wydarzenia 2014/2015
Lato w szkole
Przez cztery tygodnie lipca w naszej szkole trwały półkolonie w ramach akcji „Lato w szkole”. Opiekunowie przygotowali dla uczestników wiele atrakcji.
W pierwszym tygodniu dzieci przeżyły arktyczną przygodę w Centrum Edukacji Globalnej, brały udział w warsztatach „Kochający kamień” w Muzeum Inżynierii Miejskiej, odwiedziły Ogród Doświadczeń im. S. Lema i wystawę „Pradzieje” w Muzeum Archeologicznym. W piątek do szkoły zawitały żywe gady – węże i jaszczurki.
W drugim tygodniu dzieci bawiły się na basenie w OSR „Kolna”, odwiedziły krakowskie ZOO, Las Wolski i Kopiec Piłsudskiego, wybrały się do kina na film „Pingwiny z Madagaskaru”, poznały dawne gry i zabawy w Domu Zwierzynieckim oraz brały udział w „Spacerze przez twierdzę” po Kopcu Kościuszki i spacerze po bulwarach wiślanych.
W trzecim tygodniu dzieci dwukrotnie były na basenie w OSR „Kolna”, grały w emocjonujące podchody w Parku im. H. Jordana, poznały historię krakowskich Błoni oraz dawne zabawy i zabawki w Domu Zwierzynieckim. Dowiedziały się także dużo o kosmicznym przyciąganiu w Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz wybrały się na spacer po bulwarach wiślanych i na lody.
Czwarty, ostatni tydzień półkolonii uczestnicy rozpoczęli od wizyty w Muzeum Żywych Motyli i spaceru po Rynku Głównym. W kolejnych dniach dzieci odwiedziły Ogród Botaniczny, poznały niezwykłe kamienice położone przy Rynku Głównym, wybrały się do Kina Kijów na film pt. „Kumba” oraz obejrzały Wawel i Dzwon Zygmunta.
Wszyscy świetnie się bawili, a zajęcia były bardzo ciekawe i wzbogacające – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
„Coś się kończy – coś zaczyna”
26.06.2015 zakończył się rok szkolny, a co za tym idzie skończył się pewien etap w życiu szóstoklasistów – ukończyli szkołę. To był dzień pożegnań. Żegnaliśmy klasę szóstą, żegnaliśmy także Panią Ewę Siejkowską, która odchodzi na zasłużoną emeryturę. Dla wszystkich rozpoczęły się upragnione wakacje.
Absolwenci pożegnali szkołę krótkim, humorystycznym występem. Symbolicznie przekazali w nim pierwszeństwo klasie piątej. Po przedstawieniu przyszedł czas na rozdawanie nagród i wyróżnień. Szóstoklasiści z rąk Pani Dyrektor otrzymali świadectwa ukończenia szkoły. Dowiedzieliśmy się, kto najbardziej się starał i zdobył wpis do „Złotej księgi” oraz świadectwo z wyróżnieniem. Rodzice najbardziej zaangażowani w życie szkoły otrzymali pamiątkowe dyplomy. Poznaliśmy najlepszych sportowców, czytelników oraz uczniów, którzy nie opuścili żadnego dnia nauki. Całość zakończyła się wakacyjną piosenką, jeszcze krótkie spotkanie z wychowawcami i można było rozpocząć wakacje.
Absolwentom życzymy powodzenia w gimnazjum, z resztą spotykamy się za dwa miesiące.
Wszystkim życzymy udanego wypoczynku!
Dzień z wychowawcą kl. III
W czwartek przed zakończeniem roku szkolnego kl. III wybrała się na wycieczkę rowerową. Najpierw przypomnieliśmy sobie zasady poruszania się po drogach i sprawdziliśmy nasze rowery. Dla bezpieczeństwa zabraliśmy kaski. Ulicą Falistą dojechaliśmy do wałów, gdzie jest ścieżka rowerowa, a później już prostą drogą ruszyliśmy na Tor Kajakowy na ul. Kolnej. Tam skorzystaliśmy z placu zabaw, kto chciał mógł pograć w piłkę. Później udaliśmy się na basen. Zabawa była doskonała, graliśmy w piłkę wodną, „capka”, zjeżdżaliśmy na zjeżdżalni i pływaliśmy, nawet w głębokim basenie. Po wyjściu z basenu pojechaliśmy coś przekąsić – zapiekanki, frytki, hamburgery. Do szkoły wróciliśmy na czas, ale jeszcze wcześniej zjedliśmy lody, bo było naprawdę ciepło. Niektórzy stwierdzili, że była to ich najlepsza wycieczka. Ciekawe czemu?
Lekcja przyrody w kl. 5 „Sąd nad grzybami.”
15 czerwca Uczniowie klasy piątej uczestniczyli w „ Sądzie nad grzybami”. W ramach lekcji uczniowie analizowali rolę grzybów w przyrodzie i gospodarce człowieka stawiając je przed zorganizowanym w klasie sądem.
Oskarżyciele grzybów przygotowali dowody na to, że grzyby są winne zatruciom, chorobom, niszczeniu ścian budynków czy psuciu się żywności. Obrońcy zapoznawali wszystkich z pozytywną rolą grzybów min. umożliwienie pieczenia ciast i chleba, produkcję leków czy rozkład martwych szczątków.
Któż z nas nie lubi drożdżówek? Pulchniutkie bułeczki z serem, makiem albo z marmoladą. Palce lizać! Żeby przygotować ciasto na te smakołyki, trzeba drożdży, które są przecież grzybami!
Sąd nad grzybami był dla nas świetną zabawą !
Piknik Rodzinny
W czerwcu w naszej szkole po raz pierwszy zorganizowaliśmy Piknik Rodzinny. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu Rodziców i Nauczycieli możemy uczciwie powiedzieć, że była to świetna impreza. Pogoda dopisała (może nawet za bardzo), frekwencja także. W czasie pikniku nikt nie mógł się nudzić, nawet najbardziej wybredni musieli znaleźć coś dla siebie. Mieliśmy stoisko artystyczne, gdzie można było pobawić się w malarza lub w teatr, a także pomalować twarz. W kąciku smakosza czekały na zainteresowanych ciasteczka, ale jeszcze niegotowe, każdy mógł zostać chociaż przez chwilę cukiernikiem i samodzielnie wykonać własne ciastko. W ramach propagowania zdrowego stylu życia, można było wziąć udział w zajęciach fitness i udoskonalić własną figurę, a także zapoznać się ze zdrowymi przepisami na sałatki, koktajle itp. Kto chciał, mógł popróbować tych zdrowych pyszności przygotowanych przez mamy naszych uczniów. Nie brakowało też chętnych do zmierzenia ciśnienia, poziomu cukru i porad rehabilitacyjnych. Pomimo upału dużo dzieci wyruszyło na podchody, wszystkie zadania zostały wzorowo wykonane, a w nagrodę na wycieńczonych podróżą czekały chłodzące napoje. Rozegrane zostały liczne mecze piłki nożnej, siatkówki i koszykówki w różnych kategoriach wiekowych. Lubiący wyzwania sportowe mogli też bić rekordy w niektórych dyscyplinach. Odwiedzili nas też kajakarze górscy (którzy przywieźli ze sobą sporej wielkości kajaki), zachęcając do wstąpienia do klubu. Na głodnych i spragnionych czekały kiełbaski z grilla, kolorowe małe i duże ciastka i ciasteczka oraz napoje. Przez całą imprezę towarzyszyła nam brygada strażacka z Kostrza (z naszymi byłymi uczniami). Ich pokazy i strumienie wylanej na nas dla ochłody wody sprawiły, że każdy czuł się doskonale odświeżony. Wszystkim serdecznie dziękujemy!
Wycieczka kl. II i III do Balic
Niektórzy z nas po raz pierwszy odwiedzili lotnisko międzynarodowe w Balicach. Co nam się rzuciło w oczy, to wielka budowa. Teraz w Balicach trwa przebudowa terminalu i wszyscy podróżni wchodzą i wychodzą tym samym wejściem. Na miejscu zajęła się nami miła Pani, która oprowadziła nas po całym lotnisku. Zobaczyliśmy gdzie kupuje się bilety, oddaje bagaże, sprawdza paszporty i przechodzi kontrolę osobistą. Obejrzeliśmy także film o lotnisku i wzięliśmy udział w quizie. Każdy z nas na pożegnanie dostał magnes z samolotem, a na koniec poszliśmy jeszcze na wieżę widokową. Teraz wiemy już jak należy zachowywać się na lotnisku.
Dzień Cebuli
11 czerwca po raz kolejny w naszej szkole odbyła się impreza zdrowotna pod hasłem „Dzień Cebuli”. Program artystyczny i konkursy zostały przygotowane przez nauczyciela przyrody.
Na pierwszej lekcji wszystkie klasy sporządzały zdrowe i smaczne sałatki lub kanapki z cebulą. Uczniowie poznali też przepis na syrop z cebuli – domowy sposób na infekcje dróg oddechowych. Później wszyscy udaliśmy się na salę gimnastyczną, żeby poznać walory zdrowotne cebuli i rozstrzygnięcie „cebulowych konkursów” . Dowiedzieliśmy się min. skąd pochodzi cebula, jakie ma witaminy, jaki jest jej wpływ na zdrowie, pod jaką postacią można ją spożywać oraz poznaliśmy sekret cebuli – dlaczego wyciska z nas łzy.
Z tego dnia zapamiętamy, że:
cebula posiada właściwości bakteriobójcze i jest naturalnym antybiotykiem (tanim, bezpiecznym dla zdrowia i bez recepty!)cebula obniża poziom cukru we krwi oraz powoduje wzrost „dobrego” cholesterolu – HLD, a obniżenie „złego” – LDL.ma właściwości przeciwzapalne i można stosować ją jako okład po ukąszeniu pszczoły czy komarazwiększa odpornośćzawiera witaminy: A, B1, B2, B6, C, E, K, PP oraz cenne dla zdrowia minerały min. potas, wapń, sód, żelazo, magnez, fosfor, mangan, cynksyrop z cebuli jest sprawdzonym domowym lekarstwem na infekcje górnych dróg oddechowychpodczas krojenia cebuli powstaje kwas siarkowy, który rozpuszcza się w płynie łzowym i w ten sposób cebula wyciska z nas łzy
W ramach imprezy odbyły się konkursy:
a) Moda cebulowa.
b) Konkurs plastyczno – literacki „Komiks cebulowy.”
c) Konkurs literacki „ Uszczypliwa cebula.”
d) Przepis na najciekawszą potrawę z cebuli (składniki, wykonanie i zdjęcie).
Zwycięzcy otrzymali dyplomy, magnesy na lodówkę z logo cebuli i hasłami „Cebula działa bakteriobójczo” , „Cebula źródłem witaminy C” , „Cebula na przeziębienie”. Magnesy zostały wykonane ręcznie przez mamę Olafa z kl. IV. DZIĘKUJEMY !
Na korytarzu przygotowano tablicę z informacjami promującymi spożywanie cebuli oraz zorganizowano wystawę przepisów Uczniów na ciekawe potrawy z cebuli (min. tarta cebulowa, ciasto cebulowe, cebulak, krążki cebulowe i dżem cebulowy z rodzynkami).
Nie taka straszna nam od dziś cebula !
Wycieczka do Centrum Górskiego Korona Ziemi w Zawoi
10 czerwca uczniowie klasy 6 udali się do Zawoi do Centrum Górskiego Korona Ziemi. Podczas zajęć mogliśmy dowiedzieć się więcej o osiągnięciach polskich alpinistów, poznac ich stroje i ekwipunek. Dzięki makietom mogliśmy stanąć u podnóża najwyższych szczytów z każdego kontynentu i dowiedzieć się kto piewszy go zdobył. Wiedzę poznaną podczas zajęć mogliśmy sprawdzić podczas gry „Wyprawa”.
Wycieczka klasy II i III do Pszczyny i Bielska Białej
Dnia 29 maja pojechaliśmy na wycieczkę autokarową do Pszczyny i Bielska Białej. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru po skansenie wsi pszczyńskiej. Obejrzeliśmy tam kilkanaście zabytków architektury drewnianej z okolic Pszczyny z XIX wieku. Następnie zawitaliśmy do słynnego Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej. W studiu poznaliśmy kolejne etapy tworzenia filmu animowanego, poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat takich pojęć jak scenariusz filmowy, scenopis, animacja, fazowanie, filmowanie, efekty specjalne i dźwiękowe, oraz dowiedzieliśmy się na czym polega skład komputerowy. Na koniec pobytu w studiu zrobiliśmy zdjęcia z postaciami Bolka i Lolka, a w sali kinowej obejrzeliśmy kilka filmów rysunkowych. Ostatnią atrakcją wycieczki był spacer po Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Pszczynie. Jest to gospodarstwo, gdzie można zobaczyć wiele różnych zwierzaków: łosie, jelenie, sarny, daniele, dziki, muflony, koziołki, kaczki, gęsi, łabędzie, pawie no i oczywiście żubry. Hodowla żubrów położona jest na terenie zabytkowego Parku Pszczyńskiego, w części zwanej „Park Zwierzyniec”. Dzięki temu, że trafiliśmy w zagrodzie na porę karmienia, mogliśmy zobaczyć z bliska dorosłe żubry i 9-dniowe maleństwo. Przed powrotem do autokaru, my też zjedliśmy ostatni posiłek i kupiliśmy pamiątki w pobliskim sklepiku. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy późnym popołudniem do Krakowa.
Lekcja przyrody w klasie 4 – „Sąd nad bakteriami”
28 maja uczniowie klasy 4 na lekcji przyrody uczestniczyli w „Sądzie nad bakteriami”. W ramach lekcji uczniowie analizowali rolę bakterii w przyrodzie i gospodarce człowieka. Oskarżyciel bakterii i świadkowie oskarżenia przygotowali dowody na to, że bakterie są winne zatruciom, chorobom, czy psuciu się żywności. Obrońca i świadkowie obrony przekonywali wszystkich, że „bakterie to też dobre istoty” ponieważ umożliwiają kiszenie ogórków i kapusty, produkcję jogurtów i kefirów, powodują rozkład martwych szczątków oraz w postaci szczepionek ratują życie. Sąd uznał, że efekty szkodliwej działalności bakterii są w wielu przypadkach wynikiem zaniedbania ze strony człowieka i uniewinnił bakterie.
Lekcję zakończyliśmy degustacją produktów wytworzonych przez bakterie. Sąd nad bakteriami był dla nas świetną zabawą!
UCZNIOWIE NAGRODZENI – KONKURS „DLACZEGO BATERIE SĄ JAK BAKTERIE?
27 maja na apelu wręczono laureatom i wyróżnionym uczniom nagrody z konkursu plastycznego „Dlaczego baterie są jak bakterie? „
Krzysztof Wronka z kl. 1 został laureatem 3 miejsca w kategorii „Żaczek” (kl. 1 – 3)
Justyna Serek z kl. 5 została laureatką 3 miejsca w kategorii „Junior” (kl. 4 – 6)
Krzysztof i Justyna otrzymali mikroskopy! Gratulujemy!
Konkurs „Dzieje Krakowa w czasie Wielkiej Wojny. Gra miejska”
20 maja drużyna z naszej szkoły wzięła udział w grze miejskiej zorganizowanej dla szkół podstawowych z naszego województwa przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką i Muzeum Narodowe. Nasza drużyna jako „Redaktorzy Kuriera Codziennego” musiała wykonać szereg zadań dotyczących aprowizacji oblężonego Krakowa, życia kulturalnego i wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości. Trzy drużyny uzyskały tą samą ilość punktów i po dramatycznej dogrywce drużyna z naszej szkoły zajęła II miejsce. Gratulujemy „Redaktorom Kuriera Codziennego” w składzie: Paweł Morek kl.V, Maja Kędzierska kl.V, Marysia Warbińska kl.V, Mateusz Firek kl.IV i Łukasz Firek z kl.VI.
Zielona Szkoła klasy IV i V
W dniach 11.05. – 15.05.2015r. klasy IV i V przebywały na zielonej szkole w Korbielowie – malowniczej miejscowości położonej w Beskidzie Żywieckim. Uczestnicy mieli wiele zajęć. Pierwszego dnia zwiedzali Muzeum Miejskie w Żywcu. Drugiego poszli na dłuuugi spacer po górach i zawędrowali aż pod granicę polsko – słowacką. W kolejnych na warsztatach pszczelarskich dowiedzieli się dużo o życiu i znaczeniu pszczół, mogli tez kupić miód i inne wyroby z pasieki. Bardzo podobała im grota solna. Popołudniami mieli zajęcia z ratownikiem na basenie, wieczorami dyskoteki, a w wolnych chwilach zabawy na terenie ośrodka: w świetlicy, gdzie niektórzy odkryli w sobie talent do gry w bilard oraz na zewnątrz. Lekcje i zajęcia z pedagogiem- niestandardowe ze względu na nietypowe miejsce – również przypadły dzieciom do gustu, niektórzy nawet nie chcieli ich kończyć. W ramach podsumowania wyjazdu dzieci napisały listy do rodziców oraz rozwiązały quiz wiedzy o Beskidzie Żywieckim. Pięć dni minęło błyskawicznie i w świetnej atmosferze – aż się nie chciało wracać…
Lekcja w krakowskim ZOO
14.05 uczniowie klasy VI udali się do krakowskiego ZOO, aby uczestniczyć w lekcji pt. „Przystosowania zwierząt do życia w różnych środowiskach. Modyfikacje w budowie morfologicznej i anatomicznej jako wyraz adaptacji do różnych warunków środowiska.” Mogli podczas niej pogłębić swoją wiedzę nabytą podczas lekcji przyrody. Mimo niesprzyjającej pogody, wycieczkę uważamy za bardzo pouczającą i udaną.
Warsztaty w Parku Edukacji Globalnej „Wioski Świata”
Uczniowie klasy VI uczestniczyli w warsztatach „Magiczna Mongolia”, podczas których dowiedzieli się jak żyją ludzie na dalekich azjatyckich stepach. W mongolskiej jurcie poznali historię tego kraju, zobaczyli tradycyjne stoje mongolskie, poznali zwyczaje ludności zamieszkującej stepy. Mieli też okazję wydoić jaka.
Po warsztatach odbyli krótką podróż dookoła świata odwiedzając innuickie igloo, indiańską wioskę, andyjską chatę, slumsy, papuaski dom na palach oraz ghańską wioskę.
Wycieczka kl. I do Chorzowa
Dnia 7 maja 2015r. wyjechaliśmy na autokarową wycieczkę do Chorzowa. Podróż trwała ok. 2 godzin. Najpierw udaliśmy się do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, gdzie oglądaliśmy różne gatunki zwierząt: ssaki, ptaki, gady, ryby… Atrakcją była czteroroga owca i czterorogi baran. Niespodzianką były dinozaury. Ciągle dokuczał nam głód, więc z apetytem zjadaliśmy drożdżówki.
Następnie udaliśmy się do Planetarium. Obejrzeliśmy widowisko pt. „ Podróż Małego Księcia”. W czasie seansu można było poznać niektóre gwiazdozbiory. Po wyjściu z Obserwatorium zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i udaliśmy się w drogę powrotną.
Nasz uczeń laureatem kuratoryjnego konkursu tematycznego „Wielcy Polacy – wybitni dowódcy”
W tym roku w tematycznym konkursie „Wielcy Polacy – wybitni dowódcy” wzięło udział 1200 uczniów z całego województwa. Wśród laureatów – dwudziestu najlepszych – znalazł się nasz uczeń Łukasz Firek z klasy VI. Gratulujemy olbrzymiego sukcesu. 28 kwietnia odbyło się w Muzeum AK uroczyste rozdanie nagród. Gratulujemy też uzyskania tytułu finalisty konkursu Marysi Warbińskiej, Mai Kędzierskiej, Mateuszowi Firkowi i Justynie Garguli.
Spotkanie z malarzem – Jan Matejko
Klasa III w kwietniu odwiedziła dom sławnego polskiego malarza – Jana Matejki. W czasie wycieczki na ul. Floriańską, gdzie mieszkał i tworzył słynny malarz dziejów Polski , mogliśmy zobaczyć jego pracownię i jej wyposażenie, ale przede wszystkim ciekawiło nas jak wyglądał jego dom. Naszym oczom ukazały się przepiękne pomieszczenia z mnóstwem starych przedmiotów, meble jakich już dzisiaj nie ma i piękne żyrandole. Poznaliśmy ciekawe życie malarza i jego rodzinę, dowiedzieliśmy się o jego podróżach zagranicznych, o tym gdzie pracował i co stworzył. Na koniec naszej wizyty pracowaliśmy w grupach, dzięki czemu mogliśmy wspólnie przypomnieć sobie to wszystko, czego dowiedzieliśmy się od przewodnika. Wiedzę zdobytą w czasie wycieczki później wykorzystaliśmy w czasie zajęć lekcyjnych, bo w trzeciej klasie uczyliśmy się o wielu sławnych Polakach.
Małopolski Konkurs Recytatorski dla najmłodszych „Entliczek – Pentliczek 2015”
Wycieczka do Komendy Wojewódzkiej Policji
Uczniowie klasy II i III wybrali się w marcu 2015 roku z wizytą na Policję. Poznali codzienną pracę policjantów z różnych wydziałów. Spotkali się z ekspertami laboratorium i poznali wybrane techniki pracy kryminalistycznej. Dowiedzieli się jakiego rodzaju broń jest na wyposażeniu i w jakich przypadkach się ją wykorzystuje. Weszli do policyjnego radiowozu, skorzystali ze stacji radiowej, mogli włączyć sygnalizację świetlną oraz dźwiękową w motorze. Wcielili się w rolę pijanego kierowcy zakładając alkogogle i próbując w nich przejść wyznaczoną trasę. Jednak z niecierpliwością wszyscy czekali na pokaz przeprowadzany przez przewodników psów policyjnych. Policjanci zaprezentowali możliwości trzech psów: Czato, Emilki i Aishy. Zwierzęta te są przeznaczone do zadań specjalnych, a mianowicie: wyszukują materiały wybuchowe, narkotyki, są także wyszkolone do pościgu za przestępcą. Pobyt na komendzie zakończyliśmy wizytą w pracowni odtwarzania wyglądu osób, gdzie wykonuje się portrety pamięciowe. Wszystkim zaangażowanym w naszą wycieczkę bardzo dziękujemy i życzymy sukcesów w pracy zawodowej.
” Biała szkoła” w Piwnicznej
W pierwszej połowie marca klasa III wyjechała do Piwnicznej Zdrój na wypoczynek połączony z nauką. W uzdrowisku spędziliśmy mile aż pięć pełnych dni. Chodziliśmy na wycieczki, braliśmy udział w różnych zajęciach i konkursach – karaoke, „Jaka to melodia”, turnieju wiedzy „Ziemia – niezwykła planeta”, kręglarskim, plastycznym i czystości. Odwiedziliśmy Regionalną Izbę Kultury, mieliśmy spotkanie z misjonarzem wyjeżdzającym na misje do Afryki. Pojechaliśmy też na cały dzień do Krynicy, gdzie weszliśmy na Górę Parkową, zwiedziliśmy Muzeum Zabawek i pijalnię wody. Poznaliśmy nowych kolegów i koleżanki z innej krakowskiej szkoły, którzy w tym samym czasie przebywali z nami w Domu Wczasów Dziecięcych w Piwnicznej. Za wzorową postawę, wysoką kulturę osobistą i poziom intelektualny uczniowie klasy III otrzymali dyplom. Na ręce naszej Pani Dyrektor został wysłany list pochwalny, w którym cały zespół klasowy został wyróżniony za samodzielność, nienaganną postawę, zaangażowanie podczas zajęć, pomoc i serdeczność wobec kolegów, koleżanek i nauczycieli. Mamy nadzieję, że w trakcie kolejnych wyjazdów nasze zachowanie nie ulegnie zmianie.
” Jan III Sobieski i jego czasy”
Uczniowie klasy VI uczestniczyli w zajęciach na Wawelu. Podczas tej wizyty mogli poznać postać i dokonania króla Jana III Sobieskiego. Podczas zwiedzania Skarbca Koronnego oraz wystawy Sztuka Wschodu poznali czasy, w których żył król, zapoznali się z pamiątkami i dziełami sztuki przywiezionymi z jego licznych wypraw.
„Dlaczego baterie są jak bakterie”
Nasza Szkoła brała udział w ogólnopolskim projekcie ekologicznym pod nazwą: „Program upowszechniania wiedzy na temat prawidłowego postępowania ze zużytymi bateriami pt. „Dlaczego baterie są jak bakterie?”. Organizatorem programu jest Fundacja Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju.
Naszym zadaniem było przeprowadzenie konkursu plastycznego (kategoria „Żaczek” – kl. I – III i kategoria „Junior” – kl. IV – VI ) oraz zorganizowanie lokalnej akcji promocyjnej. Koordynatorem szkolnym tego projektu był nauczyciel przyrody.
Zadaniem uczestników konkursu było opracowanie dowolną techniką plastyczną lub techniczną: (malarstwo, kolaż, wyklejanka, wycinanka, szkic itp.) plakatu, formatu A3, prezentującego sposób właściwego postępowania ze zużytymi bateriami, wpływu zużytych ogniw przenośnych na środowisko naturalne oraz zdrowie człowieka.
Z przygotowanych prac zorganizowano lokalną akcję promocyjną – wystawę prac na korytarzu szkoły. Po przeprowadzonej akcji promocyjnej wysłano na konkurs prace, które w sposób najwyższy spełniły kryteria konkursowe podane przez Organizatora tj. zgodność pracy z podaną tematyką, inwencja, oryginalność, pomysłowość, kreatywność, sposób ukazania przedstawianego problemu. Konkurs odbywał się w podkategorii indywidualnej, jednak brały w nim udział całe klasy. Warunkiem udziału klasy w konkursie było wysłanie 5 prac.
Na konkurs wysłano: 5 prac z kl. pierwszej, 10 prac z kl. czwartej, 5 prac z kl. piątej i 5 prac z kl. szóstej. Wraz z pracami do Organizatora Konkursu wysłano udokumentowaną akcję promocyjną w postaci sprawozdania z akcji oraz załączoną na nośniku CD fotorelację z przeprowadzonej akcji promocyjnej.
Przeprowadzenie naszej wewnętrznej akcji promocyjnej polegało na:
– pozyskaniuUczestników Konkursupoprzez skierowanie informacji do Rodziców (dzienniczek i strona internetowa szkoły)
– przeprowadzeniu pogadanki w kl. I – III przez nauczyciela przyrody, dotyczącej wpływu zużytych baterii na środowisko naturalne i zdrowie człowieka zakończonej quizem wiedzy
– przeprowadzeniu prezentacji i projekcji filmów w kl. IV – VI przez nauczyciela przyrody, dotyczącej wpływu zużytych baterii na środowisko naturalne i zdrowie człowieka zakończonej pisemnym testem wiedzy z wyłonieniem laureatów I, II, i III miejsca w klasie
– uświadomienie Uczniów, Rodziców, Dziadków, Nauczycieli i Pracowników Szkoły o problemie zużytych baterii poprzez przygotowanie gazetki ściennej na korytarzu szkoły
– zorganizowaniu wystawy prac w szkole
– poszerzenie zasięgu szkolnej zbiórki zużytych baterii o społeczność lokalną – okoliczne sklepy i bloki oraz klub osiedlowy
Na laureatów Konkursu czekają atrakcyjne nagrody – kamery cyfrowe, teleskopy, mikroskopy. 5 klas, reprezentowanych przez Uczestników, którzy otrzymując najwyższą liczbę punktów zajmą I miejsce otrzyma nagrodę grupową – tablicę interaktywną.
Wyniki Konkursu w maju!
Po przeprowadzonej akcji promocyjnej w bardzo dużym stopniu wzrosła świadomość ekologiczna uczniów na temat problemu zużytych baterii. Teraz możemy edukować nasze młodsze rodzeństwo, rodziców i sąsiadów! Od teraz żadna zużyta przez nas bateria nie trafi do kosza na śmieci!
Poczta walentynkowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski
Poczta walentynkowa już na dobre zakorzeniła się w naszej szkole! Z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Wyrazy sympatii i przyjaźni uczniowie przekazywali swoim koleżankom i kolegom oraz nauczycielom!
Kartki walentynkowe uczniowie mogli wrzucać od 5 do 12 lutego do skrzynki, która znajdowała się w świetlicy. 13 lutego „walentynkowe listonoszki” zadbały aby kartki trafiły do swoich adresatów!
Pamiętajmy, że Walentynki to święto nie tylko zakochanych ale też i przyjaciół!
Wycieczka kl. 4 do kina na zajęcia interaktywne „Wszystko o człowieku”
9.02 kl. 4 odwiedziła Kino Interaktywne Cinema Park. Braliśmy udział w programie edukacyjnym „Wszystko o człowieku”. W sali 3D wybraliśmy się w trójwymiarową podróż w głąb ludzkiego ciała. Największe wrażenie zrobiła na nas jednak sala ruchu … Na zakończenie braliśmy udział w quizie. Wyniki wyglądały następująco:
I miejsce – Zuzanna Straszak
II miejsce – Hanna Olczak
III miejsce – Mateusz Firek
Dzień Babci i Dziadka w klasie III
W tym roku na święto dziadków uczniowie razem z wychowawcą przygotowali inscenizację baśni „O dwunastu miesiącach” Janiny Porazińskiej. Wręczyli piękne ręcznie robione, a później wypalone i pomalowane, kwiaty z gliny. Dla dziadków, jak zwykle, odbył się też konkurs. Była to gra w CASINO, seniorzy musieli zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi różnych dziedzin wiedzy, a prawidłowe odpowiedzi obstawiali cukierkami. Wnuki miały szansę wzbogacić swoją wiedzę, ale i pomóc babciom i dziadkom w przenoszeniu cukierków, które po skończonej zabawie zjadły z apetytem. Na koniec został zaprezentowany film z młodości dziadków – „Jacek i Agatka”. Jak to dobrze, że w szkołach jest teraz nowoczesny sprzęt audiowizualny, bo posłużył mi do sprawienia babciom i dziadkom miłej niespodzianki.
WF z klasą
Uczniowie klasy III naszej szkoły postanowili włączyć swoich ojców w życie sportowe szkoły. Spotykają się co tydzień na naszej Sali gimnastycznej i w godzinach popołudniowych rozgrywają emocjonujące mecze piłki nożnej. Jak widać na zdjęciach jest to dobra zabawa nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców.
Wigilia w klasie III
W tygodniu poprzedzający Świeta Bożego Narodzenia uczniowie klasy III spotkali się razem ze swoimi rodzicami i wychowawcą na uroczystej Wigilii w szkole. Dzieci przedstawiły krótkie wiersze o tematyce świątecznej i zaprezentowały się muzycznie. Wszyscy przełamaliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia na ten wspaniały czas. Później nastąpił czas wspólnego kolędowania i poczęstunku. Czas minął przyjemnie i wesoło.
„Święto Ziemniaka”
Jesienią w klasie III zorganizowano zajęcia poświęcone wyjątkowemu warzywu, które na co dzień gości na naszych stołach, ale chyba jest nadal niedoceniane, oczywiście chodzi o ZIEMNIAKA. Dzieci poznały walory odżywcze, a także prawdy i mity dotyczące tego warzywa. Wykonywały prace plastyczne pt. „Wesoły ziemniaczek”, później ustalały konkurencje sportowe z udziałem ziemniaka. Na sali gimnastycznej uczniowie wzięli udział w następujących konkurencjach: rzut ziemniakiem na odległość i do celu, slalom z ziemniakiem, sadzenie ziemniaków, na koniec odbył się mecz hokeja, gdzie zamiast krążka użyto ziemniaka. Taki dzień w szkole wszyscy uczniowie wspominają z uśmiechem.
Warsztaty w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania
6 listopada kl.4 udała się do Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania na zajęcia „Od segregacji nie ma wakacji”. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się min. jak ograniczyć ilość wytworzonych odpadów w szkole i w domu, poznali sposoby gospodarki odpadami w Krakowie oraz zrozumieli potrzeby oszczędzania surowców wtórnych. Po warsztatach uczniowie udali się do Lamusowni, gdzie gromadzi się odpady o niestandardowych wymiarach. Uczniowie zobaczyli kontenery na odpady elektroniczne tj. lodówki, komputery i telewizory. Wycieczkę zakończyliśmy na wizycie w magazynie odpadów niebezpiecznych. Wizytę w MPO uważamy za ciekawą i pożyteczną!
Warsztaty w Muzeum Archeologicznym
27.10 kl. IV udała się na wycieczkę do Muzeum Archeologicznego na wystawę pt.”Bogowie starożytnego Egiptu”. Mieliśmy okazję zobaczyć rzeźby bogów egipskich, figurki, naczynia, monety i przedmioty codziennego użytku starożytnych Egipcjan.
Duże wrażenie zrobiły na nas prawdziwe sarkofagi wraz z mumiami. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o starożytnym Egipcie a my poprzez zadawanie wnikliwych pytań dużo dowiedzieliśmy się.
Następnie braliśmy udział w warsztatach pt. „Historia i zabawa – Starożytny Egipt.” Podczas warsztatów uczniowie ozdabiali naszyjniki egipskie i wykonywali piramidy.
W sklepiku muzealnym zakupiliśmy pamiątki – piramidy i zakładki do książki z wizerunkiem Kleopatry.
Wizyta w Muzeum Archeologicznym była dla nas wspaniałą lekcją historii. Do Muzeum Archeologicznego wrócimy jeszcze na wiosnę na warsztaty pt. „Dokonania Starożytnych Greków i Rzymian.”
Spotkanie z policjantem
W czwartek 23.10.2014 r. w kl. I mieliśmy niezwykłych gości – odwiedził nas policjant z psem! Dzieci miały możliwość poznania jakie obowiązki ma pies policyjny. Były bardzo aktywne, zadawały dużo pytań. Para funkcjonariuszy przyjechała do pierwszaków, ale wzbudziła ogólny zachwyt i po rozmowach zaprezentowała się całej społeczności szkolnej. Jerka jest psem specjalizującym się w odnajdywaniu ładunków wybuchowych. Ponieważ przeszła kompleksowe szkolenie, jest bardzo dobrze wychowana. Pomimo widocznej tremy, spowodowanej występami przed uczniami, cały czas grzecznie siedziała przy swoim opiekunie i błyskawicznie wykonywała wszystkie komendy, a nawet pozowała do zdjęć! Bardzo dziękujemy za tak miłą i pouczającą wizytę, i trzymamy kciuki za dzielną Jerkę i jej Pana.
Góry Świętokrzyskie – wycieczka klasy V i VI
W dniach 16 – 18 października br. klasy V i VI uczestniczyły w wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Uczniowie zwiedzili Jaskinię Raj, Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi, Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Łysej Górze, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Centrum Nauki im.Leonarda da Vinci w Podzamczu, miasteczko Chęciny, zobaczyli także najbardziej znany dąb w Polsce – Bartka. Mimo napiętego harmonogramu wszyscy dobrze się bawili, szczególnie podczas wieczornej dyskoteki.
Ślubowanie pierwszoklasistów
Prawie miesiąc uczniowie klasy pierwszej przygotowywali się do złożenia Ślubowania. Do tej uroczystości uczniów przygotowywały: p. M. Szutowska oraz p. B. Rakowska. 14 października 2014 roku dzieci ślubowały:
Pani Dyrektor dokonała pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej nr 54 w Krakowie. Dzieci uświetniły uroczystość swoimi krótkimi występami. Było to wzruszające przeżycie dla wszystkich jego uczestników. Uroczystość zakończyła się pamiątkowym zdjęciem oraz słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Rodziców uczniów klasy I.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej tradycyjnie nauczycielom za trud włożony w edukację i wychowanie uczniowie złożyli podziękowania i życzenia.
Zielona szkoła klasy III w Porąbce
We wrześniu klasa III pojechała na zieloną szkołę do DomuWczasów Dziecięcych w Porąbce. Pogoda przez cały czas nam dopisywała, dzięki czemu spędziliśmy wesoło dużo czasu na zabawie w terenie. Wychowawcy zorganizowali nam wycieczki na pobliskie góry: Snozę i Łazy, mieliśmy także marsz na orientację, grę terenową „Chaos”, ognisko z pieczeniem kiełbasek, zabawy na boisku i placu zabaw. Wieczorami też nie mieliśmy czasu na odpoczynek. Jednego wieczora wybraliśmy się w taneczną podróż dookoła świata, innym razem przechodziliśmy chrzest góralski i poznawaliśmy tradycje góralskie, mieliśmy też quizy i zabawy sportowe. Ponieważ byliśmy bardzo grzeczni pod sam ośrodek zawitało stadko łani,niektórym z nich udało się zrobić nawet zdjęcie. Chyba zdaliśmy egzamin z samodzielności, bo być może na wiosnę Pani zabierze nas znowuna zieloną szkołę.
„Poznajemy współczesnych rycerzy” – warsztaty w Muzeum Armii Krajowej
23.09.2014 klasa VI brała udział w warsztatach w Muzeum Armii Krajowej. W ich trakcie uczniowie mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z uzbrojeniem, umundurowaniem i ekwipunkiem żołnierskim. Wykonywali również zadania, jakie wypełniali dawniej polscy konspiratorzy m.in. fałszowali dokumenty. Następnie udali się do strzelnicy, gdzie mieli okazję zmierzyć się z czołgiem niemieckim i sowieckim, przy użyciu repliki broni przeciwpancernej wz. 35 „Ur”. Warsztaty zakończyły się zwiedzaniem fragmentów ekspozycji „Żołnierskim szlakiem”.