wielu sukcesów i radości Pierwszoklasistom, oraz wszystkim uczniom i pracownikom naszej szkoły. Uroczysty dzień zakończył się dla Pierwszoklasistów pamiątkowymi zdjęciami i słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.