Aktualności

bip logo pomn1 grad

Życzenia od Samorządu Uczniowskiego dla klasy 8:
Drodzy Ósmoklasiści!
Za Wami egzamin ósmoklasisty.
Egzamin, który ma sprawdzić Waszą wiedzę,
ale także otworzyć Wam drogę do wymarzonych szkół.
Życzymy Wam aby osiągnięte wyniki
stały się nie tylko potwierdzeniem rzetelnej wiedzy, jaką zdobyliście,
ale też pozwoliły każdemu z Was przekroczyć kolejny próg edukacji.
Życzymy również abyście zrealizowali wszystkie swoje marzenia i cele
oraz by to, co trudne, przychodziło Wam z łatwością,
a to, co na pozór niewykonalne, było jedynie drobną przeszkodą
na drodze do wielkich sukcesów.
Trzymamy kciuki za Was wszystkich!
Samorząd Uczniowski
w imieniu Uczniów Szkoły Podstawowej nr 54

Jasne strony pandemii - akcja Samorządu Uczniowskiego - zapraszamy do obejrzenia blogu Samorządu Uczniowskiego prezentującego pasje naszych uczniów oraz nowe hobby odkryte podczas przymusowego pobytu w domu - można je zobaczyć tutaj.

Procedury bezpieczeństwa

Oświadczenie rodzica/opiekuna - każde dziecko przychodzące pierwszy raz do szkoły (zajęcia specjalistyczne, konsultacje) powinno je mieć przy sobie, podpisane przez opiekunów

Opieka świetlicowa od 25.05.2020 - informacje w załącznikach:

- Zasady

- Wniosek

- Oświadczenie

Decyzją Ministra Edukacji Narodowej szkoły są zamknięte od dnia 16.03 (włącznie). W miarę rozwoju sytuacji o kolejnych działaniach będziemy Państwa informować.

 

Pomoc i wsparcie pedagoga i psychologa w okresie pandemii

Pedagog szkolny Małgorzata Kordyl – dyżur telefoniczny każdy poniedziałek od 9.00- 12.00

 - tel.  122675853

 - codziennie dziennik librus

Adres mailowy : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

                          Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dyżur telefoniczny psychologów i pedagogów z PPP

Agnieszka Dulian – psycholog tel.  501 507 460

Iwona Gerhardt – Regucka - pedagog tel. 696 583 913

Jadwiga Litwin – psycholog – terapeuta tel. 692 673 961

adres mailowy:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Link z adresami i telefonami pomocowymi

https://forumprzeciwdepresji.pl/wazne-telefony-antydepresyjne

Zapraszamy do korzystania z pomocy 

SP 54 w Ogólnopolskiej akcji „Kartka dla Medyka”

Z racji tymczasowego zaniechania zajęć stacjonarnych z powodu sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz Światowego Dnia Zdrowia (7 kwietnia), klasa IV przyłączyła się do Ogólnopolskiej akcji szkół pt.: „Kartka dla Medyka”. Uczniowie w ten sposób wyrazili swoje podziękowania dla wszystkich lekarzy, pielęgniarek, medyków i osób związanych ze służbą zdrowia za ich ogromne poświęcenie w walce z „niewidocznym wrogiem”.

Szczerze, z całego serca DZIĘKUJEMY.

Uczniowie wraz z Rodzicami i Wychowawcą – P. R. Hofbauer

 

ZABAWA KARNAWAŁOWA KLASY 2b

Na zakończenie karnawału Pani zorganizowała nam zabawę z konkursami i poczęstunkiem, o który postarali się nasi Rodzice. Mogliśmy zjeść trochę niezdrowych, ale za to pysznych rzeczy, na które na co dzień nie możemy sobie pozwolić. Tańczyliśmy na gazecie, przenosiliśmy piłeczkę pingpongową na łyżeczce, przechodziliśmy pod liną, tańczyliśmy z balonami. Wszystkim zabawom towarzyszyła skoczna muzyka. Następna zabawa za rok, a my już nie możemy się doczekać.

karnawał2b_1

ZAJĘCIA Z GADAMI (klasa 1b i 2b)

W lutym  wybraliśmy się na niezwykłe zajęcia edukacyjne z żywymi okazami zwierząt. Mogliśmy dotknąć i „pogłaskać” węża, warana czy gekona. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o tych zwierzętach. To co wcześniej wydawało nam się oczywiste okazało się nieprawdą. Skóra tych zwierząt w dotyku wcale nie jest nieprzyjemna ani śliska. Chociaż niektórzy z nas na początku nie zamierzali w ogóle dotykać tych zwierząt, to powoli za namową kolegów przekonywali się do tego i na końcu większość zdecydowała się nawet na… „zrobienie sobie z węża szalika” ;).   

gady_16

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W 2b

Zaprosiliśmy naszych Dziadków do Klubu Kultury Kostrze na uroczystość z okazji ich święta. Pierwszy raz występowaliśmy na takiej scenie, bardzo nam się podobało, ale i trochę byliśmy zestresowani. Po części artystycznej złożyliśmy swoim bliskim życzenia i wręczyliśmy własnoręcznie zrobione prezenty. Po poczęstunku nastąpiła druga część imprezy. W tym roku Pani przygotowała quizy dla Dziadków i wnucząt - co wzajemnie wiemy o sobie. Okazało się to dość trudne zadanie, cóż niektórzy muszą więcej rozmawiać i obserwować się wzajemnie.

dzień babci i dziadka_10

WYCIECZKA KLASY 2b DO PORĄBKI

W grudniu z okazji mikołajek pojechaliśmy na trzydniową wycieczkę do Domu Wczasów Dziecięcych w Porąbce. Pracownicy ośrodka zapewnili nam mnóstwo wrażeń, a panie pracujące w kuchni zatroszczyły się o pyszne posiłki. Mieliśmy zorganizowane zabawy i gry ruchowe, dyskotekę, wzięliśmy udział w grze terenowej, robiliśmy prace plastyczne techniką decoupage, i wiele innych ciekawych zajęć. Chociaż byliśmy najmłodszymi uczestnikami wyjazdu, daliśmy radę.

Porąbka_11

OPIEKA NAD MOGIŁAMI

Klasy młodsze naszej szkoły przynajmniej raz w roku odwiedzają zbiorowe mogiły pomordowanych Żydów znajdujące się w lesie w Podgórkach Tynieckich. Sprzątamy liście, zapalamy znicze, modlimy się. W ten sposób poznajemy historię naszej małej ojczyzny.

mogiły_9

SKITTLES RAINBOW SCIENCE EXPERIMENT!

Ten prosty eksperyment zrobiliśmy na języku angielskim w klasie pierwszej. Zobaczyliśmy piękną tęczę z żółtego, czerwonego, zielonego, a nawet fioletowego koloru.  Sposób w jaki kolory wirowały razem, wyglądał magicznie. Nasza magia wymaga tylko trzech rzeczy: mały talerzyk (a plate or bowl… something that is slightly sloped in towards the middle), woda (water – medium temperature), skittles (skittles – you will use one bag per time you do the experiment. You could also use M&M’s). Skittles są wykonane i pokryte cukrem, więc po dodaniu do nich ciepłej wody kolor zaczyna się bardzo szybko rozpuszczać. To sprawia, że jest to fajna aktywność dla małych dzieci,przy minimalnej cierpliwości :-)

WIZYTA KLASY IIB W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM

We wrześniu poszliśmy na zajęcia pt.: "W dawnej szkole" do Muzeum Etnograficznego. Byliśmy bezpośrednio po omówieniu tematu poświęconego szkole naszych dziadków. Teraz na własne oczy przekonaliśmy się jak wyglądały sale lekcyjne i ławki, w których siedzieli nasi dziadkowie. Pani przewodnik opowiedziała nam o różnych zajęciach w dawnej szkole, dużo czasu poświęciła na zabawy i naukę. Niestety okazało się, że w dawnej szkole na porządku dziennym były kary cielesne. Nie  chcemy nawet wiedzieć jak często obecni uczniowie byliby karani. Na szczęście my uniknęliśmy kary, jednak skoro mieliśmy możliwość wejścia w skórę naszych dziadków i pradziadków, zdecydowaliśmy się "spróbować" jednej z najczęściej stosowanych kar - klęczenia na grochu z rękami podniesionymi do góry. Nie było łatwo, my mieliśmy spodnie na kolanach, a dziadkowie musieli klęczeć bosymi kolanami, to na pewno bardziej bolało :(. Dało nam to trochę do myślenia, powinniśmy z tych zajęć wynieść pewną naukę, ale czy tak się stanie???

ME_3

 

ZABAWY SENSORYCZNE 

Po co nauczycielowi angielskiego płyn do mycia naczyń, sól do kąpieli,cytryna i papryka w proszku na zajęciach?
Zaraz się dowiecie...
Jest to prosty patent na sensoryczne aktywności oraz sposób na... skupienie (na sobie) uwagi uczniów :-)
Dzisiaj na języku angielskim klasa pierwsza powtórzyła kolory, zupełnie inaczej niż zwykle. Dzieci odnajdywały kartki w kolorze zawartości kubeczka,dotykały, wąchały („WOW! 
It smells so good!”) oraz mówiły jaki to kolor ("yellow"!)

Każdy kolor miał swój pachnący odpowiednik:  kolor żółty pachniał cytryną,zielony miętą, niebieski morską bryzą, fioletowy perfumami a czerwony papryką w proszku. 

Jak łatwo można pobudzić nie tylko zmysł wzroku, ale także zapachu. Koniecznie spróbujcie w domu.

 

WYCIECZKA W BESKID NISKI 

1 października klasa 6,7 i 8 miała przyjemność brać udział w wycieczce do Łosiów, małej miejscowości położonej niedaleko Nowego Sącza. Od samego rana sprzyjała nam przepiękna, słoneczna pogoda. Na miejscu w Łosiach w gospodarstwie agroturystycznym czekała już na nas pani leśnik, która zabrała nas na grę terenową na łąkę i do lasu. Uczniowie, aby wykonać powierzone im zadania, musieli wsłuchać się w przyrodę, bacznie ja obserwować i być skupionym. Ta przyrodnicza lekcja na powietrzu była nie tylko pożyteczna, ale przede wszystkim – niezwykle przyjemna, zważywszy na przepiękne widoki wokół lasu! Po powrocie z lasu mogliśmy wyszaleć się na terenie gospodarstwa – było chodzenie na szczudłach, bieg w worku, ćwiczenia ruchowe. Na sam koniec czekała nas pyszna niespodzianka. W kuchni u gospodarzy mogliśmy samodzielnie przygotować ciasto na proziaki - małe, smaczne placuszki na bazie mąki i kefiru, które następnie pani piekła na prawdziwym piecu.  Pełni wrażeń pod wieczór wróciliśmy do Krakowa! 

wycieczka_12

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

2 września 2019 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2019/2020. Uczniowie klas starszych serdecznie powitali swoich najmłodszych kolegów z klas pierwszych. Życzyli im dużo radości z codziennej podróży w cudowny świat nauki oraz wielu przyjaciół. Następnie odbyło się pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej nr 54 im. Juliana Tuwima w Krakowie. W tej szczególnie uroczystej chwili przejęci byli nie tylko sami pierwszoklasiści, ale przed wszystkim ich Rodzice.

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

 

KLASY I - III

 

godz. 8.15 Msza Św. w kaplicy - poświęcenie tornistrów pierwszoklasistów

 

godz. 9.00 uroczystość na sali gimnastycznej - ślubowanie klas pierwszych

 

KLASY IV - VIII

 

 godz. 9.30 Msza Św. w kaplicy

 

godz. 10.30 uroczystość na sali gimnastycznej 

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

KLASY IV - VIII

godz. 8.15 Msza Św. w kaplicy

godz. 9.00 uroczystość na sali gimnastycznej 

KLASY I - III

 godz. 10.00 Msza Św. w kaplicy

godz. 10.30 uroczystość na sali gimnastycznej 

 

Klasa 1b w ogrodzie zoologicznym

Pod koniec roku szkolnego uczniowie klasy pierwszej pojechali na wycieczkę do zoo. Pogoda dopisała, oglądając zwierzęta poznawaliśmy ich naturalne miejsca życia i sposoby zachowania. Karmiliśmy owieczki, kozy, lamy, króliczki i osiołka w mini zoo. Dobrze bawiliśmy się na placu zabaw a w terrarium obserwowaliśmy gady i płazy. 

ZOO_5

 

Klasa 1b i 3 podbija Pieniny

W przedostatnim tygodniu roku szkolnego klasa 3 i 1b wyjechały na dwudniową wycieczkę w Pieniny. Pomimo upałów wyruszyliśmy do Wąwozu Homole, następnie przez Szałas Bukowinki, gdzie nasi uczniowie "zaatakowali" stragany z pamiątkami, dotarliśmy do Jaworek. W Szczawnicy wykąpaliśmy się w potoku Grajcarek, zjedliśmy lody i zrobiliśmy ostatnie w tym dniu zakupy. Po obiadokolacji pobiegliśmy do ogrodu, gdzie mogliśmy się wyszaleć do woli, na zakończenie dnia czekały nas jeszcze kiełbaski z grilla. Rankiem następnego dnia wyruszyliśmy w rejs statkiem wycieczkowym po Jeziorze Czorsztyńskim, podziwialiśmy wspaniałe widoki i robiliśmy zdjęcia. Później wybraliśmy się na zamek w Niedzicy, gdzie przewodnik opowiedział nam o zemście Hermenegildy i nie tylko. Wycieczka była bardzo intensywna i tak wyczerpująca, że niektórych z nas w drodze powrotnej musieli się zdrzemnąć. Wszyscy wrócili zadowoleni i tylko trochę zmęczeni...jak to dzieci. :)

Pieniny_71

 

DZIEŃ SPORTU

dzień sportu_1
 
Dni Krakowa_1
Dzień Otwarty_1
Dzień Otwarty_2
70 lat_1

 

 

ZIELONA SZKOŁA KLASA 5

 

W tym roku szkolnym klasa 5 pojechała na zieloną szkołę do Węgierskiej Górki. Pomimo początkowo kiepskiej pogody nastroje dopisywały! Było wesoło i radośnie, bawiliśmy się, zwiedzaliśmy, uczyliśmy i integrowaliśmy się. Pierwszego dnia wjechaliśmy na górę Żar, zwiedziliśmy tereny Zamku Żywieckiego – ogród i park miniatur Żywiecczyzny. We środę odwiedziliśmy nadleśnictwo w Węgierskiej Górce, gdzie leśniczy w bardzo ciekawy sposób przybliżył nam zwyczaje leśnych zwierząt. Czwartek powitał nas pięknym słońcem – wybraliśmy się na wycieczkę szlakiem fortów z czasów II wojny światowej, a po południu spędzaliśmy aktywny czas na boisku. Wieczorem czekało na nas ognisko i zabawy. Ostatni dzień, to zwiedzanie Bielska Białej – studio filmów rysunkowych i spacer po mieście w poszukiwaniu Reksia i Bolka i Lolka.

Do Krakowa wróciliśmy zadowoleni i pełni miłych wspomnień!

zielona szkoła_9

 

Dzień aktywnej nauki w sztolni "Królowa Luiza"

14 maja  klasa 6 i 7 brały udział w aktywnym dniu nauki w Katowicach w sztolni "Królowa Luiza".

Mimo deszczowej i zimnej pogody wyjazd zaliczamy do udanych. Zwiedziliśmy sztolnię, zjeżdżając do niej 40m w dół górniczą kolejką. W trakcie spacerów po ciemnychkorytarzach czekały na nas ukryte szkatułki, w których znajdowały się zagadki i pytania dotyczące górnictwa.

Po zwiedzaniu udaliśmy się na pieczone kiełbaski.

Druga część aktywnego dnia nauki miała miejsce w Parku Techniki Wojskowej. Mogliśmy tam zobaczyć wojskowe eksponaty: modele samolotów, czołgów, wojskowych wozów, a także mieliśmy warsztaty bronioznawcze.

To był udany dzień!

 

wycieczka_1

 

Rocznica Konstytucji 3 Maja

 

Święto Narodowe 3 Maja upamiętnia uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 r.. Wiąże się ono z licznymi obchodami i wydarzeniami. W naszej szkole dnia 09.05.2019 r. odbyła się uroczysta akademia. W czasie akademii uczniowie dowiedzieli się, kto przyczynił się do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. O co walczyli? Prowadząca usystematyzowała i utrwaliła wiadomości, pozwoliła spojrzeć w przeszłość naszej Ojczyzny. Akademię rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu. Chór śpiewał pieśni patriotyczne, a młodsi uczniowie recytowali wiersze. Aby uświetnić tak ważne wydarzenie uczniowie kl. II A zatańczyli krakowiaka w regionalnych strojach. W pamięci pozostanie nam na długo podniosły i radosny nastrój.

 

Zima w szkole

Podczas tegorocznej akcji „Zima w szkole” uczestnicy mogli skorzystać z szerokiej oferty atrakcji. Pierwszego dnia odbyły się warsztaty cukiernicze w Fabryce Czekolady „Charlie”, gdzie dzieci poznawały proces produkcji czekolady oraz własnoręcznie wykonały i ozdobiły pralinki. Drugiego dnia odwiedziliśmy Żywe Muzeum Obwarzanka, podczas warsztatów dzieci poznały skład ora proces produkcji tego krakowskiego przysmaku. Na koniec własnoręcznie wykonały obwarzanka. Kolejną atrakcją była wizyta w parku trampolin Go Jump, gdzie wszyscy z przyjemnością oddali się aktywności fizycznej. W czwartek gościliśmy Policjantów z prelekcją dotyczącą bezpieczeństwa w czasie zimowego odpoczynku. Uczestnicy wyruszyli również na Pokonkursową Wystawę Szopek Krakowskich. Na zakończenie tygodnia udaliśmy się do kina na seans pt.: „Królowa Śniegu- po drugiej stronie lustra”. 

 

ferie_8

 

Wystawa szopek krakowskich

Klasa Ib niedługo po feriach świątecznych udała się na wystawę szopek krakowskich do Celestatu. Podziwialiśmy przeróżne szopki - duże, małe, miniaturowe, ale chyba najbardziej zapamiętamy szopkę w krakowskim obwarzanku - malutką ale bardzo kolorową i błyszczącą. Później poszliśmy na warsztaty, gdzie sami wcieliliśmy się w role projektanta szopki. Mogliśmy używać do woli różnych materiałów plastycznych, tak żeby nasza praca po skończeniu była jak najbliższa obrazowi szopki krakowskiej. I chyba nam się udało :).

 

wystawa szopek krakowskich_1

 

W klasie II A realizuje się Projekt "Od grosika do złotówki 2018/2019

List Minister Edukacji Narodowej do Rodziców.

Komunikat MEN, w którym znajdą Państwo m.in. informację o działaniach informacyjnych ministerstwa, wsparciu samorządów przy rekrutacji na rok szkolny 2019/2020, a także statystyki dotyczące naboru do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych.

Ulotka opracowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Centralną Komisją Egzaminacyjną. W materiale tym opisano szczegółowo zasady rekrutacji, w tym terminy egzaminów i sposób punktowania.

 

Mikołajki w Magicznym Domku

 Magiczny Domek to wyjątkowe miejsce, gdzie rzeczywistość przeplata się z bajką. Uczniowie klas pierwszych w czasie swojej wycieczki mieli możliwość  przeniesienia się w czasy swoich dziadków, bo zabawki jakie zobaczyli były niecodziennie, raczej z czasów kiedy ich jeszcze nie było na świecie. Mimo tego dobrze się bawili zarówno w domku jak i tajemniczym ogrodzie, gdzie poszukiwali symboli świąt Bożego Narodzenia, a także rywalizowali w niezwykłych konkurencjach sprawnościowych. Każdy mógł pomalować bombkę świąteczną i nie tylko, wielu miało farby również na swoich ubraniach :), a prezenty, które otrzymali od aniołka były miłym uzupełnieniem wycieczki.

 Magiczny Domek_40

II Ogólnopolski Konkurs Językowo-Plastyczny „Idiom...ink”

Chętni uczniowie naszej szkoły przygotowali prace w ramach konkursu Językowo-Plastycznego „Idiom...ink”. Był to konkurs ogólnopolski, na który zgłoszono ponad 1200 prac! Uczeń naszej szkoły – Julian Florczyk, zajął 3 miejsce w kategorii klas 4-6. Serdeczne gratulacje!

 

SZLACHETNA PACZKA 

Po raz kolejny przystępujemy do akcji Szlachetna Paczka. Serdecznie zachęcamy do przyłączenia się do akcji.

Opis rodziny

Koordynatorzy: Agnieszka Rzepka i Małgorzata Kordyl

 

Zaproszenie

 

Dyrekcja
oraz
Grono Pedagogiczne

 Szkoły Podstawowej nr 54

 serdecznie zapraszają

 Uczniów wraz z Rodzicami

 na wieczornicę patriotyczną

 z okazji

 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę,

 która odbędzie się

 8.11.2018r. w godzinach 17:00 - 18:00

 w sali gimnastycznej naszej szkoły.

 W programie: 

 - recytacja poezji patriotycznej - zapraszamy do występów także Rodziców,
 - wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania!

Pamięć Pokoleń - klasa VIII

25.10.2018 r. w ramach programu "Pamięć pokoleń" kl. 8 udała się na Cmentarz Rakowicki. Program polega na zorganizowaniu stałej opieki nad grobami osób zasłużonych w walce o niepodległość. Nasza szkoła sprawuje opiekę nad grobami Karola Jurkiewicza i Piotra Kantarka.  Z wielką zadumą uporządkowano groby, złożono kwiaty i zapalono znicze.

 

PODGÓRSKI TURNIEJ SZACHOWY SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Turniej szachowy z okazji 100 – rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

 

       Dnia 25 października uczniowie w składzie: Maciej Chmura, Mariusz Cygan, Krystian Deć, Tomasz Marcinkowski, Krzysztof Wronka reprezentowali naszą szkołę w Turnieju Szachowym z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W turnieju uczestniczyli uczniowie ze szkół podgórskich. Zawody rozgrywane były systemem szwajcarskim na dystansie 6 rund z tempem 15 minut na zawodnika. Turniej przebiegał w bardzo miłej atmosferze. Na pochwałę zasługuje Krystian Deć, który zajął V miejsce. Każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz drobny upominek. 

Wszystkim dziękujemy i życzymy sukcesów w dalszych turniejach.

 

turniej_5

 

WIDOWISKO DUMY I RADOŚCI

19 października 2018r. uczniowie z klas VII i VIII reprezentowali naszą szkołę podczas przemarszu „Widowiska Dumy i Radości” zorganizowanego przez Kuratorium Oświaty w Krakowie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Korowód wyruszył spod Wawelu, gdzie mszę odprawił abp Marek Jędraszewski, następnie przeszedł ulicami Bernardyńską, Grodzką, przez Rynek, dalej Szewską, Piłsudskiego, al. 3 Maja do parku Jordana. W parku przygotowano poczęstunek i okolicznościowe stoiska z pamiątkami. Uczniowie spotkali się z „żołnierzami niezłomnymi”: Wacławem Szaconiem i majorem Stanisławem Szuro.

 

duma i radość_16

 

W KRÓLESTWIE ZWIERZĄT - WARSZTATY 1B

Niedługo po ślubowaniu klasa I b wybrała się na zajęcia warsztatowe dotyczące życia zwierząt na różnych kontynentach. Dowiedzieliśmy się jak przed milionami lat wyglądała nasza planeta, jak oddzieliły się kontynenty oraz jakie rośliny i zwierzęta na niej zamieszkują. Wiemy już jakie cechy pozwalają poszczególnym zwierzętom żyć na danym terenie. Mogliśmy samodzielnie stworzyć plastyczną mapę poszczególnych kontynentów, a jak nam to wyszło, zobaczcie sami… 

warsztaty 1b_22

 

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

 

W połowie października uczniowie klas pierwszych przystąpili do ślubowania. Wcześniej w czasie uroczystej mszy świętej zostały poświęcone ich książki i zeszyty. Na sali gimnastycznej przywitali ich uczniowie klas czwartych i w czasie swojego programu artystycznego zapewnili o chęci niesienia im pomocy w razie potrzeby. Po krótkim występie i uroczystej przysiędze pierwszoklasiści zostali pasowani przez Panią dyrektor na uczniów naszej szkoły. Odebrali od swoich wychowawczyń pamiątkowe dyplomy i birety. Później była chwila na zdjęcia i poczęstunek. Już za rok kolejni uczniowie wejdą do bram naszej szkoły.

 

ślubowanie_13

 

Z WIZYTĄ W GRODZIE RYCERSKIM

 W październiku klasa 6 i 7 wybrały się na wycieczkę do Grodu Rycerskiego blisko Kielc. Pogoda tego dnia była wręcz letnia. Na miejscu gospodarz grodu opowiedział nam o stroju rycerskim, pokazał ciekawe eksponaty, zaś później zabrał na spacer po skansenowych chatach. Widzieliśmy starą kuźnię, dawne narzędzia, strzeliliśmy z armaty. Najbardziej emocjonujące było jednak strzelanie z łuku! To była prawdziwa gratka dla wielu z nas. Po zabawach i rycerskich aktywnościach z ogromnym apetytem zjedliśmy upieczone kiełbaski z ogniska. Na sam koniec każdy z nas mógł wykonać własny projekt herbu rycerskiego. Po południu wróciliśmy do Krakowa.

To był bardzo udany dzień!

 

gród pędzików_32

 

WIZYTA STRAŻAKÓW W KLASIE V

 28 września klasę V odwiedzili strażacy z OSP Kostrze, którzy opowiedzieli uczniom o pracy strażaka i zaprezentowali sprzęt strażacki. Pokazali specjalne stroje, nie tylko takie, w których jeździ się do pożaru, ale również np. do usuwania gniazd szerszeni. OSP Kostrze prowadzi spotkania dla młodzieży, w czasie których uczą się o pracy strażaka i tym, co jest w niej potrzebne. Okazało się, że kilkoro uczniów naszej szkoły należy do ochotniczej straży, między innymi uczennica klasy V – Martynka, która jest bardzo zaangażowana w te działania i w zeszłym roku zwyciężyła w Konkursie Wiedzy Pożarniczej.

 

straż_2

DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASIE V

W tym roku uczennice z klasy V postanowiły uczcić święto swoich kolegów i przygotowały dla nich niespodziankę. Wierszem i śpiewem, przebrane za kucharki i kelnerki, powitały ich w klasie. Następnie „zaserwowały” im słodkie talerze wypełnione smakołykami. Każdy chłopiec dostał również długopis. Pomysł i inicjatywa dziewczynek zasługują na pochwałę, a chłopakom życzymy wszystkiego najlepszego z okazji ich święta!

dzień chłopaka_1

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

 Dnia 26.09 obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji zorganizowany został konkurs językowo-plastyczny – Picture Dictionary. Uczniowie mieli przedstawić wybrane słowo, w taki sposób, by patrząc na jego zapis domyśleć się znaczenia.  Zaangażowanie i wkład dzieci przerosły wszelkie oczekiwania. Dostarczono około 50 prac, spośród których komisja wyłoniła kilka wyróżnień w dwóch kategoriach – klasy I-III i IV-VIII. Dzień ten świętowaliśmy również na lekcjach angielskiego. Były quizy, konkursy wiedzy, zagadki leksykalne, a nawet językowe poszukiwanie skarbów! Uczniowie ćwiczyli swoje umiejętności oraz szlifowali wiedzę na temat krajów i języków europejskich.

 

dzień języków obcych_7

 

„PAMIĘĆ POKOLEŃ"

             W  ramach  kontynuacji programu „Pamięć Pokoleń”  klasa II B udała się na Cmentarz Rakowicki. Uczniowie wysłuchali krótkiej informacji o  walkach  legionistów oraz ich zasługach dla naszego narodu. Następnie uporządkowali groby i zapalili znicze ku pamięci i chwale ich bohaterstwa. 

 

BIEG PRZEŁAJOWY DLA NIEPODLEGŁEJ

 15.09.2018 r. Szkoła Podstawowa nr 62 w Krakowie w ramach gminnych obchodów 100 - lecia niepodległości Polski organizowała BIEG PRZEŁAJOWY DLA NIEPODLEGŁEJ. Celem imprezy była popularyzacja biegów masowych wśród dzieci i młodzieży oraz promocja zdrowego stylu życia. Pomimo niesprzyjającej pogody uczniowie naszej szkoły oraz ich rodzice wzięli udział w tej wspaniałej sportowej przygodzie.

Gratulujemy wspaniałej postawy oraz osiągniętych wyników!!!

 

bieg_1

 

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

03.09.2018

godz.8.00 Msza Święta w Kaplicy dla klas IV-VIII

godz.9.00 uroczyste rozpoczęcie na sali gimnastycznej

godz.9.00 Msza Święta dla klas I-III

godz.10.00 uroczyste rozpoczęcie na sali gimnastycznej

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 22.06.2018

8.00 Masza Święta w Kaplicy

9.00 uroczystość na sali gimnastycznej

w tym dniu nie ma obiadów

świetlica czynna od 7.00 do 17.00

Pożegnanie z wychowawcą - 3b

 

Wszystko kiedyś musi się skończyć… Klasa III b w tym roku skończyła pierwszy etap edukacyjny i w związku z tym czas na zmiany, ale i pożegnanie z wychowawcą, który towarzyszył im przez pierwsze trzy lata szkoły. Rodzice mogli zobaczyć swoje pociechy w niecodziennej roli – tancerzy, później w trakcie zawodów sportowych zarówno jedni jak i drudzy mieli szansę wykazać się w wyścigach rzędów i w grze w dwa ognie. Na koniec wszyscy udaliśmy się do Bony na pożegnalnego grilla. Powspominaliśmy…, niektórym zakręciła się łza w oku.

Powodzenia w klasie czwartej J życzy wychowawczyni.

 

Pożegnanie_10

 

Pamięć Pokoleń - klasa VI

Kontynuując program „Pamięć Pokoleń”, tuż przed zakończeniem roku szkolnego, klasa VI uporządkowała groby oraz zapaliła znicze za zmarłych legionistów.

 

Dzień z wychowawcą - kl.3b

Właściwie przygotowani, w kaskach i z odpowiednim osprzętem wyruszyliśmy na wycieczkę rowerową na basen. Dzięki temu, że niedaleko od naszej szkoły jest ścieżka rowerowa, szybko dotarliśmy do Ośrodka Sportu i Rekreacji na ul. Kolnej. Tam pływaliśmy, zjeżdżaliśmy na zjeżdżalni, bawiliśmy w wodnego berka. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na chwilę jeszcze na placu zabaw i zjedliśmy lody. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

 

dzień z wychowawcą_12

 

Wycieczka do Warszawy

 

Na początku czerwca klasy II i III b pojechały pociągiem Pendolino do stolicy. Podróż pociągiem zaostrzyła nasze apetyty na podbój Warszawy. W stolicy byliśmy zaraz po dziesiątej, przeszliśmy pod Pałac Kultury i Nauki, gdzie spotkaliśmy się z naszym przewodnikiem i założyliśmy słuchawki, dzięki którym mogliśmy lepiej uczestniczyć w zwiedzaniu miasta. Widok z XXX piętra Pałacu Kultury był niesamowity. Ponieważ w planie naszej wycieczki była Warszawa widokówkowa, więc po kolei odwiedzaliśmy najważniejsze obiekty stolicy. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza widzieliśmy zmianę warty, zrobiliśmy sobie zdjęcia przed Pałacem Prezydenckim, później przeszliśmy Krakowskim Przedmieściem na Stare Miasto. Pośród odnowionych, pięknie pomalowanych kamieniczek zobaczyliśmy pomnik Syrenki, widzieliśmy też Pomnik Małego Powstańca. Po tak wyczerpującej wycieczce udaliśmy się na pyszne lody, a wracając niektórzy „wykąpali się” we wspaniałych fontannach. Wracając na dworzec skorzystaliśmy jeszcze z placu zabaw i po kolacji wsiedliśmy do pociągu. Pomimo tego, że byliśmy zmęczeni w drodze powrotnej dopisywały nam humory i bawiliśmy się doskonale. Według wielu z nas była to najlepsza wycieczka.

 

Warszawa_1

 

 

Klasa 3b w Straż Pożarnej

Chcąc lepiej poznać pracę strażaków udaliśmy się do Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 2 w Krakowie, gdzie zapoznano nas z podstawowymi zadaniami jakie pełni Straż Pożarna. Podzielono nas na dwie grupy, każda udała się z wyznaczonym strażakiem w teren. Zobaczyliśmy tzw. Bezpieczny Domek, czyli miejsce gdzie wszystko zostało przygotowane i zaplanowane tak, żeby dzieci łatwiej zrozumiały jakie niebezpieczeństwa czyhają na nie w domu, ale nie tylko. Zobaczyliśmy także cały sprzęt, którego używają strażacy w swojej pracy, wsiedliśmy do wozu strażackiego i zrobiliśmy sobie zdjęcia. Wiemy już dużo więcej o pracy jaką wykonuje strażak, jest to ciężka i niebezpieczna praca, ale jej wykonywanie przynosi dużo satysfakcji.

Straż 3b_8

 Piknik Rodzinny 2018 r.

Szkolny Piknik Rodzinny odbył się 19 maja dzięki zaangażowaniu rodziców i nauczycieli. Wiele wstępnych pomysłów i planów udało się zrealizować już w tym roku. W trakcie imprezy dzieci i dorośli mogli skorzystać z mnóstwa przygotowanych atrakcji: jazdy „L”, strzelania z łuku, podchodów, gry w piłkę nożną, koszykówkę, zabawy balonami z wodą, aerobiku, warsztatów na perkusji, zajęć artystycznych, malowania twarzy, zajęć kulinarnych, zabaw przy muzyce. Dla tych którzy wolą spokój, zapewniliśmy ciche czytanie, symultanę szachową i doświadczenia. Z pikniku nikt nie mógł wyjść głodny, dla każdego przewidziano poczęstunek w postaci ciast, deserów, słodkich przekąsek, sałatek oraz grilla. Wszystkim bardziej i mniej zaangażowanym składany serdeczne podziękowania J.

 

Piknik Rodzinny_31

 

 

Wycieczka klas IV-VII do Tokarni i Sobkowa

 

Dnia 24 maja uczniowie klas IV – VII wybrali się na wycieczkę do Tokarni i Sobkowa. W pierwszej części wycieczki odwiedziliśmy Skansen Wsi Kieleckiej -miejsce, w którym zatrzymał się czas. Dzięki tej wizycie uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądała dawna wieś na Kielecczyźnie. Szczególne zainteresowanie wzbudziły wiatrak oraz wnętrze dworu. Kolejnym etapem naszej wycieczki był Sobków. Najpierw uczniowie spotkali się z zamkowym kasztelanem, który w barwnej opowieści przybliżył im historię tego miejsca i życie jego dawnych mieszkańców. Potem mieli okazję przejechać się konno oraz bryczką. Szczególnie druga atrakcja cieszyła się dużym zainteresowaniem dzieci! Uczniowie uczestniczyli również w pokazie sokolniczym i mieli okazję zapoznać się z różnymi gatunkami ptaków, hodowanymi na zamku. Wycieczkę zakończył grill. Posileni kiełbaskami, zadowoleni i wzbogaceni o nowe doświadczenia wróciliśmy do Krakowa!

 

Sobków i Tokarnia_68

 

Wizyta klasy IV i VI w Klockolandzie

 Dnia 18 maja uczniowie klasy IV i VI wybrali się do Centrum Nauki i Zabawy-Klockoland. Najpierw wzięli udział w warsztatach: „Laboratorium Profesora Klockowskiego”. Podczas nich mieli okazję dowiedzieć się m.in. przed kim ucieka papryka i dlaczego banknot wyjęty z ognia nie spłonął. Prowadzący zajęcia umożliwił dzieciom samodzielne wykonanie niektórych doświadczeń. Następnie uczniowie mieli zajęcia w strefie warsztatowej, gdzie tworzyli konstrukcje z klocków LEGO – katapulty, a następnie z ich użyciem strzelali do celu.

Ciekawym elementem na terenie Klockolandu jest wystawa robotów z klocków LEGO. W ostatniej części wizyty uczniowie mieli możliwość swobodnego działania i eksperymentowania w interaktywnej strefie edukacyjno-rozrywkowej.  

klockoland_9

 SZACHY W SZKOLE

Uczniowie naszej szkoły rozwijają swoje pasje uczestnicząc w zajęciach dodatkowych, na których doskonalą umiejętność gry w szachy. Dzieci w klasach I-III mają lekcje w ramach innowacji „Edukacja przez szachy w szkole” podczas których wprowadzani są w tajniki tej trudnej gry. Nasi szkolni szachiści biorą udział w wielu różnych konkursach m.in. Turniej Szachowy w Niepołomicach,  „Szachowa Wiosna”, Drużynowy Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora SP 62 Kraków, Turniej szachowy w Rzeszowie. Bardzo cieszymy się, że uczniowie tak chętnie włączają się w dodatkowe aktywności i poświęcają swój czas na pielęgnowanie pasji i zainteresowań. Życzymy dalszych sukcesów!

 

szachy_1

 

„Pamięć Pokoleń” - kl. 3b na Cmentarzu Rakowickim

Kontynuując program „Pamięć Pokoleń” w maju klasa 3b uporządkowała, zapaliła znicze i złożyła kwiaty na grobach poległych za ojczyznę legionistów. Chwała ich bohaterstwu!

Wizyta klasy IV w Muzeum Etnograficznym

 Czy można coś kupić nie używając pieniędzy? Bez jakich przedmiotów nie wyobrażali sobie życia dawni mieszkańcy okolic Krakowa? Czym różni się targ od galerii handlowej? Popyt, podaż, biznesowe ryzyko oraz inne czynniki ekonomiczne. Na te pytania odpowiadali uczniowie klasy IV uczestnicząc w warsztatach „Na targu. Gra ekonomiczna.” Dzieci wcieliły się w rolę rzemieślników i kupców handlując swoimi towarami na placu handlowym. Niektórzy odkryli w sobie prawdziwą „żyłkę do interesów”. 

 

etnograficzne4_4

  Klasa 3b z wizytą w Wojewódzkiej Komendzie Policji

 W kwietniu odwiedziliśmy Wojewódzką Komendę Policji w Krakowie. Nasi chłopcy czuli się jak ryby w wodzie, co zresztą widać na zdjęciach, ale my dziewczyny też nie pozostawałyśmy w tyle. Na początku mieliśmy okazję zakuć się kajdankami i ubrać wyposażenie używane w codziennej pracy policjanta prewencji, ale i pooglądać różne modele używanej przez nich w akcji broni. Później udaliśmy się do antyterrorystów, gdzie pokazano nam niektóry możliwości najnowszej generacji sprzętu elektronicznego, dowiedzieliśmy się również na czym polega ich praca. Następnie każdy z nas odcisnął swoje palce zgodnie z zaleceniem pracownicy laboratorium kryminalistycznego. Pani opowiedziała nam o tym na czym polega jej praca oraz w jaki sposób i jakie ślady pozostawiają ludzie na miejscu przestępstwa. Na koniec udaliśmy się do pracowników ruchu drogowego. Każdy mógł usiąść w samochodzie policyjnym, zrobić sobie zdjęcie na motorze, założyć okulary dzięki którym zobaczył jak widzi człowiek, który jest nietrzeźwy. Wizyta dostarczyła nam wielu pozytywnych wrażeń, a niektórzy wiedzą już co będą robić w przyszłości.

 

policja 3b_5

 

 Laureaci wojewódzkiego konkursu „Losy żołnierza i dzieje Oręża polskiego w latach 1887 – 1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej”

Serdecznie gratulujemy uczniom naszej szkoły uzyskania tytułu laureata w wojewódzkim konkursie „Losy żołnierza i dzieje Oręża polskiego w latach 1887 – 1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej”. Nasi laureaci to: Mateusz F. z klasy VII, Zuzanna G. z klasy V (najmłodsza laureatka w województwie) i Kamil G. z klasy VII. Jako społeczność szkolna jesteśmy z nich bardzo dumni i gratulujemy sukcesu, który jest szczególnie ważny w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Program „Pamięć Pokoleń”

Nasza szkoła przystąpiła do programu „Pamięć Pokoleń”. Jest to program Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, polegający na zorganizowaniu stałej opieki nad miejscami pamięci narodowej, w tym nad grobami osób zasłużonych w walce o niepodległość Rzeczypospolitej oraz ofiar systemów totalitarnych. Objęliśmy swoją opieką dwa groby legionistów na Cmentarzu Rakowickim – Piotra Kantarka i Karola Jurkiewicza. Klasa IV, jako pierwsza wybrała się na miejsce, by wykonać drobne prace porządkowe, zapalić znicze, zostawić kwiaty. 

Pamięć o osobach zasłużonych dla niepodległości oraz o wydarzeniach ważnych dla historii Polski stanowi istotny element wychowania młodzieży w duchu miłości do Ojczyzny i szacunku dla narodowej pamięci.

 

ŚWIĘTO WIOSNY - POKAZ PASJI I TALENTÓW 

22 marca w naszej szkole odbył się Dzień Wiosny i pokaz pasji i talentów! Było kolorowo i niezwykle muzycznie! 

Cała imprezę otworzył wiosenny pokaz mody, a następnie wielu uczniów naszej szkoły zaprezentowało swoje pasje i talenty. Uczniowie śpiewali, tańczyli, recytowali wiersze, grali na różnych instrumentach oraz opowiadali o swoich pasjach np. o hodowli gekonów. Niezwykły występ zafundował szkolnej publiczności nadzwyczaj utalentowany pierwszoklasista - perkusista, który trzema popisowymi numerami podbił serca widowni! 

Pod sam koniec rozwiązany został konkurs na najpiękniejszą palmę wiosenno-wielkanocną. Nagrodzeni otrzymali książki, puzzle i kolorowe pisaki.

wiosna_50

 

PIRAMIDY GIMNASTYCZNE NA LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO 

Na lekcji wychowania fizycznego uczniowie wykonywali przy asekuracji nauczyciela piramidy gimnastyczne. Piramidy pozwalają wykorzystać umiejętności gimnastyczne uczniów, gibkość, zwinność, równowagę, siłę i koordynację ruchową. Jednocześnie uczniowie współdziałają w grupie ucząc się polegać na sobie, wzajemnie się asekurować i wspierać, by stworzyć wspaniały gimnastyczny pokaz.

 

piramidy_18

 

 

Dziękujemy wszystkim, szczególnie Radzie Rodziców za pomoc i zaangażowanie w organizacji balu karnawałowego 2018 "Dziki Zachód"

Iwona Markowicz, Monika Tylka 

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KLASIE 3B

Jak co roku zaprosiliśmy naszych dziadków na uroczyste świętowanie Dnia Babci i Dziadka. W hotelu Bona zorganizowaliśmy przyjęcie z mnóstwem słodkości, owoców, napojami ale przede wszystkim dobrą zabawą. Oczywiście to wszystko mogło się odbyć dzięki zaangażowaniu i współpracy naszych rodziców. Uroczystość rozpoczęliśmy od rodzinnego rapu, później daliśmy wspólny występ połączony z życzeniami i wręczeniem prezentów. Druga część naszej uroczystości była związana z bajkami i baśniami. Najpierw w grupach przedstawialiśmy wybrane przez siebie bajki, tylko za pomocą gestów i mimiki twarzy, dziadkowie musieli zgadywać ich tytuły i poradzili sobie świetnie, pewnie my też byliśmy doskonałymi aktorami. Brawo My. Później nasza Pani czytała fragmenty różnych bajek i baśni, a dziadkowie odgadywali ich tytuły. Na zakończenie był konkurs, w którym my też braliśmy udział. Pani położyła na krzesłach ilustracje do bajek i rekwizyty kojarzące się z nimi, my musieliśmy je szybko przynieść dziadkom, a oni mieli napisać ich tytuły. Tylko jednej osobie z gości udało się odgadnąć wszystkie tytuły. Zarówno my, jak i nasi dziadkowie dobrze bawiliśmy się. Szkoda, że to już ostatnia taka uroczystość.

 

dzień babci i dziadka_6

 

WYSTAWA SZOPEK KRAKOWSKICH 

W styczniu klasa 3b udała się na wycieczkę do Muzeum Historycznego na wystawę szopek. Obejrzeliśmy niesamowite dzieła młodszych i starszych szopkarzy. Wysłuchaliśmy historii związanych z konkursem i wystawą szopek. Pan przewodnik opowiedział nam o tradycjach szopki krakowskiej. W trakcie oglądania, wskazywaliśmy charakterystyczne elementy, które pojawiają się w naszych szopkach czyli zabytki Krakowa, ciekawe postacie historyczne, znani i sławni krakowianie. Najbardziej zainteresowała nas szopka z klocków lego, chyba każdy chłopak chciałby mieć tyle klocków. Na zakończenie, przewodnik zaprosił nas do osobnej sali, gdzie mogliśmy sami zaprojektować własną szopkę. Wychodząc, czekała nas miła niespodzianka, bo babcia naszej koleżanki poczęstowała nas wszystkich obwarzankami. Tak więc było coś dla ducha i dla ciała.

 

szopki_5

 

WARSZTATY W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM

"NA TARGU. GRA EKONOMICZNA"

09 stycznia 2018r. klasa VI brała udział w warsztatach w Muzeum Etnograficznym. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, czym się różni targ od galerii handlowej oraz bez jakich przedmiotów nie wyobrażali sobie życia dawni mieszkańcy okolic Krakowa. Szukali odpowiedzi na pytanie czy można coś kupić bez używania pieniędzy. Podczas zwiedzania wcielali się w dawnych mieszkańców i poznawali zawody przez nich wykonywane. Pod koniec zajęć mogli nabytą wiedzę wykorzystać na targu.

 

Muzeum Etnograficzne kl.6_1

 

JASEŁKA

22 grudnia zebraliśmy się na wspólne szkolne kolędowanie. Uczniowie z różnych klas razem z Panią Renatą przygotowali jasełka, a Pani Mirka czuwała nad doborem kolęd. Na środku Sali wigilijny stół przypominał nam o tym, że to czas, kiedy nikt nie powinien być sam, a uboga stajenka z Maryją i Józefem była żywym dowodem bożonarodzeniowej tradycji. W czasie przedstawienia jasełkowego pusty stół stopniowo napełniał się wciąż nadchodzącymi osobami. 

Wspólnie przy dźwiękach fletów i skrzypiec śpiewaliśmy najpiękniejsze kolędy. Uczniowie mieli okazję zaprezentować wtedy swoje muzyczne talenty. 

Po jasełkach udaliśmy się do naszych sal, aby w swoim gronie razem z wychowawcą klasowo świętować wigilię klasową.

jasełka_20

 

 

WIGILIA W KLASIE 3B 

Już po raz trzeci spotkaliśmy się na wspólnej Wigilii i kolędowaniu. Chętne dzieci zaprezentowały swoje talenty muzyczne grając lub śpiewając kolędy i pastorałki. Później już wszyscy włączyliśmy się do śpiewania. W trakcie naszego spotkania można było wziąć też udział w świątecznym bingo i wygrać np.: „Opowieść wigilijną”. Przedświąteczne spotkanie w miłej i życzliwej atmosferze szybko dobiegło końca. Kolejne Boże Narodzenie już za rok.  

wigilia 3b_8

 

MIKOŁAJKOWA WYCIECZKA KL.2 I 3b DO PACANOWA

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie to niezwykłe miejsce. Możne tam spotkać bohaterów większości polskich bajek, ale i charakterystyczne postacie z bajek całej Europy. Po krainie bajek jeździ pociąg, którym i my podróżowaliśmy. Za oknami oglądaliśmy niezwykłe zjawiska, bo jechaliśmy zarówno po lądzie, płynęliśmy pod wodą i lecieliśmy w powietrzu. Dotarliśmy do miejsca, z którego nie było wyjścia. Na szczęście znaleźliśmy klucz do drzwi. Naszym oczom ukazał się piękny widok scenerii z baśni Andersena. Trafiliśmy też do krainy Soria Moria, gdzie drzwi otworzyły się same. Od razu powiało chłodem, bo znaleźliśmy się w Skandynawii. Nagle powiał mroźny wiatr, a z góry prószył śnieg. Było naprawdę zimno. Żeby wejść dalej musieliśmy odgadnąć zagadkę, dopiero wtedy mogliśmy udać się w dalszą drogę. W czasie podróży po tej zimnej krainie zbieraliśmy lodowe kostki, które należało przechować, aby rozwiązać ostatnie zadanie. Nam się powiodło. Wycieczka pełna niezapomnianych wrażeń. 

Pacanów_22

KONKURS "NACZELNIK W SUKMANIE"

W dniu 30 listopada 2017 roku uczniowie klasy VII godnie reprezentowali naszą Szkołę podczas wojewódzkiego konkursu poświęconego Tadeuszowi Kościuszce, "Naczelnik w sukmanie", zorganizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie. Mateusz, Maks, Kamil W. i Kamil G. rywalizowali z siódmoklasistami i uczniami gimnazjów. Szczególnie gratulujemy Kamilowi W., który w dniu 6 grudnia wziął udział w rundzie finałowej konkursu.

LEKCJA W MUZEUM PRZYRODNICZYM

30 listopada uczniowie klasy VI wybrali się na niecodzienną lekcję do Muzeum Przyrodniczego Instytutu Semantyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie. Podczas zwiedzania Muzeum dowiedzieliśmy się, jak wyglądał nosorożec włochaty, podziwialiśmy przepiękne minerały i  miające setki milionów lat skamieliny,  mogliśmy się przekonacć dlaczego pająki to bardzo pożyteczna grupa zwierząt, poznaliśmy zwierzęta żyjące w środowisku wodnym, m.in. krewetki czyszczące, piranie czy aksolotla. Po zwiedzaniu wzięlismy udział w warsztatach "Porównanie budowy gadów i płazów". Tam mieliśmy okazję dotknąć i przyjrzeć się z bliska żywym okazom gadów i płazów oraz poznać ich zwyczaje i przystosowanie do życia w środowisku.

Muzeum Przyrodnicze_11

 

OGÓLOPOLSKI KONKURS HISTORYCZNY 

6 listopada 2017 roku siedmioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w XIII Ogólnopolskim Konkursie Historycznym im. Majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887 – 1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej”. Wszystkim biorącym udział uczniom gratulujemy wiedzy historycznej. Szczególnie gorąco gratulujemy tym, którzy osiągnęli bardzo wysokie wyniki i zakwalifikowali się do etapu rejonowego: Mateuszowi F. (kl.VII), Zuzannie G. (kl.V), Kamilowi G. (kl.VII) i Michałowi J.(kl.V). Życzymy dalszych sukcesów i trzymamy kciuki w styczniu.

 

KRAKOWSKA OLIMPIADA SZACHOWA

Uczniowie kl. III A uczestniczący w projekcie „Edukacja przez szachy w szkole” godnie reprezentowali naszą szkołę biorąc udział w Krakowskiej Olimpiadzie Szachowej.

Dziewczęta w składzie: Amelia Balon, Maja Chmura, Urszula Urbanek; chłopcy w składzie: Dominik Kowaliczek, Jakub Rogowiec, Piotr Zwolak.

Dziewczęta wywalczyły 16 miejsce na 26 szkół.

Turniej dostarczył wiele emocji. Uczniowie mocno przeżywali zarówno swoje porażki jak i zwycięstwa.

 

Szachy_6

 

 SĄD NA SYZYFEM - lekcja języka polskiego

W jeden z październikowych dni sala klasy 5 zamieniła się w w salę sądową. W czasie lekcji odbyła się rozprawa, w czasie której sądzono mitologicznego Syzyfa, w którego znakomicie wcielił się Wojtek z kl.5. Oskarżycielem była doskonale przygotowana do swojej roli Zuzia, która na sali sądowej rzucała argumentami świadczącymi na niekorzyść Syzyfa niczym Zeus gromami! W roli obrońcy winnego wystąpiła Marta. W czasie rozprawy przesłuchano wielu mitologicznych świadków – Hermesa, Tanatosa, Hadesa, Charona, żonę Syzyfa, a także samego Zeusa. Nad przebiegiem rozprawy czuwała sędzina – Oliwia, która wysłuchawszy obus tron, skazała Syzyfa, uznając go za winnego.

To była bardzo ciekawa lekcja, w całości przygotowana przez…samych uczniów! 

sąd na Syzyfem_9

 

 

"ZIELONA SZKOŁA" KL.3a I 3b W PIWNICZNEJ

Z końcem października klasy trzecie wyjechały na „zielona szkołę”. W czasie naszego pobytu w Piwnicznej uczestniczyliśmy w różnorodnych zajęciach organizowanych przez wychowawców ośrodka, zarówno na jego terenie, jak i w plenerze. Braliśmy udział w konkursie bajkowym, „1 z 10”, fryzur, talentów, sportowym, plastycznym. Zwiedziliśmy wytwórnię wody mineralnej „Piwniczanka”, muzeum regionalne, odwiedziliśmy ośrodek misyjny, byliśmy na wycieczce w Krynicy. W czasie ogniska śpiewaliśmy piosenki i  graliśmy. Cały czas mieliśmy kompleksowo zorganizowany, niektórzy z nas narzekali, że mają mało wolnego, za to nasze Panie uważały, że dzięki temu nic złego nam się nie stanie. Ciekawe dlaczego…?

Piwniczna_27

SPOTKANIE Z PRZYRODĄ

W dniu 19.10.2017 r. uczniowie klasy Ib  uczestniczyli w zajęciach plenerowych. Pod opieką wychowawcy oraz Pani Katarzyny Rzepki uczącej przyrody w naszej szkole, dzieci mogły obserwować naturę i zmiany jakie w niej zachodzą jesienią. Wyposażeni w lupy, lornetki i taśmy pomiarowe, uczniowie prowadzili wnikliwą obserwację drzew, ptaków oraz drobnych owadów zamieszkujących pobliski lasek i łąkę. Dzięki temu uczniowie mogli poszerzyć swoją widzę i umiejętności praktyczne, posługując się właściwie zabranymi przyrządami. 

 

Spotkanie z przyrodą_5

 WYCIECZKA DO SANDOMIERZA

19 października klasy IV, V i VI miały niezwykłą przyjemność wybrać się na jednodniową wycieczkę do Sandomierza. Wyjechaliśmy z samego rana. Pogoda sprzyjała nam od samego początku. Świeciło piękne słońce i było naprawdę ciepło. W tej jesiennej aurze dojechaliśmy do Sandomierza ok. godz.11:00. Od razu przystąpiliśmy do zwiedzania nowego miejsca. Razem z przewodnikiem spacerem udaliśmy się na sandomierski rynek, który wielu z nas rozpoznało z serialu o ojcu Mateuszu. Zobaczyliśmy Bramę Opatowską ze wspaniałym tarasem widokowym na panoramę miasta i Wisłę, piękną katedrę, wąwóz, przeszliśmy trasą podziemną, poznając przy tym piękną legendę o młodej Halinie Krępiance, która wprowadziła podstępem do lochów wrogich Tatarów i razem z nimi zginęła. Przy okazji na rynku mogliśmy także być widzami ulicznego przedstawienia sandomierskiej legendy wykonanej przez uczniów jednej z tamtejszych szkół. Po skończonym zwiedzaniu mieliśmy chwile na zakup pamiątek i drobnych przekąsek.

Pełni wrażeń i zmęczeni wieczorem wróciliśmy do Krakowa.

Sandomierz_49

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

Dnia 13 października obchodziliśmy Święto Komisji Edukacji Narodowej, potocznie zwanym Dniem Nauczyciela, zaś pierwszoklasiści złożyli uroczyste Ślubowanie. Rodzice, koledzy i koleżanki oraz nauczyciele zgromadzeni w sali gimnastycznej towarzyszyli najmłodszym uczniom, w tak ważnej w Ich życiu chwili – uroczystym przyjęciu w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 54 w Krakowie.

ślubowanie_5 ślubowanie_6

WYCIECZKA PO KRAKOWIE KL.3b 

Korzystając z uroków wczesnej jesieni, wybraliśmy się na spacer po naszym pięknym, starym mieście. W trakcie podróży po Drodze Królewskiej, poza przewodnikiem, towarzyszył nam „pomocnik” w postaci książeczki z zaznaczonymi punktami, gdzie mieliśmy dotrzeć, a także zadaniami do wykonania. Podróż rozpoczęliśmy na Placu Matejki, później przeszliśmy do Barbakanu i murów obronnych, następnie ulicą Floriańską na Rynek. Obejrzeliśmy wystawę pod kościołem św. Wojciecha i po zakupach w Sukiennicach byliśmy już tak zmęczeni, że drugą część wycieczki postanowiliśmy przełożyć na wiosnę. Cóż, podróże kształcą, ale i męczą. 

Droga Królewska_8

WYCIECZKA KL. 1a DO ZOO

8 października 2017 r. kl. I A wybrała się na wycieczkę do krakowskiego ZOO. Zwiedzanie zajęło nam ok. 1.5 godz.. Spacerując alejkami mogliśmy poznawać i podziwiać gatunki zwierząt z różnych stron świata. Wielką radość sprawiło dzieciom oglądanie słoni, żyraf, małpek… W mini ZOO mogliśmy nie tylko dotknąć, pogłaskać ale i nakarmić zwierzęta marchewką przygotowaną przez pracowników ZOO.

Pobyt w ZOO dostarczył wiele radości. Był dla dzieci wspaniałą lekcją przyrody, przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

 

zoo_10

 

UROCZYSTOŚĆ ŚLUBOWANIA KLAS PIERWSZYCH

13 października 2017

8.15 - Msza Święta dla uczniów klas I

9.00 - uroczystość na sali gimnastycznej

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

28 września 2017 r. w naszej szkole przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego.
Były one poprzedzone kampanią, w trakcie której kandydaci przygotowali swoje plakaty wyborcze i prezentowali swoje programy. Do głosowania byli uprawnieni wszyscy uczniowie szkoły. W tym dniu głos oddało 194 uczniów, którzy wybierali swoich przedstawicieli spośród 4 kandydatów. Komisja wyborcza czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania, a po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów. Nauczycielami nadzorującymi przebieg wyborów byli opiekunowie  Samorządu Szkolnego Pani Joanna Ślązak oraz Pani Renata Czelny-Kawa.

Zgodnie z Regulaminem Samorządu Uczniowskiego w skład samorządu weszły trzy osoby o największej liczbie głosów z następującym przydziałem czynności w bieżącym roku szkolnym:

Przewodnicząca Samorządu Szkolnego – KLARA MATYSIK – uczennica klasy VII
Zastępcy przewodniczącego – MATEUSZ CZECHOWSKI – uczeń klasy VI

                                          WOJCIECH GRABSKI – uczeń klasy V. 

wybory do SU_1

 

WIZYTA W RADIU RMF

We wrześniu klasa 3b udała się na wycieczkę do jednej z najbardziej znanych rozgłośni radiowych w Krakowie.  Poznaliśmy pracę dziennikarzy radiowych, operatorów sprzętu technicznego, byliśmy w studiu, z którego nadawane są wiadomości. W czasie naszej wizyty dyżur radiowy pełniła Pani Ewa Kwaśny, z którą zrobiliśmy sobie zdjęcie. Może w przyszłości ktoś z nas zostanie dziennikarzem…

 

RMF_10

 

 

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Dnia 26 września odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Tym razem spotkaliśmy się w dwóch turach. Najpierw zmagania językowe rozpoczęły klasy IV-VII. Dwóch przedstawicieli z każdego oddziału rywalizowało w trzech zadaniach. Musieli zmierzyć się z odszukiwaniem angielskich słówek w słowniku, zgadywać pochodzenie polskich słów, np. cyfra, cegła makijaż czy fiskus. Ostatnim zadaniem było odszukanie ukrytych wśród ich klasowych kolegów stolic i dopasowanie ich do państw, które znaleźli w swoich kopertach. Rywalizacja była zaciekła, wspomagana głośnym dopingiem. Zakończeniem naszego wydarzenia w klasach starszych była grupowa prezentacja piosenek i wierszyków w języku angielskim przygotowana przez uczniów. Klasa VII, która w tym roku rozpoczęła przygodę z niemieckim, zaprezentowała dodatkowo wierszyk w tym języku.

Klasy I-III również miały okazję na zabawę z angielskim. Uczniowie klas starszych przygotowali krótkie scenki z popularnych bajek, które odegrali przed swoimi młodszymi kolegami. Dzieci z łatwością rozpoznawały znane historyjki, jak również poznawały ich angielskie nazwy. Śpiewaliśmy również znane wszystkim angielskie piosenki „Old MacDonald had a farm” i „If you’re happy”. Na zakończenie uczniowie wspomagani przez swoich wychowawców, podobnie jak koledzy ze starszych klas, odgadywali pochodzenie polskich słów.

Zabawa była bardzo udana!

DJO_48

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

Uroczystą mszą świętą poprzedziliśmy inaugurację kolejnego roku w naszej szkole. Na sali gimnastycznej klasa 3b zaprezentowała krótki program artystyczny, którym powitała zarówno uczniów jak i nauczycieli. Ciepłe słowa usłyszeli nowi uczniowie naszej szkoły. Po raz drugi naukę w klasie pierwszej rozpoczęły dwie klasy. Czujemy dumę, bo to oznacza, że do naszej szkoły "chce się chodzić".

Dziękujemy i życzymy wszystkim wielu sukcesów w nowym roku szkolnym.

 

rozpoczęcie_1

 

 UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

04.09.2017 godz. 9.30 - Msza Święta w Kaplicy

                                 godz. 10.15 - uroczystość na sali gimnastycznej

 W tym dniu świetlica jest czynna od 7.00 do 17.00

 

RELACJA WOLONTARIUSZA SZLACHETNEJ PACZKI 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 23.06.2017

08.00 - Msza Święta w Kaplicy

09.00 - Uroczystość na sali gimnastycznej

Zebranie organizacyjne

W dniu 21.06.2017r. (Środa)  o godz. 17.00  w Szkole Podstawowej nr 54 w Krakowie odbędzie się zebranie organizacyjne rodziców dzieci z przyszłorocznej klasy pierwszej.

Dzień z wychowawcą w klasie 2b

W czwartek przed zakończeniem roku szkolnego pojechaliśmy na wycieczkę do zoo. Pogoda była piękna, więc na ten sam pomysł wpadły też inne szkoły. Pełnym "po brzegi" autobusem dojechaliśmy do celu i szybko postanowiliśmy "pozbyć się" pieniędzy, które otrzymaliśmy od rodziców. Jeszcze przed wejściem do zoo, skorzystaliśmy z możliwości zrobienia zakupów i zaopatrzeni w potrzebne (naszym zdaniem) artykuły śmiało mogliśmy już zobaczyć to, po co przyszliśmy. Zwiedziliśmy całe zoo, oglądnęliśmy karmienie słoni, niektórzy pierwszy raz zobaczyli nowy nabytek krakowskiego zoo - pingwiny, byliśmy też w mini-zoo i na placu zabaw. W drodze powrotnej musieliśmy przepuścić jeden autobus  ze względu na olbrzymi "tłok", jednak do szkoły wróciliśmy zadowoleni (chociaż spóźnieni). Zaraz wakacje, ale kolejne wycieczki czekają nas już w przyszłym roku.

ZOO_1

 

Realizacja programu „Bieg po zdrowie” z zakresu edukacji antytytoniowej

W roku szkolnym 2016/2017 klasa 4 realizowała na lekcjach przyrody nowy program antytytoniowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie” – I edycja. Program opracowany został przez  Główny Inspektorat Sanitarny. 

Główne cele programu:

- opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży

- pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.

- zwięk­szanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kon­tekście szkodliwości palenia papierosów.

 Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane były za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących. Podstawą zajęć było stymulowanie kreatywności i aktywności. 

Podczas cyklu zajęć dzieci:

- dyskutowały o skutkach palenia

- wymieniały się doświadczeniami, spostrzeżeniami, refleksjami i pomysłami

- przeprowadzały wywiady z osobami niepalącymi

- liczyły koszty palenia papierosów

- pracowały w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów

- tworzyły komiks z bohaterami programu

 

bieg po zdrowie_14

 

Dzień Truskawki

 

Zgodnie z naszym wewnętrznym programem „Dbam o kolegów, siebie i otoczenie” miesiąc maj przebiegał pod hasłem "Jem kolorowo".  Z tej okazji 30.05 zorganizowano DZIEŃ TRUSKAWKI.

Poprzez gazetki i tablicę informacyjną zapoznano uczniów i rodziców z wartościami odżywczymi i właściwościami zdrowotnymi truskawki (właściwości antynowotworowe i antymutagenne, walka ze złym cholesterolem, duża liczba witamin i minerałów). 

W ramach imprezy odbyły się konkursy: 

a) Moda truskawkowa – truskawkowe przebranie. 

b) Konkurs literacki "Oda do truskawki." 

c) Konkurs plastyczny "W krainie truskawek." 

d) Konkurs kulinarny "Przepis na ciekawą potrawę z truskawek.” 

Po imprezie wszyscy uczniowie w szkole w swoich klasach sporządzali pyszne koktajle, szaszłyki  lub sałatki owocowe z truskawkami. 

Laureaci konkursów otrzymali nagrody - dyplomy i magnesy na lodówkę z logo truskawki i hasłami zdrowotnymi: „Truskawka dla serca”, „Truskawka bomba witamin”,  „Truskawka bomba minerałów”.

dzień truskawki_30

 

WYCIECZKA KLASY 1 I 2B DO PSZCZYNY

W maju klasa II b i I pojechały na całodzienną wycieczkę do Pszczyny. Dzień był pochmurny, a od rana padało. Trochę „z duszą na ramieniu” wyruszyliśmy autokarem, zastanawiając się po drodze co do dalszej podróży. Na szczęście szybko zza chmur wyszło słońce i pogoda zmieniła się  zanim dojechaliśmy na miejsce.  Pierwszym punktem naszej trasy wycieczkowej było Muzeum Prasy Śląskiej, wielu z nas po raz pierwszy zobaczyło i usłyszało w jaki sposób kiedyś drukowano  książki. Każdy mógł „posmakować” samodzielnego wykonania odbitki drukarskiej. Oj, ciężka to była praca. Później przeszliśmy przez park do skansenu wsi pszczyńskiej. Muzeum na świeżym powietrzu było naprawdę imponujące. Zobaczyliśmy chaty i inne zabudowania oraz sprzęty, którymi posługiwano się przed laty. Miły pan przewodnik zapoznał nas z codziennym życiem na wsi kilkadziesiąt lat wcześniej. Następnie udaliśmy się do zagrody żubrów, gdzie zobaczyliśmy także inne zwierzęta i zwiedziliśmy muzeum przyrodnicze znajdujące się na terenie zoo, a na koniec pyszne frytki i lody. Pełni niezapomnianych wrażeń wsiedliśmy do autokaru, gdzie wzięliśmy jeszcze udział w konkursie, którego tematem przewodnim było miasteczko, które odwiedziliśmy. Następna wycieczka już wkrótce…

 

Pszczyna_16

 

 

Zielona szkoła kl. 6 – Kotlina Kłodzka i Skalne Miasto Aderspach w Czechach

 

Kl. 6 pod opieką wychowawcy p. Katarzyny Rzepka i p. Moniki Tylka przebywały na Zielonej Szkole w Kotlinie Kłodzkiej w dniach 15 – 19. 05.2017 r.  Ziemia Kłodzka to jeden z najbardziej tajemniczych zakątków naszego kraju. 

Podczas pobytu na Ziemi Kłodzkiej zwiedziliśmy Kłodzko - rynek, most św. Jana, Park Miniatur w Kłodzku, Wambierzyce – tzw. Śląską Jerozolimę, Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie oraz Muzeum Minerałów. 

Budowaliśmy kondycję wędrując po  Górach Stołowych. Przeszliśmy przez skalny labirynt Błędnych Skał. Weszliśmy na najwyższy szczyt Gór Stołowych - Szczeliniec Wielki. Zwiedziliśmy też Skalne Miasto Aderspach w Czechach. 

Zwiedzanie Ziemi Kłodzkiej to niesamowita przygoda !  

Zieloną szkołę uważamy za bardzo udaną! 

zielona szkoła_1

 

Dzień otwarty dla dzieci rozpoczynających naukę w roku szkolnym 2017/2018

Szkoła Podstawowa nr 54 im. Juliana Tuwima w Krakowie serdecznie zaprasza dzieci wraz z rodzicami na dzień otwarty w naszej szkole, który odbędzie się w dniu 6 kwietnia 2017 roku (czwartek) o godzinie 17.00. Będzie można oglądnąć szkołę, zapoznać się z niektórymi nauczycielami i uzyskać odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania. Przewidywane zakończenie o godzinie 18.30. 

Serdecznie zapraszamy

 

 

Lekcja przyrody w kl. 4 „Sąd nad bakteriami.”

 

28 kwietnia uczniowie klasy 4 na lekcji przyrody uczestniczyli w „Sądzie nad bakteriami”. W ramach lekcji  uczniowie analizowali rolę bakterii  w przyrodzie i gospodarce człowieka. Oskarżyciel bakterii i świadkowie oskarżenia przygotowali dowody na to, że bakterie  są winne zatruciom, chorobom, czy psuciu się żywności. Obrońcy i świadkowie obrony przekonywali  wszystkich,  że „bakterie to też dobre istoty” ponieważ umożliwiają kiszenie ogórków i kapusty, produkcję jogurtów i kefirów, powodują rozkład martwych szczątków oraz w postaci szczepionek ratują życie.  Sąd uznał, że efekty szkodliwej działalności bakterii są w wielu przypadkach wynikiem zaniedbania ze strony człowieka i uniewinnił bakterie.

Lekcję zakończyliśmy degustacją produktów wytworzonych przez bakterie.

Sąd nad bakteriami był dla nas świetną zabawą! 

 

sąd nad bakteriami_25

 

 

"MAGIA W KUCHNI" - WARSZTATY W MUZEUM INŻYNIERII MIEJSKIEJ

29.03 klasa V odwiedziła Muzeum Inzynierii Miejskiej. Podczas warszatów mieliśmy okazję dowiedzieć się, jak zmieścić jajko w butelce z wąską szyjką, co kwas zawarty w produktach spożywczych może zrobić z naszymi zębami oraz co lubią drożdże. Z produktów dostępnych w każdej kuchni wykonaliśmy mały wulkan.

Po zajęciach zwiedzaliśmy wystawy muzeum, gdzie czekała na nas kolejna porcja dobrej zabawy.

 

Magia w kuchni_10

 

 

SZKOLNY DZIEŃ WIOSNY I POKAZ TALENTÓW

 

22 marca odbył się w naszej szkole Dzień Wiosny i pokaz talentów. Tego dnia było u nas bardzo kolorowo! Dzień wcześniej każda klasa losowała kolor, w którego barwach przychodziła ubrana w środowy poranek. Nasza szkoła aż tętniła całą gamą wiosennych barw! 

Dzień powitania nowej pory roku uczciliśmy wiosennym pokazem fryzur, który rozpoczął naszą szkolną uroczystość. Następnie poszczególni uczniowie zaprezentowali swoje pasje i talenty. Przeważały zdolności muzyczne, taneczne, plastyczne, śpiew oraz kolekcje lego.

Pod koniec uroczystości nastąpiło rozwiązanie konkursu na najładniejszą marzannę.

 

Oto zwycięzcy: 

Klasy I-III 

 1. Mariusz Cygan
 2. Filip Mordarski
 3. Mateusz Mółka
 4. Klasy IV-VI
 5. Magdalena Jędrychowska
 6. Marcin Kościukiewicz
 7. Piotr Ścibor

To był niezwykle kolorowy dzień!

 

Dzień Wiosny_29

 

 

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KLASIE II B

 W tym roku dzieci przedstawiły jasełka. Dzięki uprzejmości jednego z rodziców impreza odbyła się w hotelu Bona.  Świetnie przygotowani i doskonale przebrani uczniowie klasy II b wystąpili przed swoimi dziadkami. Role były większe i mniejsze, jednak najważniejsze, że chętnie przez każdego wnuczka i wnuczkę odegrane. Po złożeniu życzeń i wręczeniu upominków rozpoczęło się wspólne kolędowanie i biesiadowanie. Dziadkowie wzruszeni ściskali swoje pociechy, nie martwcie się, za rok znów się spotkamy.

 

dzień babci i dziadka 2b_13

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KLASIE 3

26.01.2017r w Klubie Kultury Kostrze odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Pani Barbara Rakowska bardzo serdecznie przywitała przybyłych gości. Uczniowie kl. III zaprezentowali wiersze oraz spektakl teatralny pt. Przygoda Świętego Mikołaja z dedykacją dla Kochanych Dziadków. Po części artystycznej każdy uczeń wręczył swoim Babciom i Dziadkom własnoręcznie malowane upominki. Uczniowie wraz z nauczycielem zaprosili Dziadków do wspólnego poczęstunku przygotowanego przez Rodziców . Dziadkowie miło spędzili czas wraz z wnukam. Składamy podziękowania naszym Kochanym Dziadkom, że każdego roku tak licznie odwiedzają nas.

 

dzień babci i dziadka kl.3_1

 

 WARSZTATY KULINARNE 

Ostatnio Pani Renata, która uczy nas języka polskiego zaproponowała nam, abyśmy cos smacznego „zgotowali". Zgłosiło się sporo chętnych do noża i widelca. A wszystko zaczęło się od tego, że w czasie jednej z lekcji języka polskiego uczyliśmy się prawidłowo zapisywać przepis, a Pani poddała pomysł, aby w czasie weekendu wypróbować przepis w praktyce. W efekcie w poniedziałek częstowaliśmy się przepysznymi wypiekami uczniów naszej klasy – 5 klasy! Ależ to była słodka lekcja!

Potem przyszła pora na warsztaty. Każdy z uczestników miała za zadanie przygotować dowolną sałatkę, kanapkę. W czasie grudniowych warsztatów dekorowaliśmy babeczki, a także przygotowaliśmy tortille.

W czasie styczniowych spotkań na tapecie był hamburger na słodko Karola z kl.5, artystyczne kanapki dziewcząt z kl.4 oraz sushi Marcina z kl.5.

Bawimy się pysznie, a przy tym uczymy łączenia zaskakujących smaków.:)

 

 

WIGILIA W KLASIE 2B

 

Podobnie jak w poprzednim roku, również w tym spotkaliśmy się wszyscy w szkole na wspólnej Wigilii z rodzicami. Jednak teraz rodzice zaskoczyli nas wszystkich, bo oni także przygotowali się do występu... i to jak. Zdjęcia nie oddają wszystkiego, ale możecie nam wierzyć, że wyglądali wspaniale. Podzieliliśmy się opłatkiem, złożyliśmy sobie życzenia, zjedliśmy świąteczną kolację i śpiewaliśmy kolędy. Mamy wspaniałych i zdolnych rodziców, którym za wszystko bardzo dziękujemy.

wigilia 2b_6

 

PODSUMOWANIE KIERMASZU

Szanowni Państwo dzięki Waszemu zaangażowaniu i wsparciu Kiermasz Bożonarodzeniowy zakończył się sukcesem. Wszystkim darczyńcom, nauczycielom oraz dzieciom, którzy swoją bezinteresowną pomocą wspierali nas w organizacji tego przedsięwzięcia SERDECZNIE DZIĘKUJEMY! Zgromadzone środki finansowe, zgodnie z założeniami kiermaszu zostaną przeznaczone na potrzeby świetlicy, między innymi zakup gier oraz pomocy plastycznych. 

Jeszcze raz dziękujemy:

nauczyciele świetlicy

 

 XV PRZEGLĄD TEATRZYKÓW DZIECIĘCYCH

02.12.2016 r. uczniowie klasy III wzięli udział w Międzyszkolnym Przeglądzie Teatrzyków Dziecięcych w Szkole Podstawowej nr 66 w Skotnikach.

Uczniowie zaprezentowali się w spektaklu " Przygoda Świętego Mikołaja".

Przegląd_1

 

Wieczór Aniołów

9 grudnia 2016 r.

Godz. 17. 00 – 18. 30

/ 18.30 – 19.00 wspólne sprzątanie/

ZAPRASZAMY DZIECI Z KLAS I - VI WRAZ Z RODZICAMI

ZAPEWNIAMY MATERIAŁY PLASTYCZNE

 /MOŻNA PRZYNIEŚĆ WŁASNE NARZĘDZIA ORAZ OZDOBY/

OSOBY ODPOWIEDZIALNE:

BARBARA RAKOWSKA

AGNIESZKA CZELADZKA – CZECH

 

MAGICZNA PODRÓŻ KLASY 2A i 2B

 

W grudniu klasy drugie wybrały się w podróż do "Magicznego Domku" w Głogoczowie. Odwiedziliśmy babciną starą szafę z garderobą, gdzie przebraliśmy się w fatałaszki sprzed wielu lat i udaliśmy się na bal. Zrobiliśmy też sobie piękne zdjęcia w starej ramie, wzięliśmy udział w warsztach z malowania baniek, bawiliśmy się w małych pokoikach z misiami i lalkami, turlaliśmy się w beczce, zabawa była wyśmienita. Na koniec odwiedził nas wysłannik świętego Mikołaja. Aniołek rozdał nam wszystkim prezenty, a my mu za nie pięknie podziękowaliśmy. 

magiczny domek_18

 

WYCIECZKA KLASY 3 DO PSZCZYNY 

Dnia 24.11.2016 r. udaliśmy się na jednodniową, autokarową wycieczkę do Pszczyny. 

Najpierw zwiedziliśmy Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Obejrzeliśmy liczne eksponaty z przełomu wieków XIX/XX, zrekonstruowane wnętrza z końca XIX i początku XX w. tj. paradne schody, salony, galerie, bibliotekę. Prywatne apartamenty książęce zauroczyły nas.

Następnie poznaliśmy” historię w drewnie zapisaną” tj. Skansen –Zagrodę Wsi Pszczyńskiej. Dowiedzieliśmy się, że na dwóch hektarach zgromadzono kilkanaście obiektów architektury drewnianej ziemi pszczyńskiej. Wyjątkowość skansenu drzemie w zabytkowych chatach, z których większość, to budowle z oryginalnych materiałów.

Lekcja przyrodnicza w Pokazowej Zagrodzie Żubrów wzbogaciła nasze wiadomości z zakresu edukacji przyrodniczej.

O godz. 15.30 wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Pszczyna_12

 

SZLACHETNA PACZKA 2016! 

Po raz kolejny bierzemy udział w Ogólnopolskiej Akcji Szlachetna Paczka!
Informujemy, że przygotowywanie Paczki stało się już tradycją w naszej szkole, ale w tym roku szczególnie zachęcamy do udziału i pomocy! Otóż ten rok szkolny jest Rokiem Wolontariatu, ponadto bierzemy udział w konkursie  - Szkolny Klub Wolontariusza i udział w akcji o charakterze ogólnopolskim to jedno z zadań.
Wiemy, że macie otwarte serca i chętnie przyłączacie się do wszelkich akcji o takim charakterze.
Prosimy włączajcie w to dzieci - to ważne, aby umiały dostrzegać wokół potrzebujących i potrafiły  się dzielić z innymi.
Liczy się każdy gest, nawet najmniejszy!
Pamiętajmy i uczmy dzieci, że dobro zawsze wraca!
Razem możemy zmienić świat na lepszy!
Jutro na stronie dziennika i na stronie Szkoły znajdziecie informacje o rodzinie i potrzebach. Będziemy prosić trójki klasowe lub inne zaangażowane osoby z każdej klasy o kontakt z wychowawcami i wybranie rzeczy, które wspólnie bądź indywidualnie zakupicie.
Żywność trwałą, środki chemiczne i artykuły szkolne zbieramy bez ograniczeń!
Ruszamy już jutro - finał akcji tradycyjnie podczas Wieczoru Aniołów - 9 grudnia ( piątek).
Przypominamy, że w paczce powinny znaleźć się tylko nowe rzeczy!
Koordynatorzy akcji w szkole,
Małgosia Kordyl ( pedagog)  i Kasia Rzepka ( nauczyciel przyrody)

 

Kod rodziny

 

LBE-2403-538203

 

Opis rodziny

 

Pani Ania (30 l.) wychowuje samotnie dwójkę dzieci: Jakuba (10 l.) i Maję (8 l.).
Pani Ania od czterech miesięcy mieszka razem z dziećmi na stancji. Mieszkanie nie jest wyposażone w podstawowy sprzęt i przez to trudno jest zwłaszcza dzieciom odnaleźć się w nowych warunkach. Brakuje im pościeli, drobnego sprzętu kuchennego, firanek, karniszy, ręczników, itp. Sytuacja taka jest wynikiem bardzo trudnego rozwodu. Pani Ania musiała opuścić dom, w którym mieszkała ze swą rodziną, wyprowadzając się mogła zabrać tylko osobiste rzeczy, odzież i zabawki dzieci. Pragnie tylko spokoju i stabilizacji, gdyż mimo rozstania z mężem w dalszym ciągu jest ofiarą przemocy psychicznej. Wielką trudnością są również finanse, pani Ania pracuje jako fizjoterapeutka, a jej wynagrodzenie, zasiłki oraz alimenty na dzieci, po odjęciu kosztów utrzymania mieszkania (razem 1420 zł) nie wystarczają na zabezpieczenie podstawowych potrzeb dzieci. Pozostaje 493 zł na osobę z czego pani Ania musi jeszcze opłacić nianię, która zajmuje się dziećmi po powrocie ze szkoły, gdy ona jest jeszcze w pracy. Dodatkowo stara się oddawać pieniądze, które pożyczyła od rodziny i znajomych, aby móc przygotować wynajmowane mieszkanie na przeprowadzkę z dziećmi.
Pomimo wielu trudności i bólu jakiego zaznała pani Ania ze strony bliskiej jej osoby, nie zatraciła w sobie pogody ducha, miłego usposobienia i cierpliwości, które jest niezbędne do walki o dobro dzieci. Pani Ania poświęca im cały swój wolny czas, którego nie ma zbyt dużo, gdyż pracuje zawodowo jako fizjoterapeutka. Natomiast dzieci nie opuszczają jej na chwilę, są w pobliżu mamy, przytulają ją i całują. Dają jej siłę do walki o lepsze jutro. Rodzina jest bardzo ze sobą blisko, łączą ją silne więzi emocjonalne i wspólny cel jakim jest spokój i bezpieczeństwo.
Największymi potrzebami rodziny jest żywność oraz środki czystości. Pani Ania dla siebie nie chce niczego, lecz widząc jak chodzi ubrana do pracy wynika, że nie ma czapki, szalika i rękawic, ale dla niej najważniejsze są dzieci, cały czas myśli aby im nic nie zabrakło i bardzo prosi o materiały szkolne dla nich, aby miały narzędzia do nauki i nie było im przykro, że ona nie może im ich zapewnić.

Uwaga: dla zachowania anonimowości, imiona członków rodziny mogły zostać zmienione

Potrzeby rodziny

I Żywność trwała:

Podstawowe produkty żywnościowe: Herbata, Kasza, Cukier, Konserwy mięsne, Kawa, Makaron, Olej, Ryż, Mąka, Dżem, Warzywa w puszkach

Inne: masło, kakao, mleko, przyprawy, sól, płatki owsiane, płatki śniadaniowe, budyń, kisiel

II Środki czystości i artykuły higieniczne

Potrzebne środki czystości: Proszek do prania, Płyn do mycia naczyń, Mydło/żel myjący, Pasta do zębów, Płyny czyszczące, Szampon, Szczoteczka do zębów

Inne: płyny do mycia hipoalergiczne, krem do rąk hipoalergiczny dla Pani Ani, która ma problemy alergiczne

III ODZIEŻ I OBUWIE

Odzież

Lp

Imię

Rodzaj (letnie/zimowe/ przejściowe)

Kategoria (bluzka, spodnie, kurtka itp.)

Rozmiar

Sylwetka

Uwagi

1

Anna

Zimowe

Kurtka, bluzki, spodnie

38

szczupła

 

2

Jakub

Zimowe, przejściowe

Kurtki, bluzy, spodnie

152 - 158

szczupły

 

3

Maja

Zimowe, przejściowe

Kurtki, spodnie, bluzki, getry

134 - 146

szczupła

 

Obuwie

 

Lp

Imię

Rodzaj (letnie / zimowe / przejściowe)

Kategoria (klapki, tenisówki, kozaki itp.)

Rozmiar

Uwagi

1

Anna

Zimowe

kozaki

39

 

2

Jakub

Zimowe, przejściowe

kozaki, obuwie sportowe

35

 

3

Maja

Zimowe, przejściowe

kozaki, obuwie sportowe

32

 

 

IV Materiały szkolne:

Zeszyty, Farbki, Papier kolorowy, Bloki, Klej, Nożyczki, Przybory do pisania, Kredki, Plastelina, Piórnik

Inne: pastele, bibuły, flamastry, przybory do geometrii (cyrkiel, kątomierz, ekierka, linijka), strugaczki. Przybory te są niezbędne dzieciom do nauki szkolnej, wielu rzeczy im brakuje, gdyż szybko się zużywają i dość dużo kosztują.

V Wyposażenie mieszkania:

Koc, Ręczniki, Pościel

Inne: ścierki kuchenne, garnek, patelnia, przybory kuchenne (noże, tłuczek do ziemniaków, chochelka, tarka do warzyw, deska do krojenia, wałek, itp.). Wszystkie te przedmioty są niezbędne aby móc przygotowywać dzieciom pełnowartościowe posiłki, a ze względu na to, że Pani Ania musiała wyprowadzić się z domu zabierając tylko osobiste rzeczy, na stancji nie ma wielu niezbędnych do funkcjonowania. W wynajmowanym mieszkaniu brakuje również karniszy i firanek, a mieszkając na parterze rodzina narażona jest na zaglądanie do okien przez przechodniów.

VI Brakujące sprzęty gospodarstwa domowego: Odkurzacz, aby móc utrzymywać czystość w domu oraz żelazko, aby można było prasować dzieciom ubrania do szkoły, ponieważ w mieszkaniu, do którego się przeprowadziła nie ma tych sprzętów.

VII. INNE POTRZEBY:

Komputer dla dzieci do nauki szkolnej, gdyż stary został w domu z którego Pani Ania z dziećmi musiała się wyprowadzić zostawiając wszystko czego się dorabiała, a w dzisiejszej dobie wiele prac domowych należy wykonywać z użyciem komputera.

VIII Szczególne upominki:

Jakub - zestaw do pływania (czepek, okulary, klapki, zatyczki do uszu); Maja - zestaw do pływania (czepek, okulary, klapki, zatyczki do uszu). Dzieci Pani Ani byłyby szczęśliwe gdyby otrzymały takie zestawy, gdyż dzięki nim mogłyby razem ze swoimi kolegami i koleżankami z klas szkolnych jeździć na basen i cieszyć się możliwością nauki pływania. Pani Ania chciałaby czapkę, szalik i rękawice na zimę, gdyż do pracy chodzi w starej skórze bez nakrycia głowy, szalika i marznie.

Najważniejsze potrzeby:

żywność trwała

często jej brakuje po opłaceniu wszystkich rachunków i oddawaniu długu u rodziny i znajomych

środki czystości

rodzina potrzebuje ich, aby móc utrzymać czystość w mieszkaniu, a Pani Ania często sprząta i myje wszystko samą wodą

materiały szkolne

są niezbędne do nauki dla dzieci, a potrzeba ich dość dużo, aby nie brakowało

 

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

W dniach 5-16 grudnia br. na terenie szkoły odbywać się będzie Kiermasz Bożonarodzeniowy, podczas którego można będzie nabyć oryginalne i niepowtarzalne ozdoby, kartki i stroiki świąteczne wykonane przez nauczycieli oraz uczniów naszej szkoły. Zebrane środki finansowe zostaną przeznaczone na potrzeby świetlicy, między innymi zakup gier oraz pomocy plastycznych.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania stoiska oraz wsparcia naszej akcji.

AKADEMIA Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 9 listopada 2016 roku obchodziliśmy w naszej szkole uroczystość z Okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Podczas akademii uczniowie naszej szkoły obejrzeli przedstawienie, wysłuchali wierszy oraz wspólnie z chórem zaśpiewali pieśni ku czci tym co polegli w walce za naszą wolność.

 

 "  Tu, gdzie jest dom nasz, twój i mój …. tu wszędzie Polska, tu - Ojczyzna!"

11 listopada_1
 

SPOTKANIE UCZNIÓW KLASY III Z WYKŁADOWCĄ JĘZYKA MIGOWEGO

 1. Rozmowa na temat uszkodzeń słuchu – co może być źródłem i jakie są konsekwencje?
 2. Ćwiczenie w parach – zrozumienie jak się czuje osoba Głucha, gdy ktoś do niej mówi.
 3. Film „Inny świat”.
 4. Sposoby porozumiewania się z niesłyszącymi – mimika, gestykulacja, język migowy; alfabet i znaki daktylograficzne (migane).
 5. Nauka alfabetu migowego
  1. Wspólne powtarzanie za prowadzącym,
  2. Indywidualne ćwiczenia w miganiu własnych imion,
  3. Rozdanie uczniom kartek do pokolorowania z rysunkiem dłoni przedstawiającej pierwszą literę imienia danego dziecka,
  4. Uczniowie kolejno migają swoje imiona.
 6. Rozmowa na temat umiejętności osób Głuchych – potrafią tańczyć tak jak słyszący, czują muzykę, rytm, wibracje .
 7. Projekcja nagrania występu niesłyszącego Krystiana w programie Mam Talent.
 8. Oglądanie krótkiego filmiku „Face dance” („Taniec twarzy”).
 9. Zwroty grzecznościowe w języku migowym – ćwiczenia w miganiu.
 10. Bank słów – miganie słów proponowanych przez uczniów, np. pory roku.
 11. Oglądanie piosenki w języku migowym „Niedziela będzie dla nas” – zwrócenie uwag na znaki migowe dni tygodnia.
 12. Zakończenie zajęć – powtórzenie znaków grzecznościowych: „dziękuję”, ‘do widzenia”.
spotkanie_2

 

LEKCJA W MUZEUM UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO

W październiku klasa V zwiedzała wystawę interaktywną "Nauki dawne i niedawne" w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wystawa pokazuje zagadnienia z dziedziny matematyki, fizyki i astronomii. 

Swoją wędrówkę rozpoczęliśmy od poznania zagadnień z dziedziny fizyki - "W świecie fal". Tutaj mogliśmy m.in. zobaczyć kształt swojego głosu.

Sala "Między bitem a abakiem" to wystawa poświęcona matematyce. Tutaj zobaczyliśmy dawne przyrządy służące do obliczeń taki jak: abak, kostki Napiera, suwak logarytmiczny oraz komputer. Mogliśmy poznać system binarny.

Ostatnia sala zatytułowana "Zmierzyć czas" poświęcona jest astronomii. Zobaczyliśmy tutaj pierwsze zegary. Najbardziej zaciekawiła nas wielka obrotowa mapa nieba. Mogliśmy zobaczyć w jaki sposób wyznaczano kiedyś szerokość geograficzną.

Po zwiedzaniu wystawy przyszedł czas na lekcję "Zabawy z liczbami". Szukaliśmy liczb pierwszych oraz uczyliśmy się czytać w myślach.

muzeum UJ_14

 

WYCIECZKA DO JASKINI WIERZCHOWSKIEJ

12 października klasa IV i V wybrały się na wycieczkę do Jaskini Wierzchowskiej niedaleko Krakowa.

Mimo że tego dnia pogoda wybitnie nie dopisywała, wyjazd należy zaliczyć do udanych. Najważniejsze było to, że wszyscy mieli dobre humory, dobrze czuliśmy się w swoim towarzystwie, a zwiedzanie jaskini przysporzyło nam czegoś i przyjemnego, i pożytecznego! 

W trakcie zwiedzania jaskini dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek dotyczących powstania jaskini, jej mieszkańców i legendy m.in o jaskiniowym deszczu. Zwiedziliśmy kilka sal jaskiniowych, a ta, która była dla nas najciekawsza, zamieszkana była przez śpiące od października do kwietnia nietoperze. Ciekawym wydarzeniem było również spotkanie z jaskiniowcem. 

Jaskinia Wierzchowska_5

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Dnia 26 września 2016 wszyscy uczniowie naszej szkoły zebrali się w jednym miejscu, aby świętować Europejski Dzień Języków.

Dzięki umiejętnościom i odwadze naszych uczniów, mieliśmy okazję wysłuchać, pięknie zaśpiewanych i zarecytowanych, piosenek oraz wierszy w różnych językach, nie tylko europejskich!

Wszystkim uczniom dziękujemy za ich występy oraz gratulujemy umiejętności i zapału do nauki języków obcych.

W galerii można obejrzeć naszych milusińskich, którzy zaprezentowali się tego dnia.

 

dzień języków obcych_13

 

 

ZIELONA SZKOŁA KLASY 2B

Wyjazd na "zieloną szkołę" był dla wielu dzieci pierwszym takim rozstaniem z rodzicami. Okazało się jednak, że wszyscy zdali egzamin z samodzielności. W czasie wspólnych zabaw i zajęć z opiekunami  wykazali się poczuciem humoru, duchem sporowym, umiejętnościami godnymi pozazdroszczenia w wielu dziedzinach. Pooddychaliśmy trochę świeżym powietrzem w czasie spacerów i po pięciu dniach nieobecości wróciliśmy do Krakowa. Następna podobna wyprawa czeka nas za rok.

zielona szkoła_7

 

PIKNIK RODZINNY

W tym roku dla wszystkich oczekujących niezwykłych doznań w czasie wspólnej zabawy, przygotowaliśmy szereg atrakcji. Można było bawić się na sportowo pokonując tory przeszkód, grając w piłkę nożną, wyginając śmiało swoje ciało (chociaż to, nie takie łatwe). Kto chciał się pośmiać, mógł skorzystać z dodatkowej kąpieli w czasie zabawy pąkającymi balonami z wodą. Pomimo niesprzyjającej pogody, było mnóstwo chętnych do zabawy terenowej w podchody. Malowaliśmy też kubki, trafialiśmy do celu, bawiliśmy się "dziwnymi" sprzętami, próbowaliśmy stworzyć wielkie bańki mydlane, graliśmy w piłkarzyki i robiliśmy warkoczyki. Przez cały czas uzdolnione plastycznie mamy i nauczycielki malowały cuda na twarzach naszych dzieci, a i paznokcie niektórych wyglądały olśniewająco pięknie. Dla spragnionych czekały zdrowe koktajle i smoothy, a dla głodnych owocowe i warzywne sałatki oraz kiełbaski. Wspólna zabawa dzieci, rodziców i nauczycieli naszej szkoły zwieńczona została nagrodą dla najbardziej wytrwałych w postaci nowoczesnego fotela obrotowego, niech służy zwycięzcom...

 

piknik_1

 

W klasie II A realizuje się Projekt "Od grosika do złotówki 2018/2019